Nyilatkozat és bevallás kisadózók részére

Nyilatkozat és bevallás kisadózók részére (24KATA) a Kimutatások/Adó/24KATA menüpontban érhető el.

Listázható , illetve az “Elektronikus” lehetőség pipálásával az adatok az ANYK-ba átkerülnek.

Fontos beállítások:

Menükezelő/Cégbeállítások/Cégadatok/Könyvvezetés, adózás fül:

  • Kisadózó tételes adó belépés
  • Kisadózó tételes adó kilépés
  • Vállalkozás jellege
  • Adózási mód a köv. évtől
  • Könyvvezetés a köv. évtől

Ha a vállalkozás kilép a jogszabály hatálya alól, akkor a menükezelőben a könyvvezetés/adózás fülön továbbra is tölteni kell a kisadózó tételes adó kilépést, illetve meg kell adni a következő időszak adózási módját. (Adózási mód, Adózási mód2 vagy Adózási mód a köv. évtől.)

(Nyilván ha alanyi mentes volt vagy lesz azt is jelölni kell, nem csak a kisadózással kapcsolatos beállításokat a helyes rögzítés érdekében.)

Mivel a kisadózó magánszemélyekkel szerződhet csak (kivétel a taxisok) a program nem figyeli, hogy a bevételek magánszemélytől származnak vagy sem, tehát nem figyelmeztet, ha a vállalkozásnak nem csak magánszemélyektől származna bevétele.

Az egyszeres könyvviteli programon belül a Beállítások/Adó beállítások/Egyéb adok fülön a “Katába be nem számító hónapok” is megadhatóak (betegállomány…stb).

A bevételi határ (12*1,5 millió) számításakor a program figyeli ezt a beállítást illetve a Menükezelőben lévő kisadózó időszakot és a vállalkozás jellegében beállított szüneteltetéseket is.

Ezen adatok alapján került át a KATA nyomtatványba a “Tételesadó-fizetési kötelezettséggel érintett hónapok száma” is.

Ha a mentes határt meghaladták a bevételek, akkor a 40% adó a bevételi nyilvántartáson megjelenítésre kerül, illetve a KATA nyomtatvány 01 lapja is töltődik és a nyilatkozat kódja már nem 1 hanem 2 lesz.

01 lapra átkerül a vállalkozóra vonatkozó bevételi értékhatár és a vállalkozó által elért bevétel is. A különadó alapján és az összegét már az ANYK számítja. (Rózsaszín sorok.)

A 288 adónemre az adószámlán a 40% adó előírásra kerül.

NAV Kisadózó vállalkozások adója bevételi számla (288)-ra utalt, befizetett adókat a 321 jogcímen megfelelő pénzforgalmi hely megadásával és pénzforgalom biz. típussal rögzítheti a felhasználó.

Mi számít bevételnek?

Áfás egyéni vállalkozónál értelemszerűen a nettó érték számít bevételnek.

Mind a többi egyéni vállalkozói adózási módnál (átalány, vszja) a kiegyenlített számlák/tételek számítanak bevételnek.

Az áfa részre természetesen az általános forgalmi adó jogszabály vonatkozik.

Ha olyan bevételt könyvel a felhasználó, amely nem számít bevételnek, azt javasoljuk a 125 “Kata alapba be nem számító bevétel” jogcímre könyvelni.

További nem kisadózó bevétel jellegű jogcímek:

125,138,141,150,151,152,153,154,155,156,157,158,159,162,163,165,166,167,196,

219,221,226,483,484,485,486,487,489,511,512

2024-től a kisadózóknál is működik a munkaszámnál “Adóalapot nem képez” jelölés is. A jelölt munkaszámokra könyvelt bevételek nem fognak adóköteles bevételt képezni.

Kilépéskor a nyitott bevételek

Ha a vállalkozó kilép a kisadózás hatálya alól, akkor a 2022.09.01 utáni teljesítésű kisadózóként keletkezett nyitott (vagy részben nyitott) bevételei a bevételi nyilvántartásra adózási mód változás miatt rákerülnek.

A kisadózó vállalkozásoknál elérhető a “KATA bevételi nyilvántartás” menüpont.

Lehet dátumra, költséghelyre szűrni. Kérhető részletezve, illetve a “Kata alapba nem beszámító bizonylatok”-kal is. A listának excel kimenete is van.

 

Természetesen a kisadózók is lekérhetik a pénztárkönyvet vagy a naplófőkönyvet is.

Kiadózással kapcsolatos további bejegyzések:

Kisadózás 2022.09.01-től