Ha az egyéni vállalkozó kilép a katv. hatálya alól, akkor a Menükezelőben a “Könyvvezetés/Adózás” fülön meg kell adnia a kilépés dátumát.
Ha évközben lépet be – és ki akkor az “Adózási mód” -nál a belépés előtti adózási módot kell helyesen megadni, illetve az “Adózási mód 2”-nél a kilépés utánit.
Ha 2022. év előtt lépett be a katv. hatálya alá, akkor csak az “Adózási mód” lesz aktív, és ott a kilépés utáni adózási módot kell beállítani.
Visszalépve az egyszeres könyvviteli programban az ellenőrzést le kell futtatni.
Adóelőleg KATA kilépés utáni lista
Abban az állományban ahol lehetőség van az Adózási mód 2 állítására, megjelenik a Kimutatások/Adó/Adóelőleg kata kilépés után lista is.
Az “Adóelőleg” lista a katás időszak előtti részre vonatkozó adóelőleg lista.
Az “Adóelőleg kata kilépés után” elnevezésű lista pedig a kata kilépés utáni időszakra Adózási mód2-ben beállított adózásra vonatkozik.
A kisadózó bevételi nyilvántartásra azok a nyitott bizonylatok is rákerülnek, melyek teljesítési dátuma a kisadózás időszakára esik katv. alóli kilépés esetén.
Tehát a program a teljesítés dátuma alapján sorolja a bevételeket be minden esetben!
A program a kisadózók bevételi nyilvántartásának elkészítésénél figyelembe veszi az alábbiakat:
- kapcsolt partner
- külföldi partner
- bevétel “KATA 40% -ba nem számít bele” minősítés
A régi kata hatálya alá tartozó (max. 2022.08.31-ig) bevallásnál javasoljuk ellenőrizni a bevételi nyilvántartáson a partnerenkénti bevételt/ kapcsolt partnerenkénti bevételt és a hozzájuk kapcsolódó adókat. Továbbá a külföldi partnerektől elért bevételeket és a hozzájuk kapcsolódó adókat is.
A program partnerenként 3 millió után számolja a +40% adót, ha a partner nem kapcsolt. Ha kapcsolt, akkor már az első forinttól. Külföldi / külföldi kapcsolt vevők esetében is számolja a program a +40% adót.
Illetve a számlában szereplő minősítéseket hasonlítja a kifizetés bizonylatánál rögzítettekkel. Eltérés esetén figyelmeztető üzenetet ad. A felhasználó ellenőrizni tudja, hogy a számla kelte óta a változás valóban jogos-e. (Pld. számlázáskor még kapcsoltak voltak, kifizetéskor már nem.)
A bevétel “KATA 40% -ba nem számít bele” minősítést akkor javasoljuk használni ha a jogszabály alapján olyan vevő a partner, melytől származó bevételre nem vonatkozik a kapcsolt és/vagy 3 milliós +40%-os adó.
De abban az esetben is használhatják felhasználóink, ha olyan bevételt akarnak rögzíteni, mely csak a havi 1 illetve 1,5 milliós határba tartozik, de a partner miatti (kapcsolt/külföldi/ 3 millió évente) +40% adó alá nem. (Különös tekintettel a régi katv. megszűnése miatti tételekre!)
Partner jelleg MA-magánszemély beállítása esetén szintén nem érvényesül a + partner miatti +40% adó számítás. (Csak a havi 1 illetve 1,5 milliós határba számítódik bele a bevétel.)
Azok a bevételek, melyek rákerülnek, mint nyitott bevételek a bevételi nyilvántartásra és nem katás időszakban kerülnek kiegyenlítésre Be nem számító bevétel rovatba könyvelődnek kiegyenlítéskor.
Kérjük fokozottan ellenőrizzék a kisadózó időszakban keletkezett, de kilépés után kiegyenlített bizonylatokat. A kisadózás időszaka utáni időszak adóbevallását is fontos ellenőrizni.
- eszközök
- elhatárolt veszteségek
- bejövő számlák (áttérési időszak!)
- bérek és járulékok (áttérési időszak!)
Azok az egyéni vállalkozók akik a régi jogszabály szerint voltak kisadózók, majd átléptek átalányadózás alá és utána az új jogszabály szerint tárgyéven belül ismét a kisadózást választották az alábbiak szerint használhatják az egyszeres könyvviteli programot.
Pld.
2021.10.01.-2022.08.31. kisadózás régi jogszabály alapján
2022.09.01.-2022.10.31. átalányadózás
2022.11.01.-2022.12.31. kisadózás új jogszabály alapján
A program a kisadózást csak abba az esetben tudja egy állományban kezelni, ha a kezdete a régi jogszabály alapján keletkezett és 2022.09.01-től folyamatosan az új szerint is tart. (Esetleg tárgyéven belül átlépés vszja vagy átalány alá.)
Készítsenek telephelyi mentést. Így két állomány lesz.
Az egyikben tudják kezelni a régi kata és átalányadózó időszakot.
A másik állományban pedig az új katás időszakot. (Esetleg új katás időszakból éven belüli kilépésnél a vszja-s időszakot még.)
Az eszközöket, veszteségeket, nyitó folyószámlákat, adószámlát stb. kézzel kell korrigálni.
A katv. hatálya alól kilépő társaságoknak is meg kell adniuk a kilépés dátumát, illetve évközi nyitással nyitniuk kell és a kettős könyvviteli rendszert kell a továbbiakban használniuk.
Fontos a megfelelő cégforma. Hibás nyitás esetén a forgalmazó sem tudja javítani a helytelenül megadott cégformát!
Ajánlott cégformák:
- „Kisvállalati adó”: akik a továbbiakban kisvállalati adó hatálya alá jelentkeznek be.
- „Normál- Kisadózó tételesből”, akik társasági adó hatálya alá kerülnek át, és a tárgyévi kisadózó időszakuk előtt tárgyévben társasági adóval adóztak. 2022.01.01.-2022.01.31. : társasági adó
2022.02.01.-2022.08.31.: tételes adó
2022.09.01-től: társasági adó - „Normál/Kata (egyszeres)”: akik társasági adó hatálya alá kerülnek át és tárgyévben nem volt a kisadózás előtt olyan időszakuk, amikor társasági adóval adóztak.
Ha a társaságot végelszámolják, akkor javasoljuk a “Végelszámolás alatt” cégforma választását.