Tárgyi eszközök nyilvántartása az NTAX programban

Mivel az évek alatt a kettős könyvviteli program tárgyi eszköz kezelése sok funkciót magában rejtő rendszerré vált, szeretnénk összefoglalni a program tárgyi eszköz kezelésének fontosabb elemeit.

A tárgyi eszközök nyilvántartásához és az eszközanalitika vezetéshez a Beállítások/Cégbeállítások menüpontban az eszközanalitika vezetését be kell jelölni. Az eszköz analitika vezetése esetén a könyvelési év előtt már a vállalkozás nyilvántartásában szereplő eszközöket a Nyitás/Eszközök/Eszközadatok menüpontban kell rögzíteni. A könyvelési évben az eszközanalitikát a program a könyvelési bizonylatokkal együtt vezeti. A program a gépi nyitás folyamatában a következő könyvelési évre átnyitja az eszközöket, a könyvelési év eszköz mozgásait, így a tárgyi eszköz teljes életciklusára kiterjedő eszköz analitika, vagy karton nyomtatható.

A program a könyvelési évben az eszközanalitikát az 1-es számlaosztály könyvelési (tétel) számlaszámainak jellegkódjai szerint vezeti. Az eszköz analitika számlaszámainak betűjele az ES, az ezen belüli számok a következőket jelentik:

  • ES 1 Eszköz mozgás
  • ES 2 Tervszerű amortizáció
  • ES 3 Beruházás
  • ES 4 Beruházás amortizációja
  • ES 5 Terven felüli amortizáció

A számlajelleg tehát azt jelenti, hogy ha a kezelő a könyvelési tételben olyan számlaszámot rögzít, amely eszköz analitikára van jelölve (a számla jellegkódja a leírtak egyike) a tétel rögzítéséhez a kezelőnek kötelező a tárgyi eszköz analitikus adatainak rögzítése is.

Eszközanalitika a könyvelési tételben

Az eszközanalitika vezetéséhez a könyvelési tételben a kezelőnek két adatok kell megadnia, az eszközmozgás jellegét, és az eszköz azonosítóját. Az eszközmozgás jellegének főbb csoportjai a következők:

  1. Bekerülés
  2. Aktiválás
  3. Kikerülés
  4. Értékváltozás
  5. Amortizáció
  6. Átvezetés 0-ba
  7. Átvezetés

Az eszközazonosító mezőben Eszközök nyilvántartása az NTAX programban bekerülés (nyilvántartásba vétel) esetén csak új tárgyi eszköz kódja, a további eseményekben csak meglévő tárgyi eszköz kódja kerülhet.

A számviteli törvény szerinti nyilvántartás vezetése

A számviteli törvény szerinti amortizációt a program a könyvelési bizonylatokkal együtt vezeti, tehát a tárgyi eszköz bekerülési értékében, és nettó értékében bekövetkező változások éven belül könyvelési tételekkel vannak alátámasztva, a korábbi könyvelési évek eseményei pedig nyitó eseményenként szerepelnek. Az eszközmozgás jellegkódok között vannak olyan mozgás kódok is, amelyek csak a számviteli törvény szerinti értékeket változtatják.

Kis értékű tárgyi eszközök

A program a kis értékű tárgyi eszközök aktiválását és amortizációját automatikusan kezeli, ha a Beállítások/Kezelés menüpontban pipálva van a

– Kis értékű eszköz automatikus aktiválása
– Kis értékű eszköz automatikus amortizációja

Ha már rögzítésre került az eszköz, akkor a beállítás megtétele után vissza kell lépni a bizonylatba és F9-et vagy Ok gombot kell nyomni, ekkor a program automatikusan kiegészíti a bizonylatot az aktiválás és az értékcsökkenés elszámolásával.

Számvitel szerinti amortizáció

A nem kis értékű eszközök számviteli amortizációját a Feladás/Számvitel szerinti amortizáció menüpontban számolja, és könyveli a program. A számviteli törvény szerinti amortizáció bármilyen időszakra elszámoltatható, a program a többszöri elszámolást kizárja.

Társasági adótörvény szerinti nyilvántartás vezetés

Az adótörvény szerinti nyilvántartást általában a számviteli nyilvántartással együtt vezeti a program. Előfordulhatnak azonban olyan esetek is, amikor a két nyilvántartás vezetése külön válik, vagyis lehetnek olyan esetek, amikor az adótörvény szerinti eszközadatok módosításához nem kapcsolódnak könyvelési bizonylatok. Az ilyen esetek kezelésére a Nyitás/Eszköz/Eszközadatok menüpontban a kiválasztott eszközközhöz közvetlenül rögzíthetők eszközmozgások. A közvetlenül az eszközadatokhoz rögzíthető eszközmozgás kódok a következők:

  1. ES Értéknövelő, csak az adótörvény szerint (az amortizációs alapot növeli)
  2. ET Értékcsökkentő csak az adótörvény szerint (az amortizációs alapot csökkenti)
  3. EE Adótörvény részleges kivezetése (az amortizáció alapjának csökkentése, kivezetéssel)
  4. IS  Adótörvény szerinti amortizáció
  5. IT  Adótörvény szerinti amortizáció kivezetése
  6. IU  Adótörvény szerinti amortizáció részleges kivezetése
  7. KN Adótörvény szerinti bruttó érték kivezetése
  8. IV   Felhasznált támogatás
  9. KV Tévesen besorolt eszköz átsorolás
  10. KD Kedvezményezett eszközátruházás

A csak az adótörvény szerinti eszközváltozásokat tehát az eszközképernyő alján látható Adótörvény szerinti mozgások gombbal lehet rögzíteni. A gombra való kattintás után megjelenő ablakban a kezelő a kiválasztott tárgyi eszközre rögzíthet csak adótörvény szerinti változást. Az adótörvény szerinti amortizációt a program a továbbiakban is elszámolja, és rögzíti az adótörvény szerinti amortizációs táblában, amely eseményt a kezelő törölhet, átírhat, vagy saját amortizációs eseményt rögzíthet. Alapesetben tehát a kezelőnek az eddigiek szerint kell eljárnia, az adótörvény szerinti amortizációt el kell számoltatnia a programmal.

Tárgyi eszköz kivezetés

A tárgyi eszközök állományból való kikerülését a program a Feladás/Eszközkivezetés menüpontban automatikusan könyveli a számviteli, és az adótörvény szerinti nyilvántartáson. Az eszköz kivezetésének törlése a Feladás/Eszköz kivezetés törlése menüpontban törölhető. (Az adótörvény szerinti amortizációt az eszköznél a felhasználónak kell törölnie az Adótörvény szerinti mozgások gombra kattintva.

Tárgyi eszközök részleges kivezetése

A program lehetővé teszi a tárgyi eszközök részleges kivezetését. Az eszköz nyilvántartás mennyiségi nyilvántartásához igazodva, a Részleges kivezetés, és az Értéknövekedés mozgásokhoz meg lehet adni a darabban értelmezett mennyiséget is. Az eszköz részleges kivezetésének lépései a következők:

Eszközök nyilvántartása az NTAX programban

Az EERészleges kivezetés könyvelésénél meg lehet adni az eszköz darabszám változást. Az adótörvény szerinti részleges kivezetésre jutó értéket is megadhatja a felhasználó. Automatikusan EE mozgásjellegre rögzítődik. A felhasználónak kézzel kell rögzítenie a kivezetés előtti napig elszámolt adótörvény szerinti écs IS mozgásjellegre.

Tárgyi eszköz számlaszám változások átvezetése

Az eszközben levő számlaszámokat az eszközképernyő Egyéb adatok/Számlaszám képernyőjén Számlaszám mezőn lehet átvezetni. A számlaszámok megváltoztatásához a Csere funkciót kell választani, majd meg kell adni az új számlaszámokat. A program a funkció elindítása után az eszközben, és az eszközzel kapcsolatos tárgyévi bizonylatokban kicseréli a korábbi számlaszámokat a kezelő által megadott számlaszámokra. (A nyitót nem cseréli le!)

Átvezetés nullás számlaosztályba

Az NTAX modul lehetőséget biztosít Felhasználóinak arra, hogy a nulla értékre már leírt eszközeiket átvezessék a nullás (nyilvántartási) számlaosztályba. Az átvezetéshez szükséges, hogy a Számlatükörben a Nullás számlaszámokat a megfelelő számlajelleggel és jellegkódokkal feltöltsük. Pl.:

Eszközök nyilvántartása az NTAX programban

Ezután az eszközbe belépve (Nyitás, Eszköz, Eszközadatok, Egyéb adatok/Számlaszám változás fülön), ki kell választani az Átvezetés 0-ba jelölést és kitölteni az átvezetésre vonatkozó adatokat.

 

Eszközök nyilvántartása az NTAX programban

Az OK gombra nyomva a program elkészíti a főkönyvi könyvelést, ezzel egy időben az eszközanalitikában az érintett tárgyi eszköz főkönyvi számait lecseréli a megfelelő nullás számlaosztálybeli megfelelőjére. A nullás számlaosztályból történő visszavezetés hasonló metodika mellett készül el, a Visszavezetés 0-ból jelölést kell kiválasztani. Amennyiben a tárgyi eszköz véglegesen kivezetésre kerül a könyvekből, előtte mindenképpen a 0-s számlaosztályból vissza kell vezetni az 1-es számlaosztályba.

Eszközök nyilvántartása az NTAX programban

Fejlesztési tartalék analitika

A program az évenként képzett fejlesztési tartalékokról, és azok felhasználásáról Nyitás/Eszközök/Fejlesztési tartalék keret funkcióban analitikát vezet. A felhasznált fejlesztési tartalékot a program ebből az analitikából veszi figyelembe az eszközöknél. A Fejlesztési tartalék keret funkcióban lehet rögzíteni az évenkénti kertet, a Fejlesztési tartalék felhasználás menüpontban lehet tárgyi  eszközönként, és a képzési évenként rögzíteni az egyes években felhasznált keretet. A program a felhasznált fejlesztési tartalékot az egyes tárgyi  eszközökben csak az adótörvény szerint, “előrehozott amortizációként” veszi figyelembe.

Az 1-es számlaosztály nyitása az eszköz analitika alapján

A funkciónak csak az eszközanalitika vezetésének a kezdetekor van jelentősége, ha a kezelő rögzítette az eszköz analitika adatait, abból a program megképezi az 1-es számlaosztály nyitó főkönyvi kivonatát. (Évközi nyitó esetén is működik!)

Kamatkedvezmény

Az eszközadatok képernyő Kamatkedvezmény mezőjének Részl. gombjára kattintva a program az évenként lehetővé teszi az igénybe vett kamatkedvezmény rögzítését.

Kisvállalkozói kedvezmény

Az eszközadatok képernyő Kedvezmény blokkjában a program lehetővé teszi a figyelembe vett kisvállalkozói kedvezmény összegének, és a figyelembe vétel évének rögzítését.

Eszközcsoportosítók összehangolása a számlatükörrel

Az eszközadatokban rögzíthető Típus kódnak összhangban kell lennie az egyes számlaosztály alosztályaival. Az összhang a Beállítások/Eszköztípus alapbeállítása menüpontban teremthető meg. A program felsorolja az eszköztípus lehetséges értékeit, és a törzs számlatükör szerint számla alosztályokat, amelyeket a kezelő a saját számlatükréhez igazíthat, de új típus megadására nincs lehetőség. Ebben a menüpontban az Eszköz kivezetés képernyőn adhatók meg az egyes kivezetés típusok átvezető számlaszámai, amely tábla kitöltése után a program az eszköz kivezetési funkcióban a kivezetés okához igazítva megajánlja a kivezetéskor használandó számlaszámot.

Jogszabályi háttér:

Hatályos számviteli törvény