Adatbázis kapcsolódások menedzselése
Adatbázis zárolások manuális kezelése a WIN-TAX programban hálózati rendszergazdák részére lett kialakítva, az esetleges hálózati hibák (adatkapcsolat szakadások, kényszerített programbezárások) utáni állapotok manuális helyreállításának segítése céljából.
A WINTAX programrendszer úgy van kialakítva, hogy az esetleges beragadt zárolásokat az összes felhasználó kilépése után az első felhasználói belépéskor törli az adatbázis bejegyzések közül. Ezt a háttérben futó szervizfunkciót akkor tudja megtenni a szoftver, ha a Firebird adatbázis-kezelőhöz nem csatlakozik felhasználó, tehát az adatbázis-kezelő program az első belépőnek nulla csatlakozás adatot szolgáltat. Minden egyéb esetben nem törölheti a szoftver önmagától a zárolásokat, hiszen azok valós, elő zárolások lehetnek. Legtöbb esetben hálózati hiba okozza azon eseteket, amikor a zárolásokat nem tudja a szoftver önmaga megszűntetni a program használók ki- és belépésének módszerével sem. Ilyenkor a háttérben futó Firebird szolgáltatást is újra kell indítani a Számítógép-kezelés vagy a Szolgáltatások lehetőségen belül. Természetesen a fenti eset tartós fennállása a felhasználói élmény romlásához, a feladatok elvégzésének meghiúsulásához vezethet, ezért szükséges lehet a hálózat ellenőriztetése.
Adatbázis kapcsolódások menedzselésének indítása
Az ikonról induló főmenüben a Szerviz menü Adatbázis kapcsolódások menedzselése menüpontban található az adminisztrációs felület.
A megnyíló ablakban láthatók lesznek a belépett felhasználók/számítógépek nevei vagy IP v 4 címei (Gépnév, IP cím), az általuk megnyitott programmodul (Futtatott alkalmazás útvonala) és azoknak a lokális gépeken lévő folyamatazonosítóik (APP_PID) és az adatbázis-szerver gépen lévő Firebird folyamatazonosítók (DB_PID).
Adatbázis választás
Az Adatbázis választás lehetőségnél lehet váltani az aktuális cég adatbázisa (Céges adatbázis: novitax.fdb), a törzs adatbázis (Törzs adatbázis: conf.fdb) és a közösen használta adatbázis (Közös adatbázis: user.fdb) között. Amennyiben másik céget szeretnénk vizsgálni, akkor a menüpont használata előtt a főmenüben lévő Cégváltás gombbal vagy a Cégbeállítások menü Cégválasztás menüponttal át kell váltani a problémás cégre.
Adatok frissítése
Az Adatok frissítése lehetőséggel az aktuális állapotokat lehet listáztatni, mivel hálózatos felhasználás esetén azok változhatnak – illetve ha már kilépésre kértük a program használókat, követhetjük ennek történését.
Adatbázis kapcsolat megszakítása
Az Adatbázis kapcsolat megszakítása gombbal a kijelölt adatkapcsolatot tudjuk kényszerítetten bezárni. Lehetőség van a kliens és a szerver gép feladatkezelőben is ezen folyamatok bezárására, hiszen látszanak a szerver és a kliens gép folyamatazonosítói is (PID). Amennyiben a programnak nincs elegendő jogosultsága a folyamatok bezárásához, akkor mindenképpen a kliens és szerver gépek feladatkezelőjével lehet bezárni a folyamatokat. A Firebird újraindítását legtöbbször a szolgáltatások között lehet megtenni.
A funkció használata előtt ellenőrizni szükséges, hogy minden felhasználó kilépett-e a programból, mert esetleges élő kapcsolat bezárása komolyabb adatvesztéshez és helyrehozhatatlan adatbázis hibákhoz vezethet!
Adatbázis zárolások
Adatbázis zárolások ellenőrzése
Az Adatbázis kapcsolódások menedzselése menüpontban az Adatbázis zárolások lehetőségen belül lehetőség van a program zárolási tábláinak (LOCK táblák) bejegyzés tartalmainak megtekintésére is. A bejegyzéseket – szigorúan a program használók kiléptetése után – törölni is lehet a mínusz gomb segítségével. Az itt lévő zárolások lehetnek hosszabb tárolt eljárások futtatása miatti zárolások is, tehát, ha a program használó az alkalmazás megszakításával lépett ki a programból, attól még az adatbázis-szerveren futó Firebird a felhasználó azonosítójával (USERID) futtathat ellenőrzést vagy más szervizfunkciót, ami hosszabb ideig is tarthat.
Tehát, ha a zárolás törlését választjuk, akkor legyünk tudtában annak, hogy ez a zárolás nem biztos, hogy egy beragadás, lehet hogy egy futó háttérfolyamat eredménye, aminek megszakítása okozhat adatbázis hibákat is.
A zárolásoknál láthatók a felhasználó vagy gépnevek illetve IPv4 címek (USERNAME), a folyamatok neve (APPID), a zárolt tábla neve (TABLENAME), a zárolt adat sorszám a táblában (ROWID) és az adatbázis-tábla azonosítója (TABLEID).
Leggyakrabban előforduló zárolási hibaüzenetek
lock conflict on no wait transaction deadlock update conflicts with concurrent update concurrent transaction number is