KSH Covid Állásfoglalás 2020 – Átmeneti csökkentett munkaidő

A koronavírus járvánnyal összefüggő speciális esetek
elszámolása a munkaügy-statisztikai adatszolgáltatásokban
(KSH-covid-allasfoglalas-2020-atmeneti-csokkentett-munkaido)

A Központi Statisztikai Hivatal (továbbiakban: KSH) felé benyújtandó munkaügy-statisztikai témájú adatszolgáltatások vonatkozásában az ELEKTRA rendszerben megjelenő kitöltési útmutatók, valamint a hivatal honlapján elérhető, Útmutató a munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz c. kiadvány (továbbiakban: általános útmutató) rendelkezései az irányadóak. Ezek kiegészítéseként az alábbiakban olvasható a járvánnyal összefüggésben gyakrabban előforduló speciális esetek ill. azok munkaügy-statisztikai célú elszámolásának módja a KSH útmutatása szerint.

Kötelezően kiadott szabadság

A kötelezően kiadott, fizetett szabadságnapokat a normál fizetett szabadnapoknak megfelelően, az általános útmutató IV. pontja szerint kell jelenteni:
  • a távollét ideje alatt a munkavállaló az állományi létszámba beletartozik,
  • a távollét (fizetett) időtartama a teljesített munkaórák számába nem tartozik bele
  • a távollét idejére számfejtett, elszámolt munkajövedelem (bruttó kereset és egyéb munkajövedelem) a megfelelő állománycsoportnál általános szabályok szerint jelentendő. (A fizetett szabadságra járó távolléti díj kiegészítő fizetésnek minősül, amelyet adott tárgyévre vonatkozóan a 1117-es OSAP számú, Munkaerőköltség-felvételre kijelölt adatszolgáltatóknak, külön kiemelve is meg kell adni a 01 Kereset tábla 05-ös sorában.)
 Fizetés nélküli szabadság
  • Az általános útmutató 2.2 pontjában leírtak szerint a fizetés nélküli szabadságon lévők egy hónap (folyamatos) távollét után kikerülnek az állományi létszámból.
  • A távollét időtartama a teljesített munkaórák számába nem tartozik bele.
 Keresőképtelenség
  • Az általános útmutató 2.2 pontjában leírtak szerint keresőképtelenség esetén (a távollét jogcímétől függetlenül) a munkavállalók egy havi folyamatos távollét után kikerülnek az állományi létszámból.
  • A távollét időtartama a teljesített munkaórák számába nem tartozik bele.
Otthoni munkavégzés (Home office)

Az otthoni munkavégzésre különös szabályok nem vonatkoznak a munkaügy statisztikában. A ledolgozott órákat, az átlagos statisztikai állományi létszámot és a munkajövedelmet úgy kell jelenti, mintha a munkavégzés a munkahelyen történt volna.

Állásidő

A munkaügyi statisztikában állásidőnek tekintendő az a rövid időszak, amelyet a munkavállaló a munkahelyén munka nélkül - állással - tölt, a munkamenetben beállt valamilyen fennakadás (anyaghiány, energiahiány, géphiba stb.) miatt. Az állásidőt az általános útmutató IV. pontjában leírtak szerint kell jelenteni, az állásidő a teljesített munkaórába is beleszámít, (a létszám és munkajövedelem adatokat általános szabályok szerint kell jelenteni erre az időre.) Ettől a jelenségtől azonban fontos megkülönböztetni a munkavégzés nélküli hosszabb távú, (de átmeneti) távollétet, ugyanis eltérő a statisztikai szempontú megítélése, és a járványügyi helyzetben gyakrabban fordul elő.  

Munkavégzés nélküli átmeneti távollét

A kijárási korlátozások idejére, a járvány megfékezésére, vagy a járvány gazdasági következményeiként hozott azon munkavállalói intézkedéseket, amely esetében a munkáltató átmenetileg (de akár hosszabb időszakban) nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót, így részben vagy egészben erre az időszakra mentesíti a munkavégzési kötelezettsége alól, de a munkavégzésre irányuló jogviszonyát nem szünteti meg, és valamekkora összegű távolléti díjat fizet, a munkaügyi statisztika nem állásidőnek, hanem munkavégzés nélküli (átmeneti) távollétnek tekinti. Ilyen jellegű intézkedés esetén:
  • a munkavállalót az állományi létszámba bele kell számítani,
  • a nem munkával töltött idő a teljesített órák számában nem tartozik bele, azonban ha a munkavállaló az átmeneti időben, akár eseti jelleggel kap/végez (akár a munkakörétől eltérő) feladatokat a szervezet tevékenységével összefüggésben, az arra fordított időt a teljesített órák számánál (általános szabályok szerint) figyelembe kell venni, akkor is, ha nem az állandó munkahelyén, hanem például az otthonában végezte.
  • a számfejtett, elszámolt munkajövedelem elemeket változatlanul kell jelenteni (a távolléti díj ebben az esetben is kiegészítő fizetésnek minősül)
Az általános útmutató 2.2 pontja 6. alpontjában a munkavégzés alól mentesített munkavállalókra vonatkozó rész azon munkavállalókra vonatkozik, akiket azért mentesítenek a munkavégzés alól, mert szerződésük rövid időn belül megszűnik. A kijárási korlátozások idejére hozott azon munkáltatói intézkedések, amelyek esetében a munkaszerződés élő marad, nem tartoznak ebbe a kategóriába.

Átmeneti munkaidő csökkentés (rövid távon)

Amennyiben a munkáltató – gazdasági nehézségek miatt – átmeneti (rövid távú) munkaidő-csökkentést hajt végre teljes munkaidős munkavállalója esetén, de az alapbér időarányos csökkentését is jelentő, nem teljes munkaidőben történő foglalkoztatásra új munkaszerződést nem köt a munkavállalóval (a munkavégzésre irányuló megállapodás nem kerül módosításra), akkor a munkavállalót továbbra is (az átmeneti időszakban a megállapodás módosításáig) teljes munkaidőben foglalkoztatottként kell számításba venni.

 Munkavégzésre irányuló megállapodás változása

Amennyiben módosul a munkavégzésre irányuló megállapodás tartalma (például teljes munkaidős munkaszerződés részmunkaidőre változik), és a munkavállaló megváltozott feltételekkel folytatja a munkáját, akkor módosítás időpontjától az adott álláshelyet a módosított feltételeknek megfelelően kell figyelembe venni, és a létszám, munkajövedelem és munkaóra adatokat ennek megfelelően kell jelenteni.

A kereset kiesést kompenzáló állami támogatások

A keresetek egy részének kiesését kompenzáló, a Gazdasági akcióterv keretében nyújtott, állam által fizetett bértámogatások (a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős, illetve a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók foglalkoztatása esetén) a keresetnek és az egyéb munkajövedelemnek sem képezik a részét a munkaügy-statisztikai adatszolgáltatásokban.

Az átmeneti csökkentett munkaidő jelölésére a Novitax Bér programban a személyi adatokban a Foglalkoztatási adatok fülön.