NTAX 2020. évi 21.08-as verzió
Érvényességi dátumok
Demó verzió érvényessége: 2020.02.29.
Regisztrált verzió érvényessége könyvelő programok: Nincs időkorlát
Regisztrált verzió érvényessége bérszámfejtő program: Nincs időkorlát
Regisztrált verzió érvényessége számlázó programok: Nincs időkorlát
Program verzió érvényessége: 2021.03.31.
- Bizonylatonkénti feladás és feladás közbeni bizonylatrögzítés
- Adatfelvitelből indított feladás (ill. feladásból indított adatfelvitel ) esetén az áfa rögzítése
Bizonylatonkénti feladás és feladás közbeni bizonylatrögzítés
A hagyományos feladás mellett lehetőséget adunk arra, hogy a NAV-tól XML-ben érkezett számlák adatait az adatfelvitelen keresztül, mint kézi bizonylat rögzítse a kezelő. Az így rögzített bizonylatokat összekapcsoljuk az XML-el, az XML-t feladottnak tekintjük, amíg van kapcsolata kézi bizonylattal. A bizonylatot kézi bizonylatként kezeljük, így a feladás visszatörlése nem törli ezeket.
A rögzítést két irányból lehet kezdeményezni, az adatfelvitelből és a feladás kontírozás ablakából. A hagyományos könyvelői számlafeldolgozást alapul véve, a feladásból indított folyamatot javasoljuk.
Feladási kontírozás képernyő (Feladás közbeni bizonylatrögzítés)
Az áttekintő képernyő működése változott, F9 után visszatér a program erre az áttekintő képernyőre. Új lehetőségek: az F7-es gomb, amely az aktuális bizonylat adatait másolja az adatfelvitelbe, illetve az Insert gomb, amely egy üres adatfelvitelt hoz be, lehetőséget adva olyan (papír) bizonylat könyvelésére, amelynek XML-je nem érkezett meg a NAV-tól.
Az elképzelt folyamat itt a bejövő számlák esetében, hogy a könyvelő lekéri az adott havi számlákat a NAV-tól és összekészíti az ügyfelétől kapott papír alapú számlákat, majd a kontírozás képernyőn:
1. Törlésre állítja azokat a számlákat, amelyekről nem kapott példányt az ügyfelétől
2. Könyvelendőre állítja és a hagyományos feladáson keresztül könyvelteti azokat a számlákat, amelyek könyveléséhez elegendőek a kontírozási felület lehetőségei. (Nem kell plusz tételeket rögzíteni, stb)
3. F7-es gomb, vegyes rögzítéssel rögzíti azokat a számlákat, amelyekből tételek hiányoznak, vagy egyéb, bonyolult könyvelési, összevonási műveletet kell végeznie
4. Insert-et nyomva, szintén az adatfelvitelen keresztül rögzíti azokat a számlákat, amelyeket az ügyfelétől kapott, de a NAV-tól XML formájában nem érkeztek meg.
Így egy menetben lekönyvelhet minden számlát anélkül, hogy ebből az ablakból ki kellene lépnie.
Adatfelvitel oldaláról Bizonylatonkénti feladás
Lehetőség van az adatfelvitelben új bizonylat rögzítése közben behívni NAV-tól lekért XML adatokat. (NAV XML gomb a fejben)
Fontos, hogy itt csak azokból a számlákból lehet válogatni, amelyek már letöltésre kerültek és még nem kerültek feldolgozásra. (Nincs a NAV szerveréről letöltés ezen az ágon!)
Ugyanakkor minden olyan bizonylat fel fog jönni, amely a letöltött mappában szerepel, mert az adatok az XML-ekből jönnek, így nincs lehetőség pl.: dátum alapú szűrésre.
Kézi bizonylatkapcsolásos számla módosításakor a NAV XML gomb megnyomása után feljövő áttekintő képernyőn nyomott Del gombbal lehet a kézi bizonylatkapcsolás törlését megtenni.
Korábban kézzel rögzített számlák
Előfordulhat olyan eset is, hogy egy XML-ben érkezett számlát korábban már kézzel rögzítettek az állományba. A feladás érzékeli, hogy ugyanazzal a partnerrel, eredeti bizonylatszámmal már létezik számla és az ilyen XML-eket speciális hibára rakja. („Ezzel a bizonylatszámmal, partnerrel már létezik számla”)
A kontírozás felületen a számla adatainál a jobb felső sarokban lévő „Kézi bizonylat” gombbal lehet összekapcsolni az XML-el a korábban rögzített kézi bizonylatot. Az összekapcsolás után nem lesz már hibás a bizonylat, „feladódik”, eltűnik a kontírozás felületről. Innentől kezdve úgy viselkedik, mint a vegyesen rögzített kézi bizonylat-XML párok.
Adatfelvitelből indított feladás (ill. feladásból indított adatfelvitel ) esetén használandó funkciók
Lehetőség van a bizonylattételek program általi bemásolása után az összes tétel törlésére. Ez főként akkor javasolt, ha nagyon komplex a könyvviteli elszámolása a számlának, illetve adózás szempontjából le kell válogatni levonható és nem levonható tételekre (pl. telefonszámla)
Ilyenkor egyszerűbb a tételeket törölni, mint módosítani, és az összesítő vagy egyéb más összegző kimutatás alapján könyvelni.
Ellenszámla megadására is lehetőség van, mely vagy csak az adott tételre fog vonatkozni, vagy a bizonylat minden tételére használatos lesz.
A számla tételeinek (program általi) bemásolása után az áfát könyveltetni kell. Az alsó menüsorban az Áfa gomb megnyomása után a program összevontan lekönyveli az áfát.
A speciális áfa tételek esetén (pl fordított), és a rögzítéskori automatizmusok (pl régi típusú előleg esetén az áfa átvezetése) azonnal rögzítésre kerülnek a bemásolt számlatételekkel együtt.
Arra kell figyelni, hogy ha ilyen tételekben áfát érintő módosítást kell rögzíteni, akkor a korábban felvitt áfa tételeket előbb törölni kell, és a tételbe belépve az Egyéb funkciókban az Automatizmusok futtatása gombra kell kattintani. Ekkor fogja a program a módosított tételnek megfelelő további könyvelési tételeket rögzíteni.