Cikkek használata, rögzítése

Amennyiben már van használt cikk állományunk, akkor azokat importálni tudjuk CSV fájlból. Bővebben…

Amennyiben még nem alakítottunk ki cikk törzset, akkor a számlán használni kívánt termékeket, szolgáltatásokat…stb rögzíteni tudjuk a Törzsadatok/Cikk törzsadatok/Cikkek menüpont alatt.

A + vagy az Insert gomb segítségével rögzíthetünk új cikket. A cikk rögzítéséhez szükséges minimális adatok szolgáltatás esetén a cikk neve, készletvezetéses termék esetén a cikk neve és mennyiségi egysége.

Cikk másolása/klónozása
A már rögzített cikket másolni/klónozni is tudjuk. Az új cikk felvitelénél alul a Klónozás gomb segítségével egy már rögzített cikk adatait tudjuk bemásolni.

A legfontosabb cikk beállítások

Cikknevek
A 40 karakter hosszúságú cikknév első sora kötelezően kitöltendő, ez lesz a cikk neve.  Alapból ezt a nevet nyomtatja a program a számlára. Amennyiben nem elegendő a 40 karakter hosszúság akkor a cikknév második és harmadik sora is használható.
A cikknév 2 és 3 sorok nyomtatását külön be kell állítani a Beállítások/Alapbeállítások/Számlanyomtatás/Számlatétel fülön a Számlatétel sorok lehetőségnél.

100 karakter hosszúsági cikknév használata során is kötelező a 40 karakteres név megadása, viszont beállítható hogy a program a hosszabb cikknevet nyomtassa és használja az áttekintő ablakokon. Hosszú cikknevek nyomtatása a Beállítások/Alapbeállítások/Számlanyomtatás/Számlatétel fülön található. A Cikk áttekintő ablakban hosszú nevek megjelenítése pedig a Beállítások/Alapbeállítások/Egyéb beállítások fülön található.

Cikkszámok
A cikkek automatikusan 1-től induló kód számot kapnak, amit tárolás után a kód mezőben láthatunk. Amennyiben saját cikkszámokat alakítottunk ki korábban, akkor azokat a cikkszám (saját) vagy cikkszám (idegen) mezőbe tudjuk berögzíteni. Amennyiben ezeket az adatokat is nyomtatni szeretnék akkor a Beállítások/Alapbeállítások/Számlanyomtatás/Számlatétel fülön be kell állítani.

VTSZ, SZJ, TESZOR számok
Besorolás/Ford adó mezőben adható meg, hogy milyen típusú besorolása van az adott cikknek, illetve pontosan mi annak a száma. Az egyes besorolások törzsbe is rögzíthetők a Törzsadatok/Cikk törzsadatok/Besorolások menüpontban és itt akkor már csak ki kell választani a megfelelőt.

Mennyiségi egység
Az itt megadott mennyiségi egységen fog a termék a számlára kerülni. Amennyiben két mennyiségi egységben is ki szeretnénk mutatni a termék készletét pl db-ban és literben is, akkor az Egyéb adatok fülön található másodlagos adatokat is ki kell tölteni. Amennyiben az elsődleges és másodlagos mennyiség egyenesen arányos és megadható a váltószám, akkor azt a mennyiség mezőbe kell megadni, a másodlagos egységbe pedig ki kell választani a másodlagos mennyiségi egységet. Ahhoz hogy a program az elsődleges és másodlagos mennyiséget automatikusan az arányszám alapján számolni tudja be kell állítani a Beállítások/Alapbeállítások/Számlázás/Számlatétel fülön hogy Másodlagos mennyiség egyenesen arányos a mennyiséggel.

Áfakulcsok
Fizetendő és levonható áfa kulcsa, valamint áfa alábontása adható meg, amivel a terméket értékesítik, vagy beszerzik. A számlán az itt megadott áfa kulcs megváltoztatható.

Fordított adózású cikk
Amennyiben a termék fordított adózású áfakulccsal is értékesítésre fog kerülni, akkor a Fordított adózású beállítást jelölni kell. Ha csak fordított adózású áfa kulccsal fog a számlán szerepelni kiválasztható a megfelelő kulcs, illetve a besorolás melletti fordított adózású vtsz számot is meg kell adni.

Eladási árak
A program 6 különböző eladási árat tud kezelni. Ezeket az árakat szabadon el lehet nevezni Készletnyilvántartó program használata esetén a Beállítások/Alapbeállítások/Készletnyilvántartás/Megnevezések fülön. Számlázáskor az egységár mezőbe a program felkínálja az 1. Eladási árban lévő összeget a további ár választásához kettőt kell kattintani az egységár mezőre.
Partnerhez is hozzá tudjuk kötni, hogy melyik áron kapja az adott terméket, ehhez az adott partnerbe belépve a Pénzügyi adatok fülön található számlázási ár mezőbe kell beírni az eladási ár kódját (1,2,3,4,5,6).
Amennyiben az árakat bruttó összegben adjuk meg azt pipálni kell az Összegek bruttóban mezőben.
Ha az értékesítés során kedvezményt akarunk adni a cikk árából szintén jelölni kell a Kedvezmény adható-e mezőben.
Állandó kedvezmény a További adatok fülön állítható be.

Készletvezetés
Amennyiben a termék készletét is vezetni kívánjuk akkor szükség van a RAKTAX
Készletnyilvántartási és raktárkezelő programra is. Ebben az esetben jelölni tudjuk azt hogy a termék készletvezetés alá tartozik, az Egyéb adatok fülön megadhatjuk

  • a minimális/maximális készletét (elérése esetén a program figyelmeztet is ha a Beállítások/Alapbeállítások/Készletnyilvántartás Figyelmeztetések, tiltások lehetőségénél beállítottuk),
  • jellemző raktárját kivételezés és bevételezés esetén is.

A További adatok fülön beállíthatók:

  1. Nav Online számla adatszolgáltatás kiegészítő adatai, ha a termék: betétdíjas, közvetített szolgáltatás, antikvitás vagy művészeti alkotás. A minősítésnél megadható hogy: termék, szolgáltatás, adó vagy egyéb a kategóriája.
  2. NETA adatok
  3. Intrastat adatok