Alanyi adómentesség

Alanyi adómentességre vonatkozó rendelkezések az általános forgalmi adó törvény XIII. Fejezetében találhatóak.

Az alanyi adómentesség lényege, hogy az adóalany egy bevételi határig áfa fizetésére nem kötelezett. Az előzetesen felszámított adó levonására sem jogosult azonban. Az alanyi mentes adóalany előző és tárgy évi bevétele időarányosan nem haladhatja meg a 6 millió forintot. (2017-től 8 millió forintot!  2019-től 12 millió forint!)

Áttérés számítása:

Az áttérés számítása teljesítés szemléletben történik.

Az áfa törvény szerint egyes „mentes az adó alól” (korábban tárgyi mentes) bevételek beszámítanak az alanyi mentesség átlépési határába, más áfa körbe tartózó értékestések (pl. eseti tárgyi eszköz érékesítés) pedig nem számítanak be. Az egyedi esetek beállítása a programban:

Az „Árbevétel (mentes az adó alól)” jogcím esetén (110-es jogcím, korábbi nevén „tárgyi mentes”) a tétel mezőbe lévő „1. Áttérésbe beszámít” bekapcsolása esetén a program az áfa alól mentes bevételt is beszámítja az alanyi adómentesség határának átlépésébe.  Az „Alanyi áttér be nem sz.” bekapcsolása esetén a program a bevételt nem számítja be az alanyi adómentesség határértékébe (pl. eseti tárgyi eszköz értékesítés).
Természetesen mentes bevétel a többi jogcímre is lehet könyvelni, csak az áfa kód megválasztásánál megfelelő-mentes-t kell választani.

 

Novitax Kft integrált rendszerének egyszeres könyvviteli (TAXA) programja kezeli az alanyi adómentességet, az adómentességről való áttérést 2021.12.31-ig

 

2022-től változás!

Bővebben!

 

2021.12.31-ig az alábbiak szerint

A programban a bevételeket és kiadásokat az alanyi mentes időszakban is ugyan úgy kell rögzíteni (áfa kulcs megadásával), mintha a vállalkozás azt áfa alany volna. Alanyi mentes időszakban áfa könyvelése nem történik. A bizonylat fejben látható, hogy alanyi mentes a bizonylat.

Alanyi adómentesség
Alanyi adómentesség

A jogosultsági határ átlépése után a program az átlépő bizonylattól kezdve a bevételi oldalon felszámítja és nyilvántartja a fizetendő áfát, kiadás oldalon nyilvántartja a levonható áfát. Az áttérés után elkészíti az áfa bevallást, és a közösségi összesítő nyilatkozatot. (Áttérésig, azaz alanyi mentes időszakban nem készít áfa bevallást és közösségi összesítő nyilatkozatot. “A program csak az áfásoknak készíti el az áfa bevallást. Alanyi mentes időszakra csak tájékoztató listaként szolgál!”)

A TAXA program áfa rendszere a kifizetetlen vevői számlákban levő áfa-t a halasztási idő lejárta után automatikusan könyveli, és veszi figyelembe az alanyi mentességi határ eléréséhez. Amennyiben a vállalkozás az áttérés után különleges áfa-t választ (arányos áfa, vagy használt cikk átlag áfa) a program az áfa megállapításához az alanyi mentes (nem áfa alany) időszakban rögzített bizonylatokat is figyelembe veszi. (Ezért is fontos a mentes időszakban is a helyes áfa kulcs meghatározása rögzítéskor.) A jogosultsági határ eléréséig keletkezett alanyi mentes bevételekről alanyi mentes áttérési lista készül. Természetesen a felhasználó dönthet úgy, hogy nem használja a program által kezelt automatizmust, kézzel is megadhatja az első áttérő bizonylatot. A megadott bizonylatot figyelembe véve a továbbiakban automatikus az áfa könyvelése.
(Beállítások/Cégbeállítások: Alanyi mentes áttérés kézi beállítással)

FIGYELEM!
A bizonylatrögzítési képernyőn a bizonylatfej áfa kategória az alanyi mentességi határ átlépése után is azt jelzi, hogy a vállalkozás alanyi mentes, ennek ellenére az áttérés után a program a bizonylatokat az áttérés utánra bejelölt áfa kategória szerint könyveli.
Ez azért is fontos, mert a felhasználó törölhet bizonylatot, mely esetben a program úgy értékeli, hogy az alanyi mentesség határának átlépése megszűnik.
Az ellenőrzés futtatása fontos ebben az esetben is, mert a program újra értékeli a lerögzített bizonylatokat, analitikákat, naplófőkönyvet..stb.

 

Alanyi mentességgel kapcsolatos beállítások:

A menükezelőben az alapadatoknál az adószámtól jobbra pipálható az alanyi adómentesség választása. A pipa addig módosítható, amíg a könyvviteli rendszerben nincs rögzített bizonylat.

Gépi és kézi nyitáskor is a felhasználónak lehetősége van a pipát módosítani.

Gépi nyitás esetén már a tárgyévben beállítható, hogy az adott vállalkozás a következő évben alanyi mentes lesz-e vagy sem. (Könyvvezetés, adózás fül: Köv. évi áfa alanyi mentesség).
Ha a felhasználó rosszul pipálta be vagy nem pipálta be az “Alanyi mentes” lehetőséget, és már rögzített bizonylatokat az egyszeres könyvviteli programban, akkor csak úgy tudja módosítani, ha kitörli az összes rögzített tételt, módosítja az “Alanyi mentes” beállítást, majd az egyszeres könyvviteli rendszerbe belépve ellenőrzést futtat.

A hibás beállítást a forgalmazó sem tudja módosítani!

Kapcsolódó hivatkozások (forrásanyag):

Törvény az általános forgalmi adóról

 

Videó!