Gyűjtő vonalkód és GS1-128 vonalkód használata az IPTAX és RAXLA modulokban
EAN kód, mint termékazonosító
Az EAN kód egy 13 számjegyű vonalkód, ami termékazonosítóként a legtöbb csomagolt termék csomagolásán megtalálható. Az üzletekben a pénztárnál a legtöbb esetben ezeket a kódokat olvassa le a pénztárgép. Az EAN kódok a cikkeken beül (Törzsadatok / Cikk törzsadatok / Cikkek) az Alapadatok lapon a Vonalkód mezőbe rögzíthetők és a termék kiválasztásakor, ha a cikkek ablak vonalkód sorrendben van, akkor vonalkódolvasóval kiválasztható a cikk bizonylatkészítésnél, készletmozgatásnál, stb…
Gyűjtő vonalkód, mint mennyiséghez rendelt vonalkód
A Törzsadatok / Cikk törzsadatok / Cikkek menüpontban a berögzített cikket módosítva az Egyéb adatok lapon található Gyűjtő mennyiség adatok… gombra kattintva lehet rögzíteni a termékhez tartozó gyűjtő mennyiséget és a gyűjtő vonalkódját az EAN kód rendszer keretein belül. Egy terméken belül lehetőség van több gyűjtő mennyiség megadására amennyiben mindegyik mennyiséghez külön vonalkód tartozik, tehát két más mennyiségű gyűjtő nem tartalmazhat azonos vonalkódot.
GS1-128 vonalkód, mint gyártói vonalkódrendszer
A GS1-128 egy gyártói vonalkódrendszer, amely a termékek kartonozásakor vagy dobozolásakor a dobozokra/kartonokra kerül, amiben az EAN termékazonosító kóddal rendelkező termékek több tételszámban találhatók. Előfordulhat olyan is, hogy a termékeket kisebb tételszámban kisebb dobozokba csomagolják és ezeket a kisebb dobozokat pedig nagyobb dobozokba teszik. Ez utóbbi esetben a kisebb csomagolási egységnek és a nagyobb csomagolási egységnek a különböző mennyiségtartalom miatt más a GS1-128 vonalkódja, legalábbis a vonalkód mennyiséget tartalmazó része.
A GS1-128 vonalkód tartalmazza az EAN kódot és tartalmazhat továbbiakban:
- mennyiséget
- gyártási számot (LOT szám)
- gyártási időt
- szavatossági időt
- sorozatszámot (SARZS szám)
Fontos megjegyezni, hogy a GS1-128 vonalkód használatához a számítógéphez vagy eszközhöz csatlakoztatott vonalkódolvasót az ehhez a vonalkódrendszerhez kapcsolható vonalkódolvasásra kell programoztatni. Ezzel kapcsolatban a vonalkódolvasó gyártója/forgalmazója tud segítséget adni.
GS1-128 vonalkód felépítése
GS1-128 vonalkód minta
0112000000000001112301011524010110GYARTSZAM00013099921SOROZATSZAM01
A GS1-128 vonalkód mintában lévő feldolgozható adatok:
2000000000001 az EAN kódja a terméknek
230101 a gyártás dátuma (YYMMDD formátumban) 2023.01.01
240101 a szavatosság dátuma (YYMMDD formátumban) 2024.01.01
GYARTSZAM0001 a gyártási száma vagy LOT száma a terméknek
999 a mennyisége a terméknek
SOROZATSZAM01 a sorozatszáma vagy SARZS száma a terméknek
A minta GS1-128-s vonalkódban lévő vezérlőkarakterek:
01 – Termék azonosító (14 karakter, csak számok)
11 – gyártás dátum (6 karakter, csak számok)
15 – szavatosság dátuma (6 karakter, csak számok)
10 – gyártási szám (min. 1, max. 20 karakter)
30 – mennyiség (darabszám) (max. 8 karakter, csak számok)
37 – csomagban lévő darabszám (max. 8 karakter, csak számok)
21 – sorozatszám (min. 1, max. 20 karakter)
A számlázáskor vagy szállítólevél készítésekor a vonalkódolvasóval leolvasható a termék EAN kódja, gyűjtő vonalkódja vagy a GS1-128 vonalkódja is. Az EAN kód leolvasásakor a cikk kiválasztásával egy egységnyi mennyiségű termék kerül a bizonylatra, a gyűjtő vonalkód leolvasásakor a gyűjtőben megadott mennyiségű termék választódik ki, illetve a GS1-128 vonalkód leolvasásakor a GS1-128-s kódban megadott mennyiség, illetve a fenti további adatok kerülhetnek a bizonylatra (amennyiben a GS1-128-s vonalkód tartalmazza ezeket az adatokat és a programban megfelelően paraméterezve van).
GS1-128-s kód hozzárendelése a cikkekhez/termékekhez
A Törzsadatok / Cikk törzsadatok / Cikkek menüpontban a berögzített cikket módosítva az Alapadatok lapon a Vonalkód (EAN kód) megadása és letárolása után a GS1-128 Vonalkód értelmező gombra kattintva meg kell adni egy a dobozon vagy csomagoláson lévő GS1-128-s vonalkódot és be kell állítani a Mezők rögzítése vonalkódhoz gombra kattintva, hogy melyik pozíciótól milyen hosszan mely adatok találhatók a vonalkódban az alábbiak közül:
- TLOTSZAM – Gyártási szám (LOT szám)
- MOGYARTDATE – Gyártás dátuma
- SZAVDATE – Szavatosság dátuma
- CMNY – Mennyiség
- TSARZSSZAM – Sorozatszám (SARZS szám)
A Mezők rögzítése vonalkódhoz gombra kattintva az aktuális EAN kódhoz tartozó GS1-128-s rendszerben lévő mezőket kell berögzíteni az alábbiak szerint:
Megadandó adatok
- Vonalkód
- Pozíció
- Mezőhossz
- Mező megnevezése
- Adatbázis mezőnév
A rögzítéskor a Vonalkódot a program automatikusan beolvassa a megadott vagy beolvasott GS1-128 vonalkód alapján. A Pozícióhoz az induló karaktersorszámot, a Mezőhosszhoz pedig az érték hosszát kell megadni. Ez után szabadon írható Mező megnevezése és kötelezően választandó az Adatbázis mezőnévnél az, hogy milyen adatot tartalmaz ez a rész.
Továbbiakban minden hasonló adatot rögzíteni kell a program számára, hogy az tudja mit és hol talál meg az értintett cikk GS1-128-s vonalkód rendszerében.
Amennyiben minden kezdő pozíció és mezőhossz pontosan meg van adva akkor a program a GS1-128 vonalkód értelmező ablakban a megtalált adatok értékeit és pozícióit pontosan megjeleníti a vonalkódértelmezőben:
A beállítás után ki lehet lépni a cikkből és a következő EAN kódú termékhez is lehet paraméterezni a másik gyártó GS1-128-s vonalkódrendszerét, hiszen másik GS1-128 vonalkód esetében ugyanezek a paraméterek máshol kezdődhetnek és más hosszúságúak lehetnek.
Cikk kiválasztása vonalkódolvasóval
Ahhoz, hogy a cikket ki lehessen választani vonalkódolvasóval a cikk táblának Vonalkód sorrendben kell lennie.