Szociális hozzájárulási adó 2024

Szociális hozzájárulási adó

Szociális hozzájárulási adó típusai

A 2018. LII. törvény értelmében az alábbi esetekben keletkezik szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség:

  • kifizető által fizetendő szociális hozzájárulási adó
  • levont szociális hozzájárulási adó – a külön adózó jövedelmek után, melyet a magánszemélytől vonunk
  • béren kívüli juttatás utáni szociális hozzájárulási adó
  • egyes meghatározott juttatás utáni szociális hozzájárulási adó

Szociális hozzájárulási adó mértéke

A szociális hozzájárulási adó mértéke évenkénti bontásban:

  • 2018.01.01. – 2019.06.30 közötti időszakban 19,5%,
  • 2019.07.01- 2020.06.30 közötti időszakban 17,5%,
  • 2020.07.01 – 2021.12.31 közötti időszakban 15,5%
  • 2022.01.01- től 13%.

Szociális hozzájárulási fizetés felső határa

Szocho fizetési felső határ: 2018. évi LII. tv. értelmében (2) Az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja esetében az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy 1. § (1)-(3) bekezdés és az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja szerinti jövedelme a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét (a továbbiakban: adófizetési felső határ).

Szociális hozzájárulási adó fizetési felső határ évek szerint:

  • 2020: 3.864.000.-
  • 2021: 3864.000.-
  • 2022: 4.800.000.-
  • 2023: 5.567.000.-
  • 2024: 6.403.200.-

Szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmények

A szociális hozzájárulási adóból igénybe vehető kedvezmények maximális összege, a szocho törvény II. fejezete alapján a minimálbér összegétől függően érvényesíthetők:

  • A szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény (10. §): maximum a minimálbér után, a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték 50 százalékával megállapított összege
  • A munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény (11. §): Változás! – Munkaerőpiacra lépőnek minősülhet a magyar állampolgár és Magyarországgal határos, nem EGT-állam állampolgára is! Mértéke: maximum a minimálbér után a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték az első két évben, az ezt követő évben maximum a minimálbér után a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték 50 százalékával megállapított összege
  • A munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény 2024.08.01-től létesített munkaviszony esetében: Mértéke: maximum a minimálbér után a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték az első évben, az ezt követő hat hónapban maximum a minimálbér után a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték 50 százalékával megállapított összege.
  • A három vagy több gyermeket nevelő munkaerő-piacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezmény (12. §): Mértéke: maximum a minimálbér után a 2.§ (1) bekezdés szerinti adómérték az első három évben, az ezt követő két évben maximum a minimálbér után az adómérték 50 százalékával megállapított összege
  • A megváltozott munkaképességű személyek után érvényesíthető adókedvezmény (13. §): Mértéke: legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.
  • A közfoglalkoztatottak után érvényesíthető adókedvezmény (14. §): Mértéke: a közfoglalkoztatási garantált bér 130 százaléka után a 13% adó mértékének 50 százalékával megállapított összege
  • Kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény (15. §): Mértéke: legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.
  • Doktori képzésben résztvevő kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény (15. §): Mértéke: legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.
  • A védett korban elbocsátott köztisztviselők után érvényesíthető adókedvezmény (2018. LXXXII tv. 250. §): Mértéke: legfeljebb a minimálbér négyszerese utáni 13% adómérték alapján

A szociális hozzájárulási adó kedvezmények alapja

A Magyar Közlöny 2012.04.06-i számában megjelent a szociális hozzájárulási adó törvény módosítása szerint a „A szociális hozzájárulási adóból törvény alapján érvényesíthető kedvezmény kiszámításánál a munkavállalót a munkaviszonyára tekintettel megillető (bruttó) munkabért a számviteli törvényben foglaltak alkalmazásával kell meghatározni.”

A számviteli törvény azonban egzakt módon nem definiálja a munkabér fogalmát, ezért a törvény 79.§. (2) bekezdésében leírt bérköltség meghatározást, és felsorolást vettük alapul. Ennek megfelelően a programot úgy módosítottuk, hogy ahol a szociális hozzájárulási adó kedvezmény alapjaként a munkabér van meghatározva, a program csak azokat a jövedelmeket veszi figyelembe, amelyeket a számvitelben bérköltségként kell könyvelni. A továbbiakban így nem számít bele a kedvezmény alapjába például a betegszabadságra kifizetett jövedelem, és a végkielégítés ill. az apák munka-időkedvezménye.

KIVA adózási mód esetén is érvényesíthető kedvezmények

Kedvezményezett foglalkoztatottak:

  • Szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százaléka.

  • Munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény

A kedvezmény összege a foglalkoztatás első két évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér; a foglalkoztatás harmadik évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százaléka.

  • A három vagy több gyermeket nevelő munkaerő-piacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a foglalkoztatás első három évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér; a foglalkoztatás negyedik és ötödik évében személyenként a minimálbér 50 százaléka.

A megváltozott munkaképességű személyek (alkalmazott és tag is) után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a foglalkoztatott után megállapított Szocho. tv. szerinti adóalap, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese.

  • Kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.

  • Doktori képzésben résztvevő kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.

Szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatottak munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezménye is érvényesíthető, mivel a jövedelmük hiába szocho mentes, de a TB járulék alapját képezi. Ezért a KIVA adózási mód esetében “fiktív” szochot jelenít meg a bérszámfejtő program a számfejtésben, a kedvezmény érvényesítéséhez.

Szocho kedvezmény beállításai

Szocho kedvezmény beállítása jogviszony kezdetén

A Személyi adatokban, a Szocho kedvezmény fülön állítható be a szocho kedvezmény típusa, az érvényesítést befolyásoló dátumok és egyéb paraméterek.

Szocho kedvezmény beállítása
Szocho kedvezmény beállítása

Szocho kedvezmény beállítása számfejtés után utólag

Ha egy új jogviszony esetében még nem áll rendelkezésre a szocho kedvezményről szóló igazolás, akkor a Kedvezmény utólagos beállítás gomb segítségével a számfejtés törlése nélkül is beállítható kedvezmény. Ez a funkció csak akkor működik, ha nem lett más szocho kedvezmény a számfejtés előtt beállítva.

Szocho kedvezmény átállítása utólag

Amennyiben utólag érkezik meg a szocho kedvezmény érvényesíthetőségéről szóló igazolás, és már egy kedvezőtlenebb kedvezmény érvényesítve lett, vagy a szocho kedvezmény nem a jogviszony kezdetétől hanem egy későbbi időszaktól érvényesíthető, akkor a Jogviszonyok/változások gombnál, egy Új változat rögzítésével lehet azt beállítani. Az új változat érvényessége annak a hónapnak az első napja amelyik hónaptól az új kedvezményt szeretnénk érvényesíteni. Erre a hónapra nem lehet még semmilyen (hóközi sem) számfejtése a személynek.

Szocho felső határt elérte nyilatkozat beállítása

Amennyiben a foglalkoztatott nyilatkozatot ad, hogy a máshol szerzett jövedelmével elérte a szociális hozzájárulási adó felső határát, akkor a Nyilatkozat alapján szocho felső határt elérte paraméter bejelölve, a szocho levonás az osztalék típusú jövedelmekből kikapcsolható.

Szocho kedvezmény érvényesítésére figyelmeztetés

Személyi adatok rögzítésekor

A program figyelmeztetést ad a személyi adatok rögzítésekor, ha a személy paraméterei alapján szocho kedvezményre lehet jogosult.

Figyelembe vehető szocho kedvezmény lista

Személyek – Személyi listák – Figyelembe vehető szocho kedvezmény menüpontban kilistázhatóak a személyenként igénybe vehető szocho kedvezmények.

Személyi adatok ellenőrzése funkció

A Szerviz  – Személyi adatok ellenőrzése funkció is listázza a személyenként igénybe vehető szocho kedvezményeket.

Program indításkori automatikus szocho ellenőrzés

Szerviz – Beállítások menüpontban, a Beállítások fülön lehet beállítani, hogy a bér program minden indításánál feljöjjön egy lista az igénybe vehető szocho kedvezményekről.

Szocho kedvezmény ellenőrzése program indulásakor
Szocho kedvezmény ellenőrzése program indulásakor