Az átalányadózó egyéni vállalkozó esetében az alábbi beállításokra van szükség a cégadatokban és bérszámfejtő programban.
Cégadatok
Az átalányadózó egyéni vállalkozót normál cégformával lehet megnyitni a Novitax integrált rendszerben.
Könyvvezetés, adózás
A könyvvezetés, adózás fülön lehet beállítani, hogy az egyéni vállalkozó milyen nyilvántartást vezet.
Az adózás mód paraméternél kell beállítani, hogy átalányadózás szabályai szerint állapítja meg az adókat és járulékokat.
A vállalkozás jellegénél fel kell rögzíteni, hogy az egyéni vállalkozó főállású, főállás melletti, vagy nyugdíjas jelleggel végzi a tevékenységét, illetve ha ebben változás történik, akkor a változásokat is időszakhoz kötötten.
Ennek időszakait a bérszámfejtő programmal megegyezően kell felrögzíteni, mivel ezeket az időszakokat ellenőrzi a bérszámfejtő program.
Képviselők
A képviselők fülön is fel kell rögzíteni az egyéni vállalkozót, megadva a személyes adatait a bérszámfejtő programmal egyezően.
Bérszámfejtő program
Személyi adatok
A bérszámfejtő programban, a Személyi adatokban fel kell rögzíteni az egyéni vállalkozót.
Szja és járulék beállítások
Az szja és járulék beállítások fülön be kell állítani a Járulék fizetési mód parméternél, hogy minimálbér vagy garantált bérminium alapján kell legalább a járulékokat megfizetni.
Az Szja és járulék beállítások fülön, az Átalányadós EV jövedelmek gombnál lehet megadni a átalányadózó egyéni vállalkozó jövedelmeit.
A jövedelmeket át lehet importálni a TAXA egyszeres könyvviteli programból a Jövedelmek importálása könyvelésből gomb segítségével.
A TAXA egyszeres könyvviteli programból a munkaszámoknál van lehetőség jelölni, hogy az adott munkaszámra könyvelt tétel ne legyen figyelembe véve, mint átalányadós bevétel.
2023.09.01 hatálybalépés dátummal változott a Tbj. 31.§-a, mely szerint a biztosítás szünetelése alatt a szünetelést megelőzően fennálló biztosítással járó jogviszony alapján kifizetett (juttatott), megszerzett járulékalapot képező jövedelmet (ideértve az olyan bevételt, amelyből jövedelmet kell megállapítani) úgy kell figyelembe venni, mintha annak kifizetésére, megszerzésére a szünetelés kezdő napját megelőző napon került volna sor.
Az Szja és a Tbj. törvény eltérő rendelkezései miatt, ezeket a jövedelmeket nem tudja a bérszámfejtő program a kifizetést megelőző időszakra importálni, ezért ilyen esetben a jövedelem összegét kézzel kell a megfelelő hónapban módosítani.
Kézi rögzítés esetén arra kell figyelni, hogy ebbe a táblázatban a jövedelem adatokat kérjük be, tehát a bevételt csökkenteni kell a költséghányaddal, és a tényleges jövedelem összegeket kell felrögzíteni havonta.
A táblázatot excel formátumban menteni is lehet.
Munkaidő analitika
Az Szja és járulék beállítások fülön, az Átalányadós EV jövedelmek gombnál, a hónap nevére kattintva lehet megadni az átalányadózó egyéni vállalkozó idő adatait, a kieső időket, például a táppénzes napokat.
A munkaidő analitikában megadott kieső időket figyelembe veszi a bérszámfejtő program a járulékalap és szociális hozzájárulási alap megállapításakor, ha azokat a minimum járulék megállapítás szabályai szerint kell megállapítani.
Amennyiben az adóköteles jövedelem magasabb, mint a minimum járulékfizetési alap, akkor a kieső idők nem arányosítják a TB járulék és a szociális hozzájárulási adó alapját.
Az adó- és járulékszámítás szabályai
Az átalányadós EV adó és járulékszámítás táblázatban, a bérszámfejtő program megállapítja az adómentes és adóköteles jövedelem összegét, a TB járulék alapját és a szociális hozzájárulási adó alapját.
Az adóelőleg alapja továbbra is az adott havi adóköteles jövedelem. Az adóköteles jövedelem, az adómentes jövedelem határ felett azaz, a minimálbér 12-szeresének a fele felett, 2023-ban 1.392 eft felett keletkezik.
