Bizonylatszámok és eredeti bizonylatszámok
Az egyszeres könyvviteli programban rögzíthet a felhasználó úgy, hogy csak a “bizonylatszámokat” használja és az eredeti bizonylatszámokat nem.
Lehetőség van a “Kezelés”-ben beállítani az “Automatikus bizonylatszámozás”-t.
Ha a felhasználó megad egy bizonylat számot, akkor a következő bizonylat rögzítésénél a program automatikusan a következő bizonylatszámot adja.
Illetve Page Up és Page Down billentyűkkel a bizonylatszámot növelheti vagy csökkentheti.
Ha kilép a programból és újra belép, a program nem jegyzi meg, hogy melyik volt az utolsó automatikus bizonylatszám.
A bizonylat számokhoz kevesebb karakter rögzíthet a felhasználó, mint az eredeti bizonylat számokhoz. Kérjük ezt vegyék figyelembe az áfa bevallás összesítő jelentése tekintetében.
Természetesen lehetőség van bizonylat számnak egy folyamatos sorszámot használni és eredeti bizonylat számhoz beírni a bizonylat valós bizonylatszámát.
A “Kezelés”-ben a felhasználó jelölheti a “A biz.szám másolása eredeti bizonylatszám”-ba lehetőséget. Ebben az esetben a bizonylatszámba beírt érték átkerült az eredeti bizonylatszámba is. Ugyan itt lehetőség van még a “Kitöltetlen eredeti bizonylatszám figyelmeztetés” jelölésére is.
Példa kézi rögzítésre, csak “bizonylat szám” használatával.
A felhasználó először a kimenő bizonylatokat rögzíti.
“Kezelés”-nél pipálja az “Automatikus bizonylatszámozás”-t.
Megadja a legelső kimenő számla bizonylatszámát, majd rögzíti. A következő bizonylat számot már automatikusan adja a program.
(Készpénzes számláknál, ha a számla összes dátuma azonos , akkor rögzítheti pénztár pénzforgalmi helyre, tehát a rögzítés után a bevétel értékével a pénztár értéke növekszik. Ha a készpénzes számlák dátumai nem azonosak, akkor a 207 jogcímen egyenlítheti ki, pénztár pénzforgalmi helyen, “Pénzforgalom” bizonylat típussal. Az utalásos számlák kiegyenlítését a bank kivonatok rögzítésénél teheti meg.)
A bejövő számlák rögzítésénél a “Kezelés”-nél kiveszi a pipálást az “Automatikus bizonylatszámozás”-tól.
A bejövő számlák bizonylat számához a valós bizonylat számot írja. Ha kevés a karakter, akkor az “Eredeti bizonylat szám”-hoz írja be a teljes számot.
Bankkivonatok rögzítése
“Kezelés”-nél pipálja az “Automatikus bizonylatszámozás”-t.
Megadja az első kivonat bizonylat számát és rögzíti az első kivonatot.
A következő kivonat rögzítésekor a program már a következő bizonylat számot adja automatikusan.
Pénztár rögzítése: itt is lehetőség van a bizonylatok valós bizonylat számának megadására. Ez változó lehet. Ha folyamatos, akkor javasoljuk a “Kezelés”-nél az “Automatikus bizonylatszámozás” választását.
Beolvasott bizonylatok
Beolvasott bizonylatoknál a bizonylat “valós bizonylatszáma” kerül az eredeti bizonylatszámhoz és az került az M lapra.
Beolvasás esetén javasolt egy folyamatos bizonylatszámot használni egy állományon belül azonos típusra beolvasásonként.
Legelső beolvasás előtt javasolt a bizonylatszám megadása. Ha már a bizonylat letöltésre került és kapott bizonylatszámot, akkor az már nem változtatható.
A programban a különböző beolvasási lehetőségeknél ezért van a kimenő és bejövő számláknál a bizonylatszámnál eltérő érték megajánlva.
Például:
Elektronikus számla fogadása
- kimenő: EK
- bejövő: EB
NAV-hoz beküldött számlák lekérése
- kimenő: NK
- bejövő: NB
Webtax kapcsolat
- kimenő: WK
- bejövő: WB