NTAX 2021. évi 22.00-s verzió
Demó verzió érvényessége: 2021.02.28.
Regisztrált verzió érvényessége könyvelő programok: 2021.03.31
Regisztrált verzió érvényessége bérszámfejtő program: 2021.04.15
Regisztrált verzió érvényessége számlázó programok: Nincs időkorlát
Program verzió érvényessége: 2021.01.31
- Új törzs állományok 2021-re (számlatükör, kontírozás, számlacsoportok)
- Inaktív menüpontok
- KATA 40% adóval kapcsolatos új mezők, előkontírozások
- Összesítő jelentés: végszámla jelentésének új kódjai
- Összesítő jelentés: megszűnő nyilatkozat
- Összesítő jelentés: megszűnő korábbi korrekciós kód (K)
- Cégautó tábla bővítésre került
- Folyószámla változások
- Iktatószám
- Technikai pénztár fej
- XML: számla áru analitikája
- KIVA mértékének változása
- KIVA mentesség január hónapra
- Automatizált listák használata
Új törzs állományok 2021-re (számlatükör, kontírozás, számlacsoportok)
A kifizetői 40% KATA előírás és a szakképzési hozzájárulás (béren kívüli juttatás és egyes meghatározott juttatások után) előírás miatt a törzs számlatükrök új főkönyvi számokkal bővültek. Amennyiben nem 2021-es törzs számlatükörrel nyitunk, úgy a Szerviz/ Számlatükör kiegészítés funkció létrehozza az új főkönyvi számokat.
Vállalkozói törzs számlatükör és Nonprofit (egyéb szervezet) törzs számlatükör:
4633-4643 Szakképzési hozzájárulás számlapárosból gyűjtőszámlák lesznek, alábontásra kerülnek:
46331-46431 Szakképzési hozzájárulás 182. adónem
46332-46432 Szakképzési hozzájárulás (béren kívüli+egyes megh. juttatások)
4631-4641 KATA 40% kifizetői
A Törzsadatok, Számlacsoportokat megbővítettük az új számlapárosokkal. A 2021-re átnyitott cégek esetében a számlacsoportok hatályos kibővítése a Szerviz/ Törzs számlacsoportok másolása funkcióval automatikusan megtörténik.
Az új számlaszámoknak megfelelően bővült bérfeladás kontírozás, és az adók összevezetése kontírozás is.
Inaktív menüpontok
Átmenetileg nem elérhető néhány menüpont a kettős könyvviteli rendszerben. A menüpontokat folyamatosan frissítjük, amint az adott nyomtatvány/feladás elérhető és a programot is hozzáigazítottuk. (bérfeladás, áfa bevallás, összesítő jelentés, KIVA előleg bevallás, stb.)
KATA 40% adóval kapcsolatos új adatbeviteli mezők
A 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról 2021-ben több módosításon esett át.
Ilyen a 8. § (6) bekezdésében megfogalmazott új szabály:
(6a) Ha az Art. szerinti kifizető olyan kisadózó vállalkozásnak juttat bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, e juttatás után a juttatás hónapját követő hónap 12. napjáig 40 százalékos mértékű adót állapít meg, vall be és fizet meg. A bevallásban a kifizető feltünteti a kisadózó vállalkozás adószámát, nevét és címét.
(6b) Ha a kisadózó vállalkozás olyan, külföldi illetőségű jogi személytől, egyéb szervezettől (a továbbiakban: külföldi kifizető) szerez bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, e bevétel 71,42 százaléka után az annak megszerzése hónapját követő hónap 12. napjáig 40 százalékos mértékű adót fizet.
(6c) Ha az Art. szerinti kifizető a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót fizet.
