Időbeli elhatárolások
Az időbeli elhatárolások elvét a Számviteli törvény fogalmazza meg.
Szt. 16.§ (2) Az olyan gazdasági események kihatásait, amelyek két vagy több üzleti évet is érintenek, az adott időszak bevételei és költségei között olyan arányban kell elszámolni, ahogyan az az alapul szolgáló időszak és az elszámolási időszak között megoszlik (az időbeli elhatárolás elve).
A szükséges beállítások
A kettős könyvviteli programban, a számlatükörben a megfelelő IE -Időbeli elhatárolások jellegű számlaszámokkal rendelkezni kell.
A kettős könyvviteli modul a számviteli teljesítés dátuma alapján értelmezi az időbeli elhatárolásokat. Amennyiben az említett mezőbe az aktuális naptári évtől eltérő évi dátum kerül, a tétel tárolásakor rákérdez a program, hogy szeretnénk-e az elhatárolást. Amennyiben éven belüli, de a teljesítés dátumtól eltérő dátum kerül a számviteli teljesítés mezőbe, akkor nem kérdez rá a program, hogy a tételben könyvelt bevétel vagy ráfordítás elhatárolással érintett-e. Ebben az esetben a felhasználónak kell a tételben kezdeményezni (Egyéb funkciók) az elhatárolást.
Az elhatárolásra vonatkozó kérdésre az alábbi válaszokat adhatja a felhasználó:
Igen: a könyvelt összeget 100%-ban elhatárolja a rendszer, további beállítási lehetőség nélkül.
Nem: A program egyáltalán nem könyvel automatikusan elhatárolást.
Szerkesztéssel: Erre a válaszlehetőségre a program egy szerkesztőablakot nyit meg. Ezt csak abban az esetben válasszuk, ha nem a teljes összeget kell elhatárolni (csak annak egy részét) vagy a teljes összeget, de több (pl. havi) részletben kell a feloldást eltérő időpillanatokban könyvelni.
Ugyanez a szerkesztőablak jelenik meg akkor is, ha a tételben az Egyéb funkciókon belül indítjuk az elhatárolást.
Az összeg mezőben alapesetben a tétel összege jelenik meg. A felhasználó átírhatja, hogy ha nem a teljes tételösszeget szeretné elhatárolás alá vonni.
A munkaszám, költséghely, részleg tetszés szerint megadható (de nem kötelező).
A megjegyzésbe beírt szöveg megjelenik majd az elhatárolás tétel megjegyzésében illetve a feloldás minden tételében is. A szétosztásnál azonban megadhatók az egyedi feloldás tételeinek megjegyzései is. Ha egyedileg nem adunk meg külön megjegyzés tartalmat, akkor a felülre írt megjegyzés fog bekerülni minden feloldás tételbe.
A kezdő- és a végdátum kitöltése kötelező, mert erre az időtartamra fogja felosztani a program a kívánt összeget.
Az időszak megadása után a gyakoriság kiválasztásával azt döntjük el, hogy a feloldás milyen időszak végdátumokkal történjen. napok, vagy hó vége, vagy év vége. Amennyiben ezen változtatni szeretnénk, még a szerkesztő képernyőn tegyük meg, utána már erre nem lesz lehetőség a feloldás során!
A Számol gomb megnyomása indítja el a felosztási eljárást, és amennyiben az OK gombbal elfogadjuk azt, úgy megtörténik az elhatárolás könyvelése és a feloldási tételek is tárolásra kerülnek a programban.
A feloldás tételei csak akkor kerülnek a könyvelésbe, ha a felhasználó a Feladás/ Időbeli elhatárolás feloldása funkciót a kívánt végdátum (mint figyelési dátum) megadása mellett elindítja! Feladás nélkül nem kerül a könyvelésbe időbeli elhatárolás feloldása.
Az ilyen módon rögzített elhatárolások egyrészt könyvelésre kerülnek a bizonylatban a megfelelő ktg/bevétel számlával szemben, másrészt bekerülnek a program háttértáblájába, és a Feladások/Időbeli elhatárolások feladása (feloldása) funkció fel fogja adni a megfelelő időpontra. Ilyen módon “összepontozás” nélkül, a program kezelni fogja az elhatárolt összegek (hiánytalan, teljes körű) feloldását.
A program – pontosabban az automatizmus – nem támogatja az elhatárolás szembe könyvelését mérlegszámlával, bár nem is tiltja az effajta rögzítést, de alapvetően eredményszámlát vár el a másik oldalon. Az időbeli elhatárolás számlák a számlatükörben speciális IE jelleggel bírnak, mely alapja a funkció működésének.
Ha időben a következő évre kell elhatárolnunk, akkor a következő éves nyitás analitikái között nyitható az Időbeli elhatárolás. Ha újra kell nyitni, akkor ez csak abban az esetben tehető meg, ha előtte a már feladott feloldási bizonylatokat visszatöröljük. Ha még nem volt feloldva, akkor a program újranyitja azokat az Időbeli elhatárolás analitikus nyitás pipa megjelölése esetén.
Ha időben az előző üzleti évre kell visszahatárolnunk, akkor annyi a különbség, hogy (az időbeli elhatárolást ugyanúgy nyitni kell a KÖVETKEZŐ évre) de az előző évben a Nyitás menüpontban kell indítani a feladáshoz az Időbeli elhatárolás visszanyitás a következő évből menüpontot.
pl. 2020-ból kell visszahatárolni 2019-be. A folyamat:
1. 2020-ban lekönyvelem a gazdasági eseményt, megkeletkezik az elhatárolás
2. Nyitni kell 2019-ről 2020-ra! (fordítva nem is lehet)
3. 2019-ben indítani kell a Nyitás menüben az Időbeli elhatárolás visszanyitás a következő évből menüpontot
4. A Feladásokban indítani kell az Időbeli elhatárolás feladása funkciót.
Új funkció, hogy a RAXLA (IPTAX) programban megkeletkezett előző évre mutató időbeli elhatárolással érintett bizonylatok tekintetében is működik minden fentebb írt lehetőség.