A Kettős könyvviteli program nyitásának lépései
A kettős könyvviteli program automatikusan nyitja a könyvelési állomány záró állapotának analitikáit és főkönyvi adatait. A nyitás során kiválasztható a használni kívánt számlatükör, melyben ha változások vannak, akkor a nyitáskor használandó konvertálási szabályok megadhatóak. A nyitás minden lépése megismételhető, a nyitási folyamat kényelmi funkciókkal segíti a Felhasználókat.
A nyitás egyes lépései
A gépi nyitás a Menükezelő Cégnyitások / Gépi nyitás (előző évből) menüpontjának elindításával kezdeményezhető.
A gépi nyitás elindítása után ki kell választani az előző évi program elérési útvonalát (az itt felajánlott útvonalat csak abban az esetben kell megváltoztatni, ha a tárgyévi program (amelyben nyitni szeretnénk) nem arra a meghajtóra lett telepítve, ahol az előző évi található).
Az útvonalak kiválasztása után megjelennek az előző évi cégek, amelyekből ki kell választani az átnyitni kívánt vállalkozást. Majd jelölni kell, hogy melyik programrészeket kívánjuk megnyitni.
Amennyiben az előző évi állományban nem állította be a Felhasználó, hogy a következő évben milyen cégforma alá kerül a cég, úgy erre figyelmeztet a program.
(A beállítás egyébként megtehető még nyitás előtt az előző évi állományban a Menükezelő/Cégbeállítások/Cégadatok menüjében a Könyvvezetés, adózás fülön.)
A programok nyitása előtt lehetőség van a múlt évben rögzített árfolyamok átnyitni kívánt tartományának megadására.
A program ezután megnyitja az állomány alapadatait, és a törzsadatokat. (partnerek, munkaszámok, költséghelyek, stb.)
A kettős könyvvitel nyitásakor először a nyitó számlatükör választás menüpontban a tárgyévben használni kívánt számlatükröt kell kiválasztani.
A Novitax program minden évben kiad egy – az adott év számviteli és adózási szabályaihoz igazított – számlatükröt. Ehhez a törzs számlatükör struktúrához kerül igazításra az adott évi programban a Bérfeladás és Adók összevezetése előkontír csomag, az egyéb kontírozások, és az Adószámla alap paraméterei is.
Természetesen, amennyiben az előző évi saját (a cég adataihoz igazított) számlatükröt szeretnék használni a továbbiakban, van rá lehetőség: a jelölést át kell tenni az Előző évi sorba.
Amennyiben a nyitandó cég Mikrogazdálkodói beszámolást választott, akkor a Mikrogazdálkodói (törzs) sort kell bejelölni. Ebben az esetben automatikusan a Cégbeállításokban a használt Mérleg és Eredménykimutatás mezője átáll a Mikrogazdálkodói beszámolóra.
Hasznos információ, hogy a választott számlatükröt a későbbiekben, már a könyvelés megkezdése után is le lehet cserélni. Ebben az esetben a könyvelt tételek és az újonnan választott számlatükör között előfordulhatnak ellentmondások, ezért ilyen esetben mindig ellenőrzést kell futtatni (erre külön figyelmeztet is a program), és a hibás tételekben javítani kell a főkönyvi számokat.
A számlatükör választás után a Számlatükör konvertálás képernyő jelenik meg.
A számlaszámok összepárosításához rá kell kattintani a kívánt számlaszámra. A régi számlaszámnál az előző éves, az új számlaszámnál a könyvelési évben választott számlaszám látható.
Az új számlaszám mezőn nyomott F2-es billentyű használatával a program megjeleníti az aktuális évi számlaszámokat, amelyek közül a kezelőnek ki kell választania a megfelelő (alábontott) számlaszámot. A megnyitott számlatükörbe új számlaszámokat a „Nyitó számlatükör szerkesztés” menüpontban lehet rögzíteni. A jelentős tulajdonnal kapcsolatos számlaszámokat a számlatükör konvertálásban szét lehet bontani, amennyiben ez szükséges. Pl.:
Amennyiben egy számlaszám egyenlege több tárgyévi számlaszámra fog nyílni, a program a számlatükör konvertálás áttekintő képernyőjén „Több” megjegyzéssel jelöli.