A TB járulék alapja és a szociális hozzájárulási adó alapja esetében, a számítás az előző évekhez képest úgy változott, hogy a negyedéves adatokból kiindulva kell megállapítani a negyedéves TB járulék alapot és szocho alapot és ezt kell arányosan elosztani a hónapok között.
Számfejtés
Az átalányadózó egyéni vállalkozó számfejtése negyedévente, a negyedév utolsó hónapjában történhet a “Számfejtés ” / “Átalányadós EV negyedéves számfejtés” menüpontban.
A menüpont használatakor, a bérszámfejtő program annyi számfejtést készít adott negyedéven belül, ahány hónapban az átalányadózó egyéni vállalkozó jogviszonya él. Tehát teljes negyedév esetén 3 darab számfejtés készül, a személyi adatokban lévő átalányadós EV adó és járulékszámítás táblázatban lévő adatok szerint.
A számfejtéseket a “Számfejtés ” / “Kereső mód” / “Személy szerint” menüpontban lehet a legegyszerűbben megtekinteni és ellenőrizni.
Adatszolgáltatás – 2358
Az “Adatszolgáltatás ” / “Negyedéves adatszolgáltatások” / “2358 (Átalányadó)” menüpontban készíthető el a szokásos módon a negyedéves 58-as adatszolgáltatás, melyet az “Adatszolgáltatás ” / “Elektronikus (ÁNYK-n keresztül)” menüpontban lehet átimportálni az ÁNYK programba.
Adóbefizetések lista
A “Kimutatások ” / “Havi listák” / “Utalás listák” / “Adóbefizetések (2358 alapján)” készíthető el a 2358 adatszolgáltatás alapján az adóbefizetések lista.
Alapértelmezetten negyedévente állapítja meg a bérszámfejtő program az utalandó adókat és járulékot.
Amennyiben havonta fizeti az egyéni vállalkozó az adókat és a járulékot, akkor havi fizetést jelölve, a Számol gombra kattintva, a bérszámfejtő program kiszámolja, hogy még mennyit kell fizetni erre a negyedévre, figyelembe véve a korábbi hónapokban megadott adók és járulék összegét.
Jogviszony változás
Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó jogviszonya változik főállású egyéni vállalkozó főállás melletti vagy nyugdíjas lesz, akkor meg kell szüntetni a jogviszonyt és új jogviszonyként kell felrögzíteni a változást. Ebben az esetben mindkét jogviszonyában külön-külön rögzíteni kell az adott időszak jövedelmeit a Személyi adatokban az Szja és járulék beállítások fülön, az Átalányadós EV jövedelmek gombnál.
Ha a TAXA egyszeres könyvviteli programból kerülnek át importálással az adatok, akkor hóközi jogviszony változás esetén mindkét jogviszonyba bekerülnek a jövedelmek, ilyenkor kézzel kell arányosítani, hogy melyik jogviszonyhoz milyen összegű jövedelem tartozik.
A számfejtést is külön-külön el kell készíteni mindegyik jogviszonyban jogviszony változása esetén.
Soron kívüli adatszolgáltatás
Nyugdíjazás esetén bevallás típusa: N
Nyugdíjazás esetén, a nyugdíjas jogviszony rögzítése és a negyedéves számfejtés elkészítése után, a nyugdíjazás napjáig elkészíti a bérszámfejtő program a 2358 adatszolgáltatást, jelölve a 2358 adatszolgáltatás főlapján, a Bevallás típusa mezőben, az N – átalányadózó egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő öregségi nyugdíj megállapítása iránti igény benyújtása paramétert.
Szüneteltetés esetén a bevallás típusa: S
A tevékenység szüneteltetését a Cégadatokban, a Könyvvezetés, adózás fülön, a Vállalkozás jellege mezőben lehet rögzíteni, amit a bérszámfejtő program át tud venni a munkaidő analitikába.
A tevékenység szüneteltetése esetén, a 2358 adatszolgáltatást teljes negyedévre készíti el a bérszámfejtő program, a 2358 adatszolgáltatás főlapján, a Bevallás típusa mezőben, az S – egyéni vállalkozói, ügyvédi, szabadalmi ügyvivői, közjegyzői tevékenység szüneteltetése paramétert jelölve.
2023. 08. 31-én változott a 2358-as adatszolgáltatás, mely szerint már nem kell soron kívüli bevallást (S) jelölni a főlapon.