Egyszeres könyvviteli program Beállítások menüpont
A menükezelőben ha a felhasználó helyesen megadta a Cégadatokat, akkor az egyszeres könyvviteli programon belül további beállításokat adhat meg az egyszeres könyvviteli program Beállítások menüpontjában.
Általános
Áfa elszámolás csúszó kerekítéssel:
A csúszó kerekítés azt jelenti, hogy a soron levő áfa bevallási időszakban a program a kerekítés előtt, soronként beszámítja az előző időszak kerekítéséből adódó különbözetet. Ez havi bevallás esetén is azt jelenti, hogy havi bevallás is éves szinten a legnagyobb kerekítési eltérés soronként 500 Ft lehet. A csúszó kerekítéses módszer választható módon került a programba az alapeset beállítás a csúszó kerekítés használata. Amennyiben a kezelő a csúszó kerekítést nem kívánja használni, a „Beállítások/Cégbeállítások menüpontban „Áfa elszámolás csúszó kerekítéssel” paraméternél a pipát ki kell venni.
Alanyi mentes áttérés kézi beállítással:
A felhasználónak itt kell megadnia a lekönyvelt áttérő bizonylatot.
Automatikus kiegyenlítés bizonylatszáma
Beállítható, hogy a kiegyenlítő bizonylatok sorszáma a kiegyenlített számla száma, vagy egy attól eltérő (folyamatos) bizonylatszám legyen illetve a felhasználó kézit adhasson meg.
Aut. kiegy. folyamatos bizszáma:
Az eltérő számozás választása után megadható a program által képzett bizonylatszám alapformátuma. Az alapformátumot úgy kell megadni, hogy a bizonylatszám utolsó négy jegye szám legyen (a program csak a számokból álló részt fogja bizonylatonként növelgetni).
Fejlesztési tartalék analitika használata
Azok a felhasználók akik a Beállítások/Cégbeállításoknál bepipálják a „Fejlesztési tartalék analitika” használatát a program lehetővé teszi évenként a fejlesztési tartalék keret nyilvántartását, felhasználásának eszközökhöz való hozzárendelését, és a szankciók (adó és késedelmi pótlék) rögzítését, illetve lista formájában ezeket megjeleníti.
Alapértelmezett mennyiségi egység mgi vas és acélipari ford.adózáshoz:
A fordított adózásnál alkalmazott kilógrammnak megfelelő mennyiségi egység.
Ford.a.Mg.t. menny.egys. hibrid vetőmag:
Az itt megadott mennyiségi egység az ANYK-ba NY jelöléssel kerül átimportálásra. (Hibridek!!!)
Nonprofit beállítások
https://tudastar.novitax.hu/program/egyszeres-konyvvitel-taxa/egyeb-szervezetek/
Nincs vállalkozási tevékenység
Amennyiben a non-profit szervezetnek nincs vállalkozói tevékenysége beállítja a „Nincs vállalkozói tevékenység” kapcsolót, a program minden olyan jogcím esetén, amely lehet „Társadalmi, „Vállalkozói”, vagy „Közvetett” bevételhez tartozó jogcím, alapesetként a „Társadalmi” típust állítja be, amely beállítás a rögzítéskor felülírható. Ha a kezelő az ilyen beállítás mellett olyan jogcímet választ, amely csak „Vállalkozói” lehet, a program a „V” betűt állítja be.
Prioritás , VTK megajánlás előző bizonylat alapján:
További lehetőség a non profit szervezetek számára hogyha vállalkozói tevékenységük is van a T/V/K prioritás jelölése.
„VTK megajánlás előző biz. alapján” kapcsoló azt vezérli, hogy a prioritást az előző bizonylat “VTK” mező értéke alapján ajánlja meg a program. (pl. ha a kezelő a 236-os anyagköltség jogcímre „Társadalmi” jelet könyvelt, akkor a következő tételként könyvelt Irodaszer beszerzés jogcím VTK jele is „T” lesz).
Áfa kerekítés
Jelölni lehet a továbbiakban, hogy az áfa kerekítést milyen költségként könyvelje a program. Alapesetben „Vállalkozói” költségre kerül a kerekítés, de a kezelő átírhatja „Alaptevékenységre”, vagy „Közvetett költségre”.
Feladás fülnél beállítási lehetőségek az alábbiak:
Ellenőrzés ablak feladás után:
Ügyfeleink kérésére kivettük a kötelező ellenőrzést a feladások esetében, mivel a program fejlesztése után a “Teljes bizonylatállomány ellenőrzése” már nem szükséges. Ha a felhasználó szeretné , hogy a feladás után az ellenőrzés ablak megjelenjen, akkor a beállításoknál ezt tudja jelölni. Ha nincs újrafeladás, azaz feladott bizonylat törlése és újra feladása nem történik, akkor nem szükséges az ellenőrzés. Ha van újrafeladás, akkor legalább a Feldolgozás részét kell futtatni az ellenőrzésnek, ami rövidebb ideig tart, mint egy Teljes bizonylatállomány ellenőrzése. A program ellenőrzi, hogy szükséges-e a Feldolgozás futtatása, és ha igen, akkor automatikusan elindítja. Ha a beállításoknál az új lehetőséget jelöli a felhasználó, akkor a program megjeleníti az ellenőrzés ablakot és automatikusan beállítja a javasolt pozíciót, ami “Nincs ellenőrzés” vagy “Feldolgozás” lehet, mert a “Teljes bizonylatállomány ellenőrzése” már nem szükséges. Természetesen a felhasználó ezt is választhatja.
Bizonylatkép megjelenítése másik képernyőn: Feladásnál számlakép megjelenítése és kétképernyős működés
A feladásnál a köztes képernyőn bal oldalon alul “Számlakép megjelenítése” gomb található . A számlába belépve is szintén elérhető ez a funkció.
Az aktuális számla pdf csatolását jelenítik meg, ha van hozzá pdf. Ha nincs pdf, akkor és NAV XML a beolvasandó fájl, akkor az XML adataiból a program készít egy számlaképet és megjeleníti.
Lehetőség még a Beállítások/Cégbeállítások Feladás fülön a “Bizonylatkép megjelenítése másik képernyőn”. Ha a felhasználó jelöli, akkor ezek a gombok a második képernyőn jelenítik meg a számlaképet, miközben a működés megmarad a köztes felületen.
A feladásnál a köztes képernyőn bal oldalon alul “Számlakép megjelenítése” gomb található . A számlába belépve is szintén elérhető ez a funkció.
Beállítható, hogy a partner szinkronizálás mi alapján történjen.
CSV beolvasásnál a külső fájl törlődjön-e. (Pipa esetén igen.)
CSV beolvasásnál a szinkronizáláskor a pároztatás megjegyzésre kerüljön, KodPar.ini elkészüljön a partner.csv mappájával azonos helyre vagy a User alkönyvtárba.
CSV beolvasásnál KodPar.Ini:
Ha bepipálásra kerül a Partner szinkron pároztatás megyjegyzése, akkor a partner csv mellék egy KodPar.ini fájl kerül mentésre, amibe letárolásra kerülnek az összepároztatott partnerek. Tehát a következő beolvasásnál nem kell a már összepároztatott partnereket újra rendezni.
XML-es letöltések, beolvasásoknál a letöltött XML-ek tárolása állítható be.
A kimenő és bejövő számlák könyvelési állapota megadható. (Könyvelendő vagy Visszatartva)
Munkaszám, költséghely olvasása XML-ből pipálható.
XML-ben a magánszemély adatai nem szerepelnek, de egy fix partner megadható mind a készpénzes és nem készpénzes bizonylatokhoz.
A bizonylatkép megjelenhet másik képernyőn, ha a felhasználó jelöli.
Adó beállítások
Amennyiben a vállalkozás az általános szabálytól eltérő, különleges áfa hatálya alá tartozik, a „ Beállítások/Adó beállítások ” ÁFA fülön kell beállítani a következők szerint:
Alanyi mentes
Az alanyi mentes bejelölés itt már nem választható, mivel az alanyi mentességet a Menükezelőben a Cégadatoknál az Alapadatok fülön a cég nyitásakor kell beállítani, ezért a TAXA-ban ez a mező már nem állítható be (ki van szürkítve).
Általános szabály
Az általános szabály esetén a program az áfa-s bizonylatokat az áfa kategória, és az áfa kulcs alapján könyveli. Az általános szabályt a program bejelöli, mert bármilyen különleges áfa esetén is előfordulhat olyan tranzakció, amelyre az általános szabályok vonatkoznak.
Arányosítás
Bejelölésének akkor van értelme, ha a vállalkozásnak általános áfa és áfa mentes tevékenysége is van, és vannak olyan áfá-s kiadásai a cégnek, amelyek mindkét tevékenységre vonatkoznak. A program az arányos áfa bejelölése esetén az arányos áfa kategóriába könyvelt bevételek alapján bevallási időszakonként kiszámolja az arányszámot, és az alapján könyveli a levonható áfa-t.
Árrés szerinti
Akkor kell bejelölni, ha a vállalkozásnak van utazásszervezői tevékenységhez kapcsolódó áfá-ja. A program ebben az esetben az ebbe a kategóriába könyvelt kiadások áfá-ját nem könyveli levonható áfa-ként, a bevételek áfá-ját a kalkulált árrés alapján állapítja meg.
Használt cikk értékesítés
Akkor kell bejelölni, ha a vállalkozás magánszemélytől felvásárolt használt cikket értékesít, a program ebben az esetben az értékesítéskor a beszerzési ár, és az eladási ár különbözete alapján számolja az áfá-t.
Használt cikk értékesítés átlagkulcs alapján.
Bejelölése esetén a program nem cikkenként, hanem áfa bevallási időszakonként állapítja meg az értékesítési, és a beszerzési ár különbözetét, amely különbözet alapján állapítja meg az áfa-t. Azoknál akik év elején alanyi mentesek voltak a lehetőség nem választható. Csak azok jelölhetik, akiknek tárgyévben nem volt alanyi mentes időszaka.
Belföldi le nem vonható kiadás
Bejövő bizonylatok áfája nem kerül levonásra, automatikusan 14 áfakód állítódik be.
Hibás áfa kombináció üzenet
Az áfa törvény kizárja bizonyos áfa kategóriák együttes alkalmazását és a program sem támogatja két olyan áfa bejelölését, amelyeket a bevallási időszak végén áfa átvezetési sorokat kell képezni. A hibás áfa kombináció bejelölését a program a „Hibás áfa kombináció” üzenettel jelzi.
Prioritás (Prior)
A prioritást a leggyakrabban használt áfa kategóriához kell helyezni, az első áfá-s bizonylat rögzítésekor a program a prioritás szerinti áfa kategóriát ajánlja meg. A további áfa-s tételek rögzítésekor a program az előző áfá-t örökíti meg a következő tételen, amely megajánlást a felhasználó átírhat.
Tétel prioritás:
A mezőkben megadható, hogy a bizonylattételre lépve a program melyik áfa kulcssor, melyik mezőjére lépjen. Például, ha a kulcsmezőben a TM van bejelölve, a tételbe lépve a kurzor az Adómentes, közérd.” mezőre fog állni, ha a kijelölés „5%”, és „N”, akkor a tételre lépve a kurzor az 5%-os sor „nettó” mezőjére áll, tehát azonnal rögzíteni lehet a bizonylat összeget.
Áfa kód prioritás:
A bevételekhez és kiadásokhoz kapcsolód áfakód prioritása is beállítható a rögzítés megkönnyítése érdekében.
ÁFA bevallási időszak
Itt kell bejelölni különböző időszakok szerint az ÁFA bevallás gyakoriságát. Az időszakok negyedéves bontásban láthatók. Az áfa törvénynek megfelelően a gyakoriság lehet éves, negyedéves, vagy havi. A negyedéves, éves bevallók gyakoriságát a program negyedévente felülvizsgálja, és ha a vállalkozás túlhaladta a gyakoriság változási küszöbét, javasolja a gyakoriság átállítását. Amennyiben éves bevalló tér át negyedéves, vagy havi bevallásra, az áttérés előtti időszakról a program készít egy éves bevallást, az áttérési időszak után pedig az új gyakoriságnak megfelelő bevallások készülnek.
A program által jelzett áttérést komolyan kell venni, valamint az áfa bevallás leadási határidejét be kell tartani. Amennyiben az áfa gyakorisága nem kerül átállításra, a váltás után készülő bevallások hibásak lehetnek.
Alanyi menteség utáni áfa
Alanyi mentes vállalkozása esetén azt is be kell jelölni, hogy a program az alanyi mentességi határ túlhaladása esetén milyen áfa kategóriába fog tartozni.
Teljesítés előtti kiegyenlítés kiegyenlítéskor az áfába:
A kimenő számlák fizetendő áfájának beállítását a kezelő itt állíthatja be.
Kiegyenlítetlen fizetendő áfa teljesítés szemléletben
Ügyfeleink kérésére TAXA-n belül az Adó beállításoknál pipálható, hogy a kiegyenlítetlen számlák fizetendő áfái teljesítés szemléletbe kerüljenek be az áfa bevallásba. (45 napos halasztási lehetőséget így a program nem veszi figyelembe.) Bepipálás után a kimenő számlák minősítése automatikusan pipálódik az új minősítés. Az felhasználó a beállítás pipálása nélkül is adhat meg ilyen minősítést a fejben. (Pénzforgalmi áfát együtt nem alkalmazható.)
Ellenőrzés automatikus futtatása menüpontok előtt:
Bepipálása esetén az automatikus ellenőrzés lefut.
Pénztáras tételeknél figyelmeztessen partner megadására
Beállítások/Adó beállításoknál lehetőség, hogy a pénztáras tételek rögzítésénél a program figyelmeztet, hogy a felhasználó adja meg a partnert. Bepipálása nem kötelező. Azoknak a felhasználóknak javasolt, akik a pénztárban nagy forgalmat bonyolítanak le és az áfa tételes jelentésre pénztáras tételek is rákerülhetnek. A kisadózók mentesülnek a tételes adó aló bizonyos esetekben (táppénz, gyes…stb) Ezek az adatok a bérszámfejtési programból nem kerülnek át, így a felhasználónak kézzel kell megadnia ezen csökkentő hónapok számát.
Áfa tv. 61. (3) halasztás
Felhasználóink az áfa törvény 61. (3.) paragrafusa alapján a fizetendő adó megállapításának napjának számítását állíthatják a Beállítások/Adó beállítások /Áfa fülön. Külön beállítási lehetőség az előző évi (nyitott számlák miatt) illetve a tárgyévi napok száma. Ha a felhasználó átállítja a napok számát, akkor a program figyelmeztet.
„A fizetendő adó határidejének változtatása miatt a már elkészült áfa bevallások megváltozhatnak! Biztosan átállítja?”
Az áfa bevallás, és az összesítő nyilatkozat bevallási gyakoriságának szétválasztása
Amennyiben az áfa bevallás, és az összesítő nyilatkozat gyakorisága eltér (ez csak akkor fordulhat elő, ha az áfa bevallás gyakorisága negyedéves), akkor a „Beállítások/Adó beállítások” Egyéb adók fülre kattintva „Összesítő nyilatkozat”-nál rögzíteni kell azt a dátumot (év, hó), amelytől az összesítő nyilatkozatot havi gyakorisággal kell beadni. Értelemszerűen a negyedéves bevallásra való visszatérés dátumát csak akkor kell majd rögzíteni, ha az összesítő nyilatkozat gyakorisága ismét negyedéves lesz.
FAD.term.gyűjt.forrás lehetőségei
A felhasználó beállíthatja, hogy a FAD termékek (mezőgazdasági, vas- és acélipari) analitikája az egyszeresből vagy számlázóból vagy mind kettőből kerüljenek begyűjtésre.
Fenti esetben a könyvviteli rendszerbe feladással kerülnek át a számlázóból a fordított adós bizonylatok, de a szükséges áruanalitika nem adódik át az egyszeresbe. Megfelelő beállítás esetén ezekhez a bizonylatokhoz az analitika a számlázóból kerül beolvasásra.
Ha a felhasználó átállítja az új beállítást „Számlázó”-ra, akkor az analitikát az egyszeres program a számlázóból veszi.
Egyéb adók
Az egyéb adók bevallásainak gyakoriságát is a Adó beállítások menüponton belül lehet beállítani. Ez a pont az egyéb adók bevallására (havi, negyedéves, vagy éves) kötelezett vállalkozóknak készült. A beállítás alapján készíthetők el a programmal a 01-es bevallások.
