Előlegszámla és végszámla készítése (Kapott és Adott előleg kezelése)
Kapott előleg (Kimenő előlegszámla) kezelés az IPTAX, RAXLA-D, RAXLA-S és RAXLA számlázó programban illetve a WIN-TAX rendszerben lehetséges. A RAXLA-E egyszerű számlázóban nincs előlegszámla készítési lehetőség. Adott előleg (Bejövő előlegszámla) kezelése csak a teljes RAXLA és a WIN-TAX rendszerben érhető el.
Előlegszámla készítésének menete
Előleg bizonylattípus létrehozása
A Törzsadatok / Számla törzsadatok / Számla típusok menüpontban létre kell hozni egy Előleg számla névvel ellátott EK – Kapott előleg számlatípust.
A rendszerben történő későbbi könyvelés esetén be kell jelölni az Előleg számla könyvelése számlaként funkciót. (A legtöbb esetben ez a számlatípus már általában létre van hozva a programban.) Ugyanitt a későbbiekben bejövő számlához kapcsolható EB – Adott előleg típusú bizonylatot is létre lehet hozni RAXLA vagy a teljes WINTAX rendszer használata esetében.
Előlegszámla készítése
Előleg számla elkészítése a Számlák, bizonylatok / Számlák, bizonylatok rögzítése menüpontban történik. A fejben olyan számlatípust kell kiválasztani, melynek a típusa EK – Kapott előleg. A későbbi könyvelési feladás miatt opcionálisan a tételben meg kell adni a kapott előleg kontírozását.
Előlegszámla kiegyenlítése
Előleg számla kiegyenlítése a Bank, pénztár / Bankszámlakivonatok vezetése vagy a Házi pénztárak vezetése menüpontban rögzíthető, egyszerű kiegyenlítés használata esetén pedig a Számlák, bizonylatok / Megtekintés menüpontban az F6-os gombbal. A kiegyenlítés fontos, mivel a kiegyenlítetlen előleg számla nem kapcsolható végszámlába.
Tovább a Kiegyenlítés banki folyószámlán bejegyzéshez…
Kiegyenlítés nélküli Előlegszámla kapcsolás végszámlába
A Beállítások / Alapbeállítások / Számlázás menüpontban a Számla lapon a Kiegyenlítetlen előlegszámla beszámítása funkciót be kell kapcsolni ahhoz, hogy a program a kiegyenlítetlen előlegszámlákat is megjelenítse az előleg kapcsolásakor.
Előlegszámla végszámlába beszámítása
Végszámla készítése
A végszámlát a Számlák, bizonylatok / Számlák, bizonylatok rögzítése menüpontban kell elkészíteni, úgy hogy a fejben típusként a Kimenő számlát (Adott előleg esetén Bejövő számlát). Későbbi könyvelősi feladás esetén a rögzített számlatételeknél lévő kontírozásánál az iránynak megfelelő kontírozást kell majd kiválasztani. A végszámlához hozzá kell kapcsolni a beszámítandó előleg számlát vagy előleg számlákat. Fontos, hogy a tételeket előbb válasszuk ki és rögzítsük a számlára, hogy a program érzékelje mennyi előleg számítható be majd a számla végén. A számlát csak az előleg kapcsolása után tároljuk.
Előlegszámla kapcsolása
Az utolsó cikk felvitele után ESC gomb, majd az alsó sorban megjelenő gombok közül válasszuk az F3 – Bizonylatok kapcsolását. Az ezt követően megjelenő táblázatban az F7 – Előleg gombra kattintsunk, majd a következő Kapcsolt előleg ablakban a + vagy Insert gomb megnyomásával válasszuk ki a listából a megfelelő, korábban már pénzügyileg rendezett előleget.
Az előleg bekapcsolásánál lehetőségünk van megadni a kapcsolni kívánt összeget, amennyiben nem a teljes összeg kerül beszámításra a Beszámítandó bruttó mező összege átírható. Az ablakot az OK vagy az F9-es gombbal tárolhatjuk. Ezt követően a kapcsolt előleg ablakban megjelenik az eddig bekapcsolt előleg. Amennyiben a számlába több előleget is be kívánunk kapcsolni azt a + vagy az Insert gombbal vigyük fel, az előzőleg leírtak alapján. Ha bekapcsoltuk az összes szükséges előleget, akkor az OK vagy az F9-es gombbal léphetünk tovább. Az Előleg rész-beszámítás ablakban az F2 – Előleg kapcsolásai gombbal ellenőrizhető a választott előleg kapcsolási állapota.
Miután végeztünk az előleg bekapcsolásával az F11-es gombbal megtekinthetjük a próbaszámlát, amin látható a bekapcsolt előleg. Az OK gomb megnyomásával a számla tárolódik és nyomtatható.
Fontos tudnivalók az előlegek kezelésével kapcsolatban:
- Egy számlába több előlegszámla is beszámítható.
- Egy előlegszámla több végszámlában is felhasználható.
- A program az előlegek kapcsolásánál ellenőrzi, hogy az beszámítandó előleg kiegynlített-e és a kiegynlített részből mekkora összeg nem lett még beszámítva számlába, kivétel ez alól, ha be van kapcsolva a kiegyenlítettlen előlegszámla beszámítás.
- A beszámított előlegek mértéke nem lehet több mint a számlán szereplő tételek összértéke, tehát nem fordulhat meg az ügylet előjele.
- Az előlegszámla devizaneme és a végszámla devizája nem térhet el egymástól, azaz más devizanemben készült előlegszámlát a program nem ajánl fel beszámításra.
- A előlegszámla fel nem használt részéről módosító előlegszámlát lehet készíteni, amelyhez kapcsolni kell a visszafizetésről készült banki vagy pénztári tételt.