KIVA – SZJK, kedvezményezett foglalkoztatott

A bérszámfejtő programban az alábbi menüpontokban érhetők el az SZJK-t és a kedvezményeket tartalmazó táblázatunk, és analitikánk:

“Utalás/Feladás ” / “Főkönyvi feladás ” / “KIVA: SZJK és kedvezmények”

“Utalás/Feladás ” / “Főkönyvi feladás ” / “KIVA: SZJK és kedv. analitika” – havonta készül, személyenként részletezve az SZJK, és a kedvezmény összegét.

SzJK – Személyi Jellegű Kifizetés

A kisvállalati adó alapja fő szabály szerint nem lehet kisebb a személyi jellegű kifizetéseknél (minimum adóalap).

A Katv. 20. § (2) bekezdése szerint személyi jellegű kifizetésnek azon személyi jellegű ráfordítás minősül, amely a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) szerint járulékalapot képez az adóévben.

A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozó járulékalapja, valamint a kedvezményezett foglalkoztatott után érvényesíthető kedvezmény éves összege nem képezi az adó alapját.

A tag esetében személyi jellegű kifizetésként (Tbj. szerint járulékalapot képező összes jövedelemként) a minimálbér 112,5%-át kell figyelembe venni, ha a tagra jutó személyi jellegű ráfordítás ennél alacsonyabb.

2019. 01. 01-től a béren kívüli és az egyes meghatározott juttatás is bekerül a személyi jellegű kifizetésbe.

Kedvezményezett foglalkoztatottak:

  • Szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százaléka.

  • Munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény

A kedvezmény összege a foglalkoztatás első két évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér; a foglalkoztatás harmadik évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér 50 százaléka.

  • A három vagy több gyermeket nevelő munkaerő-piacra lépő nők után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a foglalkoztatás első három évében személyenként a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér; a foglalkoztatás negyedik és ötödik évében személyenként a minimálbér 50 százaléka.

A megváltozott munkaképességű személyek (alkalmazott és tag is) után érvényesíthető adókedvezmény.

A kedvezmény összege a foglalkoztatott után megállapított Szocho. tv. szerinti adóalap, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese.

  • Kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.

  • Doktori képzésben résztvevő kutatók foglalkoztatása után járó kedvezmény

A kedvezmény összege a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszerese után az adómérték.

Szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatottak munkaerő-piacra lépők után érvényesíthető adókedvezménye is érvényesíthető, mivel a jövedelmük hiába szocho mentes, de a TB járulék alapját képezi. Ezért a KIVA adózási mód esetében “fiktív” szochot jelenít meg a bérszámfejtő program a számfejtésben, a kedvezmény érvényesítéséhez.