A partnertörzsben az eddig is ismert partner által adott nyilatkozat mellett a kapcsoltságra vonatkozó nyilatkozat is felvihető már:
Törzsadatok, Partnerek, Partner adatok karbantartása, Pénzügyi adatok fülön Partner által adott nyilatkozatok:
A bizonylatban elérhető bejövő típusú napló esetén a KATA pipálható mező, ahogy eddig is, pénztár típusú tétel esetén pedig a pénztár tételben:
A kapcsolt jogállás a Bejövő típusú bizonylatokban az alsó menüsor Egyéb gombjával érhető el:
A kapcsolt jogállás a Pénztár típusú bizonylatokban a tétel Egyéb funkciók gombján keresztül érhető el a Pénztárba könyvelt számla fej funkcióval:
Amennyiben a 40%-os adó hatálya alá nem tartozó összeget rögzítünk a könyvelésbe, azt jelölni kell a tételben:
Összesítő jelentés: végszámla jelentésének új kódjai
A 2165M-02 lap kiegészült a “Előlegből adódó különbözet jelölése” megnevezésű e) oszloppal. Az oszlop értéklistájában a következő két érték valamelyike szerepelhet: “V- végszámla”, “KÜL- végszámla előleggel csökkentett értéke”.
A nyomtatványon megjelenő két kódértéket a program automatikusan kitölti, semmilyen beállítás nem szükséges hozzá. A kódok megjelennek a Kimutatások, Áfa, Összesítő jelentés kimutatáson is.
Összesítő jelentés: megszűnő nyilatkozat
A 2165A Főlap (C) blokkból, valamint a 2165M Főlap Azonosítás (B) blokk A) részéből “Az Áfa tv. 10. sz. melléklet szerinti választás jelölése” mezők törlésre kerültek jogszabály változás miatt.
A jelölést töröltük az NTAX kettős könyvviteli program Beállítások, Cégbeállítások, Adóbeállítások füléről is, és a Kimutatások, Áfa, Összesítő jelentés paraméter ablakáról is.
Összesítő jelentés: megszűnő korábbi korrekciós kód (K)
2165M-02-K számú módosító lapon az eredeti számlához tartozó, az aktuális adómegállapítási időszakot megelőzően figyelembe vett módosító számlákat az aktuális adómegállapítási időszakban nem kell szerepeltetni.
Fenti szabályhoz a programot hozzáigazítottuk, a K kódértéket töröltük.
Cégautó tábla bővítésre került
Az üzemanyag fajtákhoz új típusok kerültek:
– hybrid, itt a KW és a környezetvédelmi besorolás választásának a lehetősége megmaradt, és a cégautóadó fizetési kötelezettség is fennáll
– plug-in hybrid
– növelt hatótávolságú hybrid
– elektromos,
utóbbiaknál a KW megadásra kerül, a környezetvédelmi besorolás cégautó adó mentesség esetén 5-nél nagyobb lehet.
Ha 5-nél kisebb, vagyis az 1-es kódú környezetvédelmi besorolás kerül jelölésre, akkor a cégautó adó kötelezettség továbbra is fennáll az eredeti szabályok alapján.
Folyószámla változások
A változás az előleg és az előleg módosító számlák miatt került a rendszerbe.
A programban az előleg számlákat nyilvántartjuk pénzügyi rendezésük és beszámításuk szempontjából is.
Az előleg számla könyvelése (új előleg kezelési módszerrel):
Stornó előleg számla könyvelése:
Beszámítás szempontjából:
Egy stornózott előleg esetén valószínűsíthető, hogy nem lesz beszámítás, feltéve akkor, ha rész stornó számláról van szó. A stornó bizonylatnál hivatkoznunk kell az eredeti előlegre (keretezve a képen), ez a kapcsolás biztosítja, hogy az előlegek beszámítás szempontjából rendeződjenek a folyószámlán.
Pénzügyi rendezés, kiegyenlítés:
Két esete van a rendezésnek, vagy pénzügyileg rendezzük (pénztárban, bankban), vagy technikai kiegyenlítéssel. Az utóbbit megtehetjük kézi módon vegyes bizonylatban, illetve az új stornó előleg rendezés funkcióval is.
Az új stornó előleg rendezés funkció:
Feladás/ Stornó előleg rendezés
Ki kell választani a két előleg számlát, a naplót, a rendezés dátumát és az átvezető számlaszámot. Majd az OK gomb megnyomása után létrehozza a program a választott vegyes naplóban a kiegyenlítés sorokat.
Adott előleg pénzügyi rendezés folyószámlán történő megjelenítése:
A szürke sorok a bizonylat kapcsolásokat jelenítik meg, de a bizonylat egyenlegbe nem számítanak bele.
