Előlegek kezelése a 2020. évi Kettős könyvviteli programban
Az előlegek számviteli elszámolása
Jelen verziótól kezdve (Ügyfeleink kérésének eleget téve) az előlegek kötelező pénzforgalmi elszámolása megszűnik!
Az előlegek a szükséges beállítások után egy adott, illetve egy kapott átvezetési számlán kerülnek vezetésre, melyhez a kimutatásokban új analitika készült.
Az áfa közvetlenül az előlegbizonylaton kerül elszámolásra, nem pedig a kiegyenlítés (banki, pénztári) tételén. Az előleg bizonylat a kiegyenlítés könyvelésének hiányában is beszámítható a végszámla könyvelési bizonylatába.
Természetesen az előleg pénzügyileg (is) rendezendő, hiszen sem számviteli, sem áfa értelemben nem teljesíti egyébként az előleg fogalmát. A rögzítési könnyebbség pusztán áthidalja a könyvelési bizonylat típusok rögzítésének sorrendjéből adódó nehézségeket.
Az előlegek eddig megszokott kezelési módja is megmarad, a nyitás utáni választáskor lehet dönteni a régebbi módszer mellett. Dönteni mindenképpen kell a két előlegkezelési módszer között, párhuzamosan nem működtethetők ugyanazon állományon belül.
FONTOS! A végszámlában az előleg beszámítás módja, könyvelési tételei nem változnak, ugyanúgy kell mindkét módszer esetén!
Új módszer könyvelési tételei
Példa kapott előlegre:
4795: Kapott előleg átvezetési számla
Kapott előleg kiegyenlítése:
Példa adott előlegre:
3689: Adott előleg átvezetési számla
Adott előleg kiegyenlítése:
Az előlegkezeléshez szükséges beállítások
A program indulásakor az adatrögzítés előtt mindenképpen meg kell tenni a beállításokat! Ameddig nem állítjuk be a szükséges főkönyvi számlaszámokat, addig az adatrögzítést sem manuálisan, sem feladási ágon nem lehet megkezdeni. (A program nem engedi a Felhasználót a rögzítésbe)
A beállítási ablak:
- gépi nyitás (előző évről) esetén az NTAX modulban kezdeményezett adatrögzítéskor,
- gépi nyitáskor, amennyiben választott cég számlatükrével nyitunk, melyben még nincs beállítva az új módszer, az adatrögzítéskor,
- új cég nyitáskor törzs számlatükör választás esetén a nyitási folyamat végén,
- új cég nyitáskor amennyiben választott cég előző évi számlatükrével nyitunk, az adatrögzítéskor jelenik meg.
Az alábbi táblázatban bemutatjuk a lehetséges nyitási módokat, azok működési következményeit, és a lehetséges döntéseket:
A beállítási paraméterablakban pusztán a fenti példákban is használt adott ill. kapott előleg átvezetési számlákat kell megadni. Amennyiben (idei, azaz 2020-as) törzs számlatükörrel nyitottunk, a program meg is fogja ajánlani ezeket:
Fontos!
Új számlaszámokat hozzunk létre, melyeken az előleg átvezetéseket a program kezelni tudja! (Ne nyíljon más tartalmú egyenleg a tavalyi évről a beállított számlaszámokra!) A beállított számlaszámok a számlatükörben FS 1 (vevő) illetve FS 2 (szállító) jelleget és jellegkódot fognak kapni, mely alapján külön kimutatások válnak elérhetővé. (A régebbi módszer mellett maradók állományában nem lesz elérhető ez a kimutatás.)
A jelleg és jellegkódon kívül kapnak egy “Előleghez” jelzést is, ez a pipálható mező is csak az új módszer esetén működő állományban látható:
A beállított számlaszámok a bejövő és a kimenő naplókba bekerülnek (kivéve nyitók)
Amennyiben az állományban még nincs előleg rögzítve, a Szerviz menüpontban lehetőségünk van átállni a másik előleg kezelési módszerre.
Amennyiben vissza szeretnénk állni a tavalyi működésre, az OK gomb lenyomásával a program átállítja a modult az annak megfelelő működésre. (rögzítés, feladások, kimutatások, figyelmeztetések, ellenőrzések, tiltások, stb.)
Amennyiben a régi működésről mégis az újra szeretnénk váltani, akkor a már fent látott paraméterablak jelenik meg a beállítandó számlaszámokkal:
Az idéntől hatályos alapértelmezett módszer választása esetén a Kimutatások/Folyószámla nyilvántartások/ Folyószámla analitika két típussal bővül annak érdekében, hogy az új metódus esetén keletkezett előlegeket és azok kiegyenlítéseit össze lehessen kapcsolni, illetve nyilvántartsuk az előlegek pénzügyi kiegyenlítéseit.
Gyakran ismételt kérdések
Új előlegkezelés esetén a beszámítás hogyan változik?
A beszámítás menete (könyvelése, technikája, a használatos főkönyvi számok) nem változott. Az új fajta előleg kezelés csak az előleg könyvelésére, és a pénzügyi rendezésre vonatkozik, annak beszámítása változatlan!
Új előlegkezelés pénzforgalmi elszámolást választó vállalkozás esetén hogyan működik?
A pénzforgalmi elszámolást választó cégek esetében is él a választás az előleg kapcsán, aki a tavalyi rendszert választja, annak az alapján kezeli a program az előleget, aki a 2020-ban támogatott új verziót, annak pedig az új működés fog élni. A pénzforgalmi elszámolás független az előleggel kapcsolatos választástól!