NTAX 2023. évi 24.00-s verzió

NTAX 2023. évi 24.00-s verzió

Érvényességi dátumok

Demó verzió érvényessége: 2023.02.28.
Regisztrált verzió érvényessége könyvelő programok: 2023.03.31.
Regisztrált verzió érvényessége bérszámfejtő program:  2023.04.15.
Regisztrált verzió érvényessége számlázó programok: Nincs időkorlát
Program verzió érvényessége: 2023.02.22.

 

Programrendelés 2023. évre

Szeretnénk megkímélni Önöket attól, hogy a programátvételi lapot esetleg feleslegesen kitöltsék és visszajuttassák részünkre. Ezért a programhasználati szándékukat folyamatosnak tekintjük, amelyet nem tör meg az évváltás. 2023. évre vonatkozóan tehát csak akkor kell programátvételi lapot kitölteni, ha az előző évhez képest változnak a programhasználat feltételei, esetleg a programot rendelő cég adataiban van változás, vagy az előző években még nem használtak NOVITAX programot.

A honlapon kitöltött programátvételi lapok adatai azonnal bekerülnek szerződés nyilvántartásunkba, ezért kérjük, hogy lehetőleg a honlapon közöljék megváltozott programhasználati szándékukat.

Programregisztráció

Ahogy azt már megszokhatták, a honlapunkról valamennyi programunk, így a 2023. évi is csak demo verzióban tölthető le. A demo verzió 2023. január és február keltezésű bizonylatokat fogad el. A feldolgozási határidő meghosszabbításához tehát a 2023. évi programokat is regisztráltatni kell, a regisztráció feltétele az esedékes programhasználati díjak megfizetése.

A regisztrációs eljárás részletes leírását az alábbi bejegyzésben találják:

Regisztráció!

A 24.00-s verzió fontosabb fejlesztései

  • RTF Kiegészítő melléklet sablon
  • Tárgyi eszközök: Amortizációs kulcsok (idősoros) rögzítése
  • Tárgyi eszközök: Maradványértékek (idősoros) rögzítése
  • Tárgyi eszközök: érvényes amortizációs típusok és megszűnő amortizációs típusok
  • B-API: CIB API elérhető
  • B-API: Nyitás 2023. évre
  • Áttekintő ablakok szűrése és exportálása
  • KIVA kisbenzinkutas kedvezmény megszűnése
  • Könyvelési év választása számlák esetében (IPTAX, RAXLA)
  • Fordított adózású termékek pénztárbizonylatának rögzítése
  • Tárgyi eszköz értékesítés realizált eredményének automatikus elszámolása
  • Feladások mappaszerkezete
  • Szerkeszthető összesítő nyilatkozat (M-es lap)
  • Partner.csv adattartalom bővítése: e-mail cím és mobil telefonszám (2023.01.02)
  • Feladás: köztes feladási ablakban árrés és használt cikk áfa kódok mellett speciális működés (2023.01.10)
  • Osztott képernyős működés (2023.01.10)
  • Áfa bevallás kimutatása és a kapcsolódó elektronikus 2365 bevallás menüpontja aktív (2023.02.02)
  • Áfa összesítő nyilatkozat kimutatása és a kapcsolódó elektronikus 23A60 nyilatkozat menüpontja aktív (2023.02.02)
  • Munkaszám és költséghely törzsadat csv-k bővítése (2023.02.02)
  • Metrum Referencia tárgyi eszköz export (2023.02.02)
  • Feladási ablak áttekintőjében választható sorrend (2023.02.02)
  • Eszközt érintő fejlesztésekhez kapcsolódó lista módosítások (2023.02.02)
  • 2201-es bevallás aktív (2023.02.09)
  • Hibabejelentő és kapcsolatfelvétel a felhasználóinknak (2023.02.09)

 

RTF Kiegészítő melléklet sablon

A Kiegészítő melléklet sablonja a többi funkció sablonjához hasonlóan RTF formátumban érhető el, így annak szerkesztéséhez és elkészítéséhez nem szükséges Microsoft Word. (Az RTF sablon választása a 2022-es kettős könyvviteli modulban is elérhető!)

A Kiegészítő melléklet készítés folyamata nem változott:

24.00_1

A Beszámolók/Évzárás menüben a Kiegészítő melléklet menüpontból elindítva a funkciót, a Mérleg/Eredmény adatok frissítését követően a Tovább gombra kell lépni.

24.00_2

A megjelenő ablakban van lehetősége a felhasználónak a sablont szerkeszteni (amennyiben nem elégséges a program által összeállított adattartalom), illetve az exportálást indítani.

Tárgyi eszközök: Amortizációs kulcsok (idősoros) rögzítése

2023-ban több változás is történt a tárgyi eszközöket illetően. Elérhető az amortizációs kulcsok és a maradványértékek idősoros rögzítésének lehetősége. Ezáltal az eszköz adatlapján visszatekinthetők a korábbi években használt amortizációs kulcsok és a korábban megadott maradványértékek is.

Amortizációs kulcs változás működés a 2022-es program verzióig:

Az eszköz adatlapján, a Nyitás/ Eszköz/ Eszköz adatok menüpontban megadtuk az eszköz leírási kulcsát az Amortizációs % mezőben. Ezzel az értékkel számolta a program az aktiválástól az eszköz értékcsökkenését.
Amennyiben eddig ebben változás állt be, akkor az Aktiválás dátumától mezőbe jeleztük az új amortizációs kulcsot, amellyel a tárgyévben az aktiválás hónapjától és napjától kezdve számolt a program. A lenti példában 2021.12.29-2022.12.28. között 20% amortizációs kulccsal számol a program, míg 2022.12.29-től már csak 14,5%-kal.

24.00_3

A 2023-as programban az eszköz adatlapján új ablakban vezethető ezen analitika, ezáltal áttekinthetőbb, rugalmasabb beállítás került a rendszerbe.

Az amortizációs típus mostantól külön-külön is beállítható a Számviteli törvény és az Adótörvény szerint, valamint az Amortizációs kulcsok rögzítése áttekinthetőbb lett.

Az Amortizációs % mezőt inaktiváltuk, minden rögzítