Bankszámlakivonatok/bankszámlatörténetek, banki tételek manuális rögzítése
A WebTax rendszerben lehetőség van a bankszámlakivonatok és banki tételek manuális rögzítésére, így a a számlák (bejövő és kimenő) kiegyenlítésére.
A bankszámlakivonatok/banki tételek rögzítéséhez a Törzsek/Bankszámlák menüpont alatt rögzítheti a Cég bankszámlaszámait. Erről bővebben itt olvashat.
A Bankszámlakivonatok menüben rögzíthetőek a (HUF) bankszámlakivonatok alapadatai:
Itt láthatóak a már rögzített bankszámlakivonatok sorszáma, dátuma, nyitóegyenlege, záróegyenlege könyvelési állapota.
Különböző szűrési lehetőségek állnak rendelkezése, mely alapján a rögzített kivonatokban kereshetünk. A sorok elején lakattal jelezzük a lezárt kivonatokat.
A Bankszámlakivonatok lista oldalon a sorok végén található Szerkesztés gombbal a bankszámlakivonatokba lehet belelépni.
A Szerkesztés mellett található legördülő menükben az alábbiak állnak még rendelkezésre:
Szerkesztés: a kivonatba lehetséges belépni, és javítani, módosítani a benne található adatokat
Lezárás: Amennyiben egy bankszámlakivonat rögzítésre került és minden adat megfelelő a bankszámlakivonatot lehetséges lezárni.
A lezárt kivonatot egy lakattal jelezzük a lista oldalon. A lezárt bankszámlakivonatba lehetséges újabb tétel rögzítése, de metéskor üzenetet küldünk, melyben jelezzük, hogy a kivonat lezárt és biztosan rögzíteni szeretné e a tételt.
Amennyiben Igen a válasz, a rögzítést engedi a program és hozzáteszi a lezárt bankszámlakivonathoz.
Tömeges hozzárendelés: Lehetőség van bankszámlakivonat nélkül is banki tételt rögzíteni, melyet később rendel hozzá egy-egy bankszámlakivonathoz.
Banki tétel rögzítése bankszámlakivonat megadása nélkül
A “+” gombbal lehetséges új adatok rögzíteni, de a bankszámlakivonat mezőt üresen hagyva:
Ha újabb tételt kíván rögzíteni, akkor a “…majd új tétel rögzítése“-re kell kattintania, ha nem, akkor “Tétel létrehozása” gombbal mentésre kerül az adat és visszatér a Banki tételek menübe a rendszer.
Új bankszámlakivonat rögzítése
A “+” gomb megnyomásával lehetséges új bankszámlakivonatot rögzíteni.
Kiválasztható a bankszámla, rögzíteni kell a kivonat sorszámát, a dátumot, a nyitó összeget – a rendszer hozza az előző napról -, és be kell rögzíteni a kivonat záró összegét.
Lehetőség van “csak”a kivonat létrehozására, ekkor a Kivonat létrehozása gombra kattintás után mentésre kerül a kivonat és visszatér a Bankszámakivonat menüjéhez.
Lehetséges, a bankszámlakivonat rögzítését követően a kivonaton található banki tételek rögzítésére; ekkor a ‘…majd banki tétel rögzítése”-t kell kiválasztani.
Arra is lehetőséget adunk, hogy a bankszámlakivonatokat rögzítse egymás után és később adja hozzá a banki tételeket; ekkor a “…majd új kivonat rögzítése“-t kell kiválasztania.
Bankszámlakivonat rögzítését követően számlához köthető banki tételek rögzítése
Ha a bankszámlakivonat rögzítését követően a ‘…majd banki tétel rögzítése“-t választotta ki megnyílik egy új oldal,
ahol a banki tételeket tudja egyesével rögzíteni. A bankszámla, a bankszámlakivonat és a dátum automatikusan kitöltésre kerül.
Ezt követően az irányát kell megadnia a banki tételnek; kimenő számlára történt bejövő utalás esetén (+) jóváírás, bejövő számlára történt kimenő utalás esetén (-) terhelés, majd az összeg megadása következik.
A következő mezőben a bankszámlakivonaton a banki tétel mellett található közlemény szövegét is meg tudja adni. (Pl: számla sorszáma, annak töredéke) Ha nincs megadva Közlemény, vagy nem egyértelmű, ebben az esetben ezt nem szükséges megadni.