Ha a tájékoztató sorokat nem szeretnénk látni a folyószámlán, akkor ezt tudjuk jelölni a lekérdezés előtt a paraméterablakban:
Iktatószám
Az iktatószám mint új adat mező megjelent a bizonylatfejben (bejövő típusú bizonylat esetén) és a tételben (pénztár típusú bizonylat esetén).
Az IPTAX (RAXLA) Pénzügyi rendszerből és a WebTax Online számlázó rendszerből is feladásra kerül.
Bejövő típusú bizonylatokban az alsó menüsor Egyéb gombjával érhető el:
Pénztári tétel esetén az Egyéb funkciók gombján keresztül érhető el a Pénztárba könyvelt számla fej funkcióval:
Technikai pénztár fej
A közvetlenül pénztárba könyvelt számlák esetén felmerült az igény, hogy a program minden ilyen bizonylat esetén meg tudja állapítani, hogy a tételek közül melyek alkotnak egy számlát. Ennek eredményeképpen technikai számla fejek keletkeznek. Az azonos számlához tartozó tételeket az azonos partnerkód és az azonos tétel eredeti bizonylatszám köti össze. A rögzítési képernyő eddig is ismert lehetett (az összesítő jelentés miatt), de néhány további adattal bővült: számla kelte, iktatószám.
A technikai pénztár fej a tételben Egyéb funkciók gomb megnyomásával érhető el a Pénztárba könyvelt számla fej algomb megnyomásával:
XML: számla áru analitikája
A feladás köztes képernyőjén lehetőség van áruanalitika rögzítésére is. Különösen fontos ennek kitöltése, amennyiben jelentésre kötelezett áru értékesítés/beszerzés szerepel a számlán (Áfa tv. 6/A és 6/B melléklet alá tartozó VTSZ esetén). A pipálható mező jelölésével megadhatóak az áruanalitika adatai.
KIVA mértékének változása
A KIVA mértéke az adó alapjának 11 százaléka 2021-től.
A 22.00 verzióban átvezettük a változást.
KIVA mentesség január hónapra
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény szerinti kisvállalati adóalany, a 485/2020 (ill. 571/2020) kormányrendeletek alapján meghatározott tevékenységével összefüggésben a kisvállalati adókötelezettsége megállapításánál nem tekinti kisvállalati adóalapnak a személyi jellegű kifizetések összegét.
A veszélyhelyzeti kedvezmény KIVA adózás esetén jelölhető az NTAX Kettős könyvviteli program Nyilvántartások, KIVA SZJK és kedvezmények menüpontjában. A lehetséges hónap (január) mellett pipálható mezőben beállítható a mentesség. Január hónapra bővült a táblázat két további oszloppal, melyek a Bér programból feltöltésre kerülnek (de kézzel is tölthetők). Ezek alapján a rendszer tölti a KIVA bevallás 01. lapját.
A KIVA előlegbevallás gyűjtésének ablakában ki kell választani a mentességre jogosító tevékenységet. Amennyiben a január hónap mentességre jelölt, de nincs tevékenység kiválasztva, a program hibaüzenetet ad.
Szabályos előkészítés és gyűjtés után a program az átadott 21KIVA nyomtatványban (az ÁNYK-ban) jelölni fogja az érvényes tevékenység jellegét és a mentességre vonatkozó nyilatkozati kódkockát is. (A 21KIVA nyomtatvány még nem elérhető a NAV nyomtatványkitöltő programjában, amint elérhetővé válik, a programot hozzáigazítjuk, és a nyomtatvány kitöltő funkciót élesítjük a kettős könyvviteli programban.
KIVA előleg bevallás Előkészítés:
Automatizált listák használata
Ezen funkció használatával a könyvelő a könyvelésben szereplő adatokból készült listákat egyszerűen el tudja juttatni a könyveltető részére.
Kimutatások/automatizált listák
Automatizált listák szerkesztése:
Ebben a menüpontban létrehozható a listacsomag, amit szeretnénk majd a Webtax felületére feltölteni a könyveltető részére.
Automatizált listák futtatása:
A készített listacsomagokat itt tudjuk feltölteni a könyveltetőnek a Webtax felületére.
Videó a funkció használatáról: