Az őstermelők jövedelemadózás szempontjából átalányadózónak számítanak.
Nyilatkozhatnak, hogy jövedelmüket tételes költségelszámolással vagy 10%-os költséghányad alkalmazásával állapítják meg.
Átalányadózás alkalmazásának határa az éves minimálbér tízszerese. Költséghányada 90%. Az éves minimálbér feléig adómentes.
Őstermelők családi gazdaságának tagjai csak azonos adózási módot alkalmazhatnak.
Átalány:
Éves bevétel nem haladhatja meg a létszám és az éves minimálbér szorzatának tízszeresét. Azonban az éves minimálbér negyvenszeresénél nem lehet nagyobb.
Tételes költségelszámolás:
Alapító szerződésben meghatározott arány, vagy egyenlő arányban osztandó az eredmény a tagok között.
Támogatások
A jogszabály vagy nemzetközi szerződés alapján az őstermelői tevékenységével összefüggésben folyósított támogatások nem minősülnek bevételnek, azaz adómentessé válnak, így azokat sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számítása során nem kell figyelembe venni. Javasoljuk nem beszámító jogcímre rögzíteni. (Pld. 155,157. Alábontható a jogcím, akár támogatásonként is.)
Javasoljuk a munkaszámok és költséghelyek használatát.
A munkaszámoknál állítható lehetőség az “Adóalapot nem képez”. A költséghelyeknél nem található ilyen lehetőség , de egyéb dimenziónak a költséghelyek is használhatóak.
Ha valaki például egyéni vállalkozó és őstermelő is, akkor azokra a munkaszámokra könyvelt tételei, amelyeknél nincs jelölve az “Adóalapot nem képez” lehetőség egyéni vállalkozói bevételek és költségekként kerülnek bele a személyi jövedelemadó bevallásba. Azokra a munkaszámokra könyvelt tételek, amelyeknél viszont jelölésre került a lehetőség a felhasználó különböző listákat kérhet le és töltheti ki a listák segítségével az őstermelői bevallást. (Pld. eredménykimutatás)
Hasznos még a munkaszámok használata abban az esetben is, ha a kiegészítő tevékenységek aránya miatt a bevételek leadózására már egyéb szabályok vonatkoznak. (Pld. önálló tevékenység.)
Ha adómentes tevékenységet (pld. méhészeti) is végez az őstermelő, akkor szintén külön munkaszám használata javasolt.
Tagonként is lehet külön munkaszámot használni.
Az eredménykimutatás lekérhető munkaszámra vagy költséghelyre, így az alapján megállapítható az összes bevétel, illetve a kiegészítő tevékenység bevétele.
A nem egyéni vállalkozói tevékenységek eredményének megállapításához (bevételek, költségek…stb) vagy tevékenységek, tagok eredményeinek elkülönítéséhez lekérhető listák munkaszámra (és egyéb dimenzióként költséghelyre):
Kimutatásoknál lekérhető a jogcímlista, ahol a pénzforgalmilag is rendezett tételek fognak szerepelni.
A jogcímanalitikán szerepelni fognak a nem kiegyenlített bizonylatok (szla összeg oszlopban) és a kiegyenlített rész külön (Fiz.összeg) oszlopban.
Az eredménykimutatásban értelem szerűen csak a kiegyenlített részek fognak szerepelni.
Menükezelő/Cégbeállítások/Cégadatok/Könyvvezetés, adózás
Cégforma és vállalkozási forma őstermelő:
Javasolt “Adózási mód”: Őstermelői átalány 10% vagy Vállalkozói személyi jövedelemadó. Első esetben a bevételből 10%-kal számolja a program az adóalapot második esetben az egyéni vállalkozókra vonatkozóan számol. (Bevétel-költségek, ráfordítások=adóalap)
Adóelőleg listán adóelőleg számítása történik mindkét esetben, de nem kerül rá az adószámlára.
Cégforma őstermelő, vállalkozási forma egyéni vállalkozó:
Javasolt “Adózási mód”: Őstermelői átalány 10% vagy Vállalkozói személyi jövedelemadó. Adóelőleg listáról az adó átkerül az adószámlára minden esetben.
Az “Őstermelői átalány 10% (2021-től) adózási mód” a menükezelőben számítása csak 1 személyre történik, tehát ha egy állományban több személy/tagot rögzítenek, akkor az adóelőleg és adó összegénél ezt vegyék a felhasználók figyelembe.
Általános forgalmi adó :
Alanyi mentesség és áfás időszaka ugyan úgy kezelendő, mint az egyéni vállalkozót könyvelne a felhasználó.