Összesítő nyilatkozat
Amennyiben az áfa bevallás, és az összesítő nyilatkozat gyakorisága eltér (ez csak akkor fordulhat elő, ha az áfa bevallás gyakorisága negyedéves), akkor itt kell rögzíteni azt a dátumot (év, hó), amelytől az összesítő nyilatkozatot havi gyakorisággal kell beadni. Értelemszerűen a negyedéves bevallásra való visszatérés dátumát csak akkor kell majd rögzíteni, ha az összesítő nyilatkozat gyakorisága ismét negyedéves lesz.
Katába be nem számító hónapok száma
Beállítási lehetőség a TAXA-n belül a Beállítások/Adó beállítások „Egyéb beállítások” fülön a Katába be nem számító hónapok. (betegállomány, …stb)
A Kata bevételi határ (12 millió forint-2022. 18 millió forint!)) számításakor a program figyeli a Menükezelőben lévő „Könyvvezetés, adózás” fülön megadható katás időszakot, illetve egyéni vállalkozóknál a Vállalkozás jellegében beállított szüneteltetéseket.
Iparűzési adóbevallás e-útdíj 7,5%
A felhasználó megadhatja azt a jogcímet, amelyre az útdíjat könyvelte. Megadható még, hogy a megjelölt jogcímre az útdíj teljes összegét vagy a 7,5%-át rögzítette a felhasználó. Az iparűzési adóbevallás „Az adóévben megfizetett e-útdíj 7,5%-a” sorára így begyűjtődik a megadott jogcímre könyvelt ( és kiegyenlített) útdíj 7,5%-a. A bevallás „Az adóévben megfizetett e-útdíj 7,5%-ának a településre jutó összege” sorára pedig a településre jutó arányos összeg. (Megosztás esetén a megosztási arányszámmal számítva!) Ha a beállításokat a felhasználó megváltoztatja, akkor utána az ellenőrzés futtatása és az iparűzési adó újra gyűjtése szükséges.
Szja adóelőleg megállapítása
Megadható, hogy az adóelőleget a felhasználó havonta vagy negyedévente szeretné megállapítani. Az adószámlára a fenti beállításnak megfelelően havonta vagy negyedévente kerül előírásra az adó.
Átalányos előleg számítás: TAXA vagy BÉR
Bérprogramból bérfeladással kerüljön át az átalányadózó jövedelme utáni szja vagy az egyszeres könyvviteli program számolja.
Családi kedvezmény
Az átalányadózóknál meg lehet adni a családi kedvezményt havonta. (Negyedéves adatok el lettek osztva hárommal, tehát aki már a régi módszerrel rögzítette, kérjük ellenőrizze a családi kedvezményt.)
Az adóelőleg számításnál az átalányadózóknál attól függően , hogy havira vagy negyedévesre van beállítva az adóelőleg megállapítás gyakoriság figyelembe vételre kerül a megfelelő családi kedvezmény.
Csak az egész évben átalányadózóknál van a családi kedvezmény számítására lehetőség. Akik csak az év tört részében átalányadózók, azoknál a program nem számolja.
Átalányadózóknál is javasoljuk a bér program használatát.
Kezelés
A rögzítést segítő beállítások közül választhat a felhasználó.
A bizonylat fej és tétel bejárási sorrendet külön állíthatja.
Lehetőség van egyéni vállalkozásoknál a devizás tételek rögzítésére, ha ez a kezelésnél
jelölésre kerül.
További lehetőség még :
– Automatikus bizonylatszámozás
– Beolvasásnál kézi módosítás
– Áfa kód, százalék ajánlás előző bizonylat alapján
– Kitöltetlen eredeti bizonylatszám figyelmeztetés
– Duplikált eredeti bizonylatszám figyelmeztetés
– Készletkezelés költséghely szerinti bontásban
– A biz.szám másolása eredeti bizonylatszámba
– Partner ismétlése előző tételből
– Számla és pénzfogalmi bizonylatok oszlopsorrendje külön
– Automatikus kiegyenlítés használata alapértelmezettként