Kiszedési jegyzék
Kiszedési jegyzék rögzítésére lehetőség van az Integrált pénzügy (IPTAX) modulban a Készletnyilvántartási modul (RAKTAX) használata mellett. A Kiszedési jegyzék a Tárolóhelyes nyilvántartáson alapszik, tehát a Készletnyilvántartásnál ennek a funkciónak aktívnak kell lennie.
A kiszedési jegyzék azért jött létre, hogy egy virtuális kiadási raktárba raktárközi készletmozgással (RK mozgásjelleg) áthelyezze a más raktárak tárolóhelyein lévő termékeket.
A Tárolóhelyes nyilvántartás bekapcsolható új cég létrehozása esetén az első IPTAX/RAXLA modulindítás utáni Beállítás varázsló ablakban. Későbbiekben a Beállítások / Alapbeállítások / Készletnyilvántartás… menüpontban állítható be.
Raktárakat a Készletnyilvántartás / Törzsadatok / Raktárak kezelése menüpontban lehet rögzíteni, a raktárakon belüli tárolóhelyeket pedig a Készletnyilvántartás / Leltározás, tárolás / Tárolóhely menüpontban.
Ahhoz, hogy a Kiszedési jegy általi kiadás Tárolóhellyel együtt működjön a berögzített tárolóhelyekre be is kell vételezni (számlával, szállítólevéllel, bevételezéssel, stb…) a termékeket.
Továbbá szükséges létrehozni legalább egy Kiszedési jegy bizonylatot.
Kiszedési jegy bizonylattípus létrehozása
Az IPTAX vagy RAXLA modulban a Törzsadatok / Számla törzsadatok / Számla típusok menüpontban új típus rögzítése esetén a Típus lehetőségnél a WK – Kiszedési jegyzék lehetőséget kell választani. A felette lévő Név és Számlatípus kitöltendő.
A Készlet beállítások lapon meg kell adni a Kiszállítási raktárt. A Kiszállítási raktár az a virtuális raktár, ahova a kiszedési jegy áthelyezi a termékeket készlefoglalás és/vagy készlet kiadás gyanánt.
A szállítólevél vagy számla fogja továbbiakban kiadni a termékeket a virtuális raktárból, azaz a Kivételezési raktárból.
A Kiszállítási raktár választása esetén a program a Kiszedési jegy tárolásakor a Kiszállítási raktárból áthelyezi a terméket a Kivételezési raktárba. A Kiszállítási raktárat csak akkor érdemes megadni, ha csak egy tárolóhelyes raktár van rögzítve és a kiadás minden esetben onnan történik.
A Kivételezési raktár egy olyan (virtuális) raktár legyen, amely nem tárolóhelyes. Ezt a Törzsadatok / Készletnyilvántartás törzsadatai / Raktárak menüpontban a raktár rögzítésekor lehet beállítani:
Kiszedési jegyzék készítése
A Számlák, bizonylatok / Kiszedési jegyzék készítés… menüpontban létrehozható és módosítható a kiszedési jegy típusú bizonylat. Ebben a menüpontban a kiszedési jegy nem kerül véglegesítésre így a készletet nem mozgatja, nem helyezi át a kiadás raktárba, csak sorszámozva piszkozatként tárolódik, továbbiakban módosítható, illetve akár nyomtatható is.
A rögzítés fej és tétel sorrendben történik, azaz elsőként a felső részen a bizonylat fej ablak jelenik meg. A bizonylatfej ablakban kötelezően választandó a Típus – ami ez esetben a Kiszedési jegy – és a Partner. A többi fej adat opcionális, tehát nem kötelező. A fej ablakból az OK gombbal lehet továbblépni, a Tételek illetve a Tétel felvitel ablakba a felső ablakrész OK gombbal történő tárolás után jelenik meg.
A Tételeknél a cikknév 1 sorban választható ki a kiszedendő termék. Amennyiben a termékben nincs megadva alapraktár, akkor a Raktárat is választani szükséges. A mennyiség megadása és a többi opcionális mező (Egységár, Bruttó, Nettó, Áfa, stb…) megadása után Tárolóhelyes nyilvántartás esetén még alul a Tárolóhely gombbal választani kell a mennyiségnek megfelelően a Tárolóhelyekről is. Ezek után tárolható a tétel, majd rögzíthetők további tételek is, illetve tárolható, majd nyomtatható a Kiszedési jegyzék.
Nyomtatási kép példa:
Kiszedés
A Számlák, bizonylatok / Kiszedés… menüpontban létrehozott vagy módosított és itt letárolt kiszedési jegy bizonylatok véglegesíthetők. Tehát az ebben a menüpontban történő tárolással (akár módosítás útján, akár új bizonylat rögzítésével) a bizonylathoz tartozó készletmozgások is létrejönnek. A tárolás után a kiszedési jegy és annak raktárközi átmozgatásai már nem módosíthatók, mivel a kiszedési jegy véglegesítése a tárolással megtörtént.
Továbbiakban a kiszedési jegyzék véglegesítése után a szállítólevél és/vagy számla már a kiadási raktárból mozgatja ki a kiszedési jegyzékkel odahelyezett készletet.
Amennyiben a Számlák, bizonylatok / Számlák, bizonylatok rögzítése menüpontban történik a Kiszedési jegy rögzítése, úgy az azonnal elkészíti a raktárközi készletmozgásokat.
Kiszedési jegy beszámítása (szállítólevélbe vagy számlába)
Számlakészítéskor a fej részt kitöltve majd OK gombbal továbblépve a tételekhez a Tétel felvitel ablakot az alsó Mégsem gombbal elvetve látható lesz alul az F3 – Bizonylatok kapcsolása gomb. Ezen funkción belül található az ALT+F3 – Kiszedési jegyzék lehetőség, amivel az előzetesen rögzített és még kapcsolatlan Kiszedési jegyzék tételeit lehet a számlába másolni. A Kiszedési jegy kapcsolása és a szállítólevél vagy számla után az lezárul és továbbiakban nem módosítható.
A szállítólevél bizonylattípusban (Törzsadatok / Számla törzsadatok / Számla típusok) a Készlet beállítások lapon a Késztermék raktáar meg kell adni, mivel a szállítólevél már az átmeneti (kiadás miatt létrehozott) raktárból fogja kiszállítani a terméket.
Rögzítési és beszámítási folyamat képekben
Bizonylatfej adatok kitöltése és letárolása
Tétel felvitel elvetése
Bizonylat kapcsolás lehetőségek
A Kiszedési jegy kiválasztása után a tételek bemásolódnak a számlába/szállítólevélbe, amibe további tétel is rögzíthető, majd tárolható, nyomtatható vagy küldhető elektronikusan.
Betárolási jegyzék
A Kiszedési jegyzékhez hasonlóan létezik Betárolási jegyzék is a bejövő oldal kezelésére. A folyamat hasonló mint a Kiszedési jegyzékeknél.