Amennyiben egy számlaszám nyitó egyenlege csak egy cél számlaszámra kell, hogy nyíljon, úgy a „Visszaállítás egy számlára” gombbal a felosztási lehetőség megszűnik, és a hagyományos módon adható meg egy darab cél számlaszám.
A számlatükör nyitása, szerkesztése és konvertálása után, a gépi nyitás folytatásához a „Nyitás” menüpontot kell választani. Ebben a menüpontban nyithatók a folyószámlák, az eszközök, a függő tételek, naplók, és az összes többi törzsállomány. A folyószámla, és a törzsállományok együttes nyitását az első nyitáskor javasoljuk, az eszközök nyitását akkor javasoljuk bejelölni, ha az előző évben a számviteli, és az adótörvény szerinti amortizáció már el van számolva. A törzsadatok kivételével a gépi nyitás minden funkciója akkor is megismételhető, ha az aktuális évben már vannak könyvelési bizonylatok.
Eszközök nyitása
Az eszközök nyitása előtt a program figyelmeztetést küld, ha az adótörvény szerinti értékcsökkenés az előző évben nincs év végéig elszámolva. Az eszközök átnyitásakor lehetőség van az eszközök újra sorszámoztatására (az előző évben kivezetett eszközöket már nem nyitja át a program) az átnyitott eszközöket az 1-es számtól újra sorszámozza. Az eredeti számok megtartásakor beállítható, hogy kódszám ütközéskor a program az előző évi, vagy az aktuális évi eszközöket számozza át.
Folyószámla nyitása
A folyószámla analitika nyitásakor a kezelő megadhatja, hogy az átnyitott szállítói és a vevői számlák melyik naplóba kerüljenek. Az elkülönítés érdekében érdemes a szállítói számláknál a nyitó bejövő (NB), a vevői számláknál a nyitó kimenő (NK) naplót megadni.
A kettős könyvviteli program a nyitás után egy teljes körű ellenőrzést futtat, hogy az esetlegesen felmerülő nyitási problémákat jelezze, és az átnyitott adatokat könyvelje. Az ellenőrzés után a kettős könyvviteli programot be kell zárni ahhoz, hogy a program a béradatokat is átnyissa.
Főkönyvi kivonat gépi nyitása
Visszalépve a kettős könyvviteli programba, folytatható a nyitás a főkönyvi – nem analitikus ágon nyíló – adatok nyitásával. Nem kötelező ezt a lépést megtenni az első nyitáskor, bármikor pótolható, vagy akár minden funkció használható úgy is, ha a főkönyvi nyitás csak a már lezárt, elfogadott és közzétett beszámoló elkészülte után történik meg.
Gépi nyitás
A főkönyvi kivonatot az előző könyvelési év zárása nélkül is, de természetesen (a társasági adóbevallás elkészítése) a zárás után is meg lehet nyitni, a Nyitás/Főkönyvi kivonat gépi nyitása menüpontban. A nyitás elindítása után a kezelőnek meg kell adnia (ki kell választania) a nyitó naplót (NY) és a nyitó mérleg számla főkönyvi számlaszámát (491). Ezek megadása után a program a 0. (nulladik) hónapban, a kijelölt naplóban a nyitó mérleg számlával szemben átnyitja a az előző éves záró főkönyvi kivonatot. Az átnyitott kivonat a főkönyvi kivonat Nyitó paraméterrel való lekérése után hasonlítható az előző év záró kivonatával.
A számlatükör konvertáláskor megadott felosztások megjelennek a képernyőn, és itt lehet megadni az összegeket is. Új számlaszám felosztást is lehet kezdeményezni, amely automatikusan átkerül a számlatükör konvertálásba is.
Amennyiben a nyitáskor nem éltünk a felosztás lehetőségével, úgy ezen az üres felosztási képernyőn F9 funkció billentyűvel továbbléphetünk.
A kettős könyvviteli program a nyitás után egy teljes körű ellenőrzést futtat, hogy az esetlegesen felmerülő nyitási problémákat jelezze, és az átnyitott adatokat könyvelje.