A Partner neve következik: elkezdi beírni a mezőbe a partner nevét és a WebTax Partner törzsből lehetséges kiválasztani – ezt csillaggal jelöljük -, illetve itt is “dolgozik alatta” az Opten rendszer, így ha olyan Partner utalt, vagy olyan Partnernek utaltunk, aki nincs még a törzsben, az a Partner is kiválasztható a felajánlott listából. Amint a Partner-t kiválasztotta, a fentiekben megadott paraméterek alapján a WebTax-ban található bejövő és/vagy kimenő számláit megjeleníti a rendszer. Ha a közlemény mezőt is kitöltötte, és egyezést talál a rendszer, akkor az ott található adatok alapján sárgával jelöljük az egyező adatot.
A Partner bankszámlaszáma: a mezőbe kattintás után a Partnertörzsben található bankszámlaszámokat felajánlja a rendszer. Ha nincs még bankszámlaszám a partnertörzsben, akkor beírható. (Nem kötelező mező, de érdemes megadni az adatokat, mert tervezett/jövőbeni fejlesztésünkkel banki utalási csomagokat is létre lehet majd hozni, így az adatok megléte gyorsítja majd ezt a munkafolyamatot.)
Ha az megadott paraméterek alapján felajánlott számla megfelelő, akkor az összeg melletti Kiegyenlítés mezőben egy “*” -ot nyomva az összeg automatikusan kitöltésre kerül a hátralék összegével. Amennyiben részkiegyenlítés történt, akkor a Kiegyenlítés mezőben azt az összeget kell rögzíteni.
Lehetőséget adunk arra, hogy a banki tétel rögzítésekor Munkaszámot, Költséghelyet, Kontírkódot, Főkönyvi számokat (T, K) illetve egyszeres könyvelés esetén jogcímet megadjon. (A Munkaszámokról, Költséghelyekről, Kontírkódokról, Számlatükörröl, Jogcímekről bővebben itt olvashat.)
A dátum és irány után az összeg mezőben rögzített összeget és a hozzá kiválasztott számlák összegét a rendszer figyeli. (Kiegyenlítések összesen és Fennmaradó összeg.)
Amennyiben Fennmaradó összeg nincs, és mindent rendben talál, akkor a Tétel létrehozása gombra kattintás után a tétel mentésre kerül, ha folytatni kívánja a banki tételek rögzítését, akkor a “…majd új tétel rögzítése” gombra kattintással lehetséges megtenni. Ezt követően a rendszer a Banki tételek menübe lép.
A banki tételek menüben sorban láthatóak a rögzített és/vagy beolvasott tételek. Különböző szűrési lehetőségek állnak rendelkezésre. “+” gombbal új banki tétel rögzíthető, a felfelé mutató nyílra kattintva importálást lehet indítani. Lehetőség van a banki tételeket xls formátumba exportálni.
Számlához nem köthető banki tétel rögzítése
Az olyan tételeket, melyek számlához nem köthetőek (pl: banki ktg, NAV utalások…stb) a banki tételekhez az alábbiak szerint lehet rögzíteni:
Az összeg, és a közlemény megadását követően meg kell adni a “Partner” nevét (ezt az Opten segítségével, vagy ha az OPTEN és/vagy a WebTax törzse nem hozza fel, akkor a Partner nevét beírva lehetséges megtenni.) majd a Tétel létrehozásával mentésre kerül a rögzített adat. Ha folyamatosan kíván rögzíteni, akkor a “…majd új tétel rögzítése” gombot kell választani.
Bankszámlakivonatok menü
A bankszámlakivonatok menüben a Szerkesztés gombra kattintás után is
lehetőség van egymás után banki tételek rögzítésére.
Itt a “+” gomb megnyomására elérhető lesz a banki tétel űrlapja:
Innentől a már fent leírtak alapján folytathatja a munkafolyamatot.
Ahogy a Bejövő bizonylatoknál és a Kontírozásnál is lehetőség van eseménynapló kezelésére, úgy a banki kivonatoknál is látható, hogy melyik Felhasználó hozta létre / módosította azt, valamint beállítható státusz és könyvelhetőségi állapot is a kivonathoz.
Tételek tömeges hozzárendelése
A Bankszámlakivonatok menüből kiindulva is lehetőség van bankszámlakivonathoz tételeket tömegesen hozzárendelni.
A – ikonra kattintással érhető el a tömeges hozzárendelés űrlapja, ahol
láthatóak a még bankszámlakivonathoz nem rendelt tételek. A tételek melletti kis kockában pipálással választható ki, hogy a mely tételt/tételeket szeretné tömegesen a kivonathoz hozzárendelni.
Bizonylat státusz a banki tétel feldolgozásakor
A banki tételek számlához kapcsolásakor a számlákat megjelenítő táblázatban látszik azok státusza, valamint egy link segítségével megtekinthető a számla is.
A Bankfeldolgozás működéséről videó is készült, melyet itt tekinthet meg.