BÉR 2020. évi 21.00-ás verzió

Érvényességi dátumok

Demó verzió érvényessége: 2020.02.29.
Regisztrált verzió érvényessége könyvelő programok: 2020.03.31.
Regisztrált verzió érvényessége bérszámfejtő program:  2020.04.15
Regisztrált verzió érvényessége számlázó programok: Nincs időkorlát
Program verzió érvényessége: 2020.01.31.

  • Adóelőleg nyilatkozat
  • 2020-as évi munkanap átrendezések
  • Minimálbér, bérminimum összeg 2020
  • Egészségügyi szolgáltatási járulék 2020 
  • Kilépő adatlap 2020
  • A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
  • Szocho felső határ elérésről nyilatkozott
  • Költségfelosztás
  • Gépjármű használati adatok
  • Tartós távollét
  • Biztosításba beszámító jogviszonyok
  • TB ellátás
  • Új jelenléti ív rögzítési felület
  • “Kimutatások ” / “Havi listák” / “Időanalitikák”
  • Új beosztás és jelenléti ív excel
  • Levonások, letiltások lista
  • Személyi adatok bővítése
  • Új jogcímek
  • Letiltások szüneteltetése
  • Iskolai végzettség típusok változása
  • Gépi nyitás
  • Újra nyitás

Adóelőleg nyilatkozat

A “Kimutatások ” / “Nyilatkozatok” / “Adóelőleg nyilatkozat” menüpontban már elérhetőek a 2020-as adóelőleg nyilatkozatok.

2020-as évi munkanap átrendezések

  • augusztus 21., péntek pihenőnap
  • augusztus 29., szombat munkanap
  • december 12., szombat munkanap
  • december 24., csütörtök pihenőnap

Minimálbér, bérminimum összeg 2020

Teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére a minimálbér 2020. január 1-jétől havi bruttó 161 000  forint (heti 37 020 Ft, napi 7 410 Ft, 1 órára 926 Ft) míg a garantált bérminimum 2020. január 1-jétől havi bruttó 210 600 forint lesz (heti 48 420 Ft, nap 9 690 Ft, 1 órára 1 211 Ft).

Egyéni és társas vállalkozóként a járulék-, és szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség legalább – az úgynevezett minimális alapok után – az alábbiak szerint áll fenn 2020. 06. 30-ig:
♦      nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bér,
♦  egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bér másfélszerese,
♦     szociális hozzájárulási adó minimális alapja legalább a minimálbér/garantált bér 112,5 százaléka.

Változás az egészségbiztosítási ellátások maximális összegében
Táppénz és gyermekgondozási díj felső határa
 az 1997. évi LXXXIII. törvény alapján
♦  táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét 2020. január 1.-től 10 733,33 Ft/nap
♦     a gyermekgondozási díj összege legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka, 2020. január 1.-től 225 400 Ft/hó

Szja tv. 1. számú melléklete szerint az minimálbér összegének erejéig adómentes jogcímek:

A 704/00 kulturális szolgáltatásra szóló bérlet összege éves szinten nem haladhatja meg a minimálbér összegét azaz 161 000 Ft-ot.
A 708/00 sport belépő, bérlet összege éves szinten nem haladhatja meg a minimálbér összegét azaz 161 000 Ft-ot.

Szocho fizetési felső határ: 2018. évi LII. tv. értelmében (2) Az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja esetében az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy 1. § (1)-(3) bekezdés és az 1. § (5) bekezdés a)-e) pontja szerinti jövedelme a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét (a továbbiakban: adófizetési felső határ). A Szocho fizetési felső határ 2020-ban 3 864 000 Ft.

Szocho kedvezmények (az igénybe-vehető maximális kedvezmény a minimálbér összegétől függ)
A Szocho tv. második fejezetében található szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmények esetében, a maximális igénybe vehető kedvezmény a minimálbér összegéhez igazodva van meghatározva:
– A szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény maximum a minimálbér 50%-a alapján
– A munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény maximum a minimálbér alapján az első két évben, az ezt követő évben maximum a minimálbér 50% alapján
– A három vagy több gyermeket nevelő munkaerő-piacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezmény maximum a minimálbér alapján az első három évben, az ezt követő két évben maximum a minimálbér 50% alapján
– A megváltozott munkaképességű személyek után érvényesíthető adókedvezmény legfeljebb a minimálbér kétszerese alapján
– külön törvény szerint: Védett korban elbocsátott köztisztviselők után érvényesíthető adókedvezmény legfeljebb a minimálbér négyszerese utáni adómérték alapján

Efo törvény szerinti mentesített keretösszeg:
A garantált bérminimum napi bérként meghatározott összegének a 130%-a, azaz 12 597 Ft.

Szakképzési kedvezmények:
-Védett korúak után a szakképzési alap csökken a bruttó összeggel, legfeljebb minimálbér négyszeresével (max. 644 000 Ft)
-Munkaerő-piacra lépők után a szakképzési alap csökken a bruttó összeggel, legfeljebb a minimálbér összegével, az első két évben (max. 161 000 Ft)
-A három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők után a szakképzési alap csökken a bruttó összeggel, legfeljebb a minimálbér összegével a foglakoztatás első három évében (max. 161 000 Ft)
– A megváltozott munkaképességű munkavállaló személyek után a szakképzési alap csökken a bruttó összeggel, legfeljebb a minimálbér kétszeresének összegével  (max. 322 000 Ft)
-Kutatók foglalkoztatása után a szakképzési alap csökken a bruttó, legfeljebb 500 ezer forint

Egészségügyi szolgáltatási járulék 2020

Egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 7710 forint (napi összege 257 forint).

 A 2020 szökőév!

2020. február 29. miatt, például, a szabadságos napok arányosításánál 366-tal kell számolni.

Kilépő adatlap 2020

A “Jogviszony megszüntetés ” / “Kilépő adatlapok gyűjtése, javítása” menüpontban legyűjthető és a “Jogviszony megszüntetés ” / “Kilépő papírok” menüpontban kinyomtatható, vagy pdf formátumban elkészíthető, illetve az ÁYNK programba is importálható a munkaviszony megszűnésekor szükséges kilépő adatlap.

A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye

A kedvezmény igénybevételének feltétele, hogy a személyi adatokban az igénybevevő neme “nő” legyen, a gyermekek adatai fel legyenek rögzítve a Hozzátartozók gombnál és az Szja és járulék beállítások fülön jelölve legyen a kedvezmény.

Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye

A kedvezmény a személy összevont adóalapját (BRUTTÓ) – minden más kedvezményt megelőzően – csökkenti. Az alábbi jogcímek esetén vehető / nem vehető igénybe a kedvezmény:

  • rendszeres bér jövedelem
  • nem rendszeres jövedelem
  • betegszabadság
  • egyéb munkaviszonyból származó jövedelem
  • jövedelemmel azonosan adózó jövedelem
  • nem önálló tevékenységből származó jövedelem
  • önálló tevékenységből származó jövedelem, kivéve!:
    • egyéb önálló tevékenység
    • egyéb önálló tevékenység szocho-val
    • ingatlan bérbeadás
    • ingóság bérbeadás
  • költségtérítések közül a bérjellegű és a nem önálló tevékenységre tekintettel kifizetett költségtérítés
  • tb ellátás

Az önálló tevékenységre tekintettel kifizetett költségtérítés abban az esetben számít bele a kedvezményben, ha a személyi adatokban a számfejtési beállítások fülön az „Önálló tev. ktsgt. beszámít a 4 vagy több gyerm. nev. anyák kedv.” paraméter.

Szocho felső határ elérésről nyilatkozott

A személyi adatokban, a „Szocho beállítások” fülön lehet beállítani a „Nyilatkozat alapján a szocho felső határt elérte” jelölésével. Ezután nem fog a program levont szochot számfejteni a személynek.

Szocho felső határt elérte
Szocho felső határt elérte

Költségfelosztás

A személyi adatokban, a Munkaügyi adatok fülön, a Költségfelosztás mezőnél felrögzíthető, kiválasztható költségfelosztás sablon. A sablonok minden esetben 100% költséghely és/vagy munkaszám felosztást kell, hogy tartalmazzanak.

A személy jogviszonyához rendelt költségfelosztás sablonok alapján, a havi számfejtéskor a törzsszámfejtésben szereplő jövedelmeket automatikusan a megadott százalékoknak megfelelően bontva számfejti a program.

Költségfelosztás
Költségfelosztás

Gépjármű használati adatok

A Személyi adatokban, a Számfejtési beállítások fülön, a gépjármű használatra vonatkozó adatoknál, már az 520-as Munkábajárási ktg. tér. jogcím és annak alábontásai is használhatóak.

Tartós távollét

A személyi adatokban, korábban Mástól szerzett jövedelem gombnak nevezett nyilvántartást átneveztük tartós távollétre. A menüpontba bekerültek az új ellátás jogcímek és bővült a fizetés nélküli szabadságok rögzítési lehetősége. A rögzítési felületre rákerült a négy gyermekes anyák kedvezménye oszlop is.

Biztosításba beszámító jogviszonyok

TB kifizetőhelyek esetében, lehetőség van a Személyi adatokban, a TB ellátás fülön, a biztosításba beszámító jogviszonyok rögzítésére. A megadott jogviszonyok ellenőrzésére felhívja a figyelmet a program, a személyek rögzítésekor.

Biztosításba beszámító jogviszonyok
Biztosításba beszámító jogviszonyok

TB ellátás

A TB ellátás menüpontban rögzített ellátás típusok bővülnek a 2020. január 1-től igényelhető új ellátásokkal, mint az Örökbefogadói díj.

Az örökbefogadói díjnál, mint egyéb a gyermekekhez kapcsolódó ellátásoknál fel kell rögzíteni a gyermek adatait, figyelemmel a születési dátumra, illetve meg kell adni az örökbefogadási szándékkal nevelésbe vétel dátumát.

Új jelenléti ív rögzítési felület

A beosztás és jelenléti ív adatok rögzítési felülete változott. Az új felületen már bármennyi időintervallum megadható, illetve az időintervallumokhoz költséghely és/vagy munkaszám is rendelhető.

Az új jelenléti ív rögzítési felülethez igazodva, a munkaidő törzsben is hasonló módon adhatóak meg az időintervallumok.

A személyi adatokban is hozzáigazítottuk a munkavégzés kezdete és vége dátumok rögzítését az új jelenléti ív rögzítési felülethez, de a korábbi egy időintervallumos megadási lehetőség is használható, elsősorban a részletes jelenléti ívet nem vezető munkavállalóknál.

Jelenléti ív adatok rögzítése
Jelenléti ív adatok rögzítése

Módosult!

A “Számfejtés ” / “Időadatok” / “Munkaidő adatok, jelenléti ív importálása” menüpontban beimportálható fájl felépítése változott. Az új leírás az alábbi linken érhető el.

https://tudastar.novitax.hu/munkaido-adatok-jelenleti-iv-adatok-importalasa-2020-tol/

“Kimutatások ” / “Havi listák” / “Időanalitikák”

A “Kimutatások ” / “Havi listák” / “Időanalitikák” menüpontban átkerültek a beosztással és jelenléttel kapcsolatos kimutatások, nyomtatványok.

Új beosztás és jelenléti ív excel

Az új beosztás és jelenléti ív adatokhoz igazodva új excel kimenetet készítettünk a beosztás és jelenléti ív adatokról, a “Kimutatások ” / “Havi listák” / “Időanalitikák” / “Beosztás és jelenlét adatok export” menüpontban.

 Levonások, letiltások lista

A “Kimutatások ” / “Havi listák” / “Analitikák” / “Levonások, letiltások” listán már megjelenítjük az ügyszámot és az iktatószámot is.

Személyi adatok bővítése

Terveink szerint, a 2020-as program év közben új listákkal bővül az MMK támogatások elszámolásához. Ezt előkészítve, a személyi adatok Egyéb adatok füle új mezőkkel bővült:

  • Foglalkoztatás típusa
  • Elszámolás típusa

Új jogcímek:

  • Iskolakezdési támogatás kifiz. – kifizetendő iskolakezdési támogatás jogcím
  • Egyéb bér. az. adózó jutt.(nem kif.,br.) – a pénztárak mintájára egy bruttó, a kifizetendő összeget nem módosító egyéb bérrel azonosan adózó juttatás jogcím.
  • Örökbefogadói díj – új TB ellátás jogcím
  • Végkielégítés törv. mért. megh. összege – a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményébe be nem számító végkielégítés
  • EP képviselő önálló tev. szárm. jöv. – új önálló tevékenységből származó jövedelem jogcím
  • Helyi önk. képv. önálló tev. szárm. j. – új önálló tevékenységből származó jövedelem jogcím
  • Választott könyvvizsg. önálló tev. jöv. – új önálló tevékenységből származó jövedelem jogcím
  • Egyéb önálló tev. négy gy. anyák kedv. – új önálló tevékenységből származó jövedelem jogcím

Letiltások szüneteltetése

A letiltások szüneteltetését nem nyitjuk át egyik évről a másik évre, kérjük ne felejtsék el a letiltásokat ellenőrizni.

Iskolai végzettség típusok változása

Az iskolai végzettség típusokat hozzáigazítottuk a KSH adatszolgáltatásaihoz.

Gépi nyitás

A gépi nyitás a Főmenü a Cégadatok – Cégnyitások – Gépi nyitás 2019. évből menüpontjának elindításával kezdeményezhető.

Figyelem!

A bérszámfejtési adatok gépi nyitásához az előző éves programban futtatni kell a Szerviz – Zárás funkciót, amely a bérszámfejtési adatbázist technikailag zárja, és előkészíti a gépi nyitást. A funkció futtatása nélkül nem lehetséges a nyitás!

A számfejtési adatok zárása után az előző évi programban természetesen módosíthatók a számfejtési adatok, elkészíthetők az év végi adatszolgáltatások, amennyiben a módosítások érintik a zárás során kezelt adatokat, a módosítások hatásait át kell vezetni a következő éves adatokban.

A gépi nyitás elindítása után ki kell választani az előző évi program elérési útvonalát (helyi kiszolgáló vagy hálózati kiszolgáló – hálózati felhasználás esetén) Az itt felajánlott útvonalat csak abban az esetben kell megváltoztatni, ha az aktuális évi program nem arra a meghajtóra lett telepítve, ahol az előző évi program található).

Az útvonalak kiválasztása után megjelennek az előző évi cégek, amelyekből ki kell választani az átnyitni kívánt vállalkozást. Majd jelölni kell, hogy melyik programrészeket kívánjuk megnyitni. A menükezelő átnyitja a kiválasztott cég adatait, a közös törzsadat állományokat, és a kezelő által bejelölt modulokat. Amennyiben tehát a nyitandó vállalkozás könyvelési adatai (Pl. folyószámla adatok) még nem nyithatók, akkor a menükezelőben csak a bérszámfejtés modult kell bejelölni. A könyvelési adatok a későbbiekben, a menükezelőben leírtak szerint nyithatók át. A nyitandó cég választása után tehát a következő képernyő jelenik meg:

A program automatikusan bejelöl minden előző évben használt modult, amely bejelölést a kezelő a nyitni kívánt modulra (esetünkben például a bérszámfejtésre) módosíthat (ehhez a más modulok melletti „pipa” jelet törölni kell.

Megkezdődik a kijelölt programmodulok nyitása.

Számfejtési alapadatok nyitása

Az előző évi számfejtési, és időanalitikai adatok alapján a gépi nyitás átnyitja az előző évi szabadság adatokat, 08M adatokat, MEP alapokat, a kieső időket, a távolléti díj számításához szükséges előző évi pótlék adatokat. A nyitás után feltétlenül javasoljuk a nyitott cég, és a személyi adatok egyenkénti ellenőrzését, szükséges javítását.

A Bér program tényleges nyitása előtt még lehetőségünk van meghatározni az átnyitni kívánt adatokat.

Nyitás
Nyitás

Az átnyitandó személyek körét:

  • Minden személyt  –  Minden személy átnyitásra kerül egyszerre.
  • Mindenki, egyszerűsített foglalkoztatottak nélkül – Az egyszerűsített foglalkoztatottakon kívül, minden személy átnyitásra kerül egyszerre.
  • Egyesével – Egyesével, válogatva lehet nyitni a személyeket.
  • Kilépettekkel – Minden személy átnyílik előző évről.
  • 2019-ben és később kilépettekkel – A kilépettek közül, csak az előző évben és később kilépett személyek nyílnak át.
  • 2020-ban és később kilépettekkel  – A kilépettek közül, csak az adott évben és később kilépett személyek nyílnak át.
  • Kilépettek nélkül – Csak a még nyitott jogviszonnyal rendelkező személyek nyílnak át.

Kötelezően meg kell adni, hogy az előző évi törzsbéreket átnyissa vagy sem a program.

Jogviszonyok nyitása:

  • Összes jogviszony nyitása TB ellátás számolás miatt – Jelölése esetén átnyitjuk a személy összes jogviszonyát.
  • Összes jogviszonynál csak az utolsó jogviszony – Jelölése esetén az összes jogviszonynál csak az utolsó jogviszonyt nyitjuk át.
  • Egyéb jogviszonyosoknál csak az utolsó jogviszony – Az egyéb jogviszonyban foglalkoztatottaknál csak az utolsó jogviszonyt nyitjuk át.
  • Egyszerűsített foglalkoztatottaknál csak az utolsó jogviszony – Az egyszerűsített foglalkoztatott jogviszonyban foglalkoztatottaknál csak az utolsó jogviszonyt nyitjuk át.

A szabadságok nyitásánál az alábbiak közül választhatunk:

  • Nincs – Előző évről nem nyit a program szabadságot.
  • Összes fel nem használt  – Előző évről maradt összes szabadságot nyitja, mint előző évi szabadság.
  • Életkoros szabadság megállapodás alapján – Ha az előző évi programban, a Személy adataiban, a Foglalkoztatási adatok fülön jelölve van, hogy „Megállapodás alapján az életkoros szab. átvihető következő évre”, akkor az életkorhoz kötött pótszabadság napjainak számának megfelelő napokat nyitjuk át.
  • 10.01 után belépetteknél összes fel nem használt – Előző év 10.01 után kezdődő jogviszonyok esetében az összes fel nem használt szabadság átnyílik a paraméter bejelölése esetén.

Lehetőség van már a nyitáskor jelölni, ha az adott cég a 2020-as évben, el szeretné kezdeni használni a WebBér online személyi és munkaidő analitika programot.

Fontos!

A Gépi nyitás után, a személyi adatok ellenőrzése, módosítása feltétlenül szükséges!
Kiemelten fontos az alábbi beállítások ellenőrzése, módosítása:

  • törzsszámfejtés összegek
  • személyi alapbér összege
  • munkaidő, FEOR adatok
  • adószámításhoz szükséges adatok
  • családi kedvezmény és családi járulékkedvezmény érvényesítéséhez szükséges adatok pl.: családi kedvezmény igénybevételének jelölése, göngyölésre vonatkozó beállítás, családi járulékkedvezmény érvényesítésének jelölése, hozzátartozók adatai, és a nyilatkozat alapján az érvényesíthető kedvezmény összege.
  • első házasok kedvezményének érvényesíthető összege (nyitáskor törlődik az előző évben megadott összeg!)
  • szabadság órákban történő nyilvántartásának beállítása
  • munkaidő keret beállításai

Újra nyitás

Abban az esetben, ha az év eleji gépi nyitás már megtörtént, van lehetőség bizonyos adatok újra nyitására. Ehhez az előző évben újra le kell futtatni a Szerviz – Zárás menüpontot, majd ismételten el kell indítani a gépi nyitás 2019-ből menüpontot.

Újra nyitás
Újra nyitás

A bér program bejelölése mellett, a már meglévő adatok megtartásával az alábbi adatok újra nyitása lehetséges:

Újra nyitás - bérszámfejtő program
Újra nyitás – bérszámfejtő program
  • Törzsbér és munkaidő keret nyitás (akinek nincs)
  • Előző évi szabadság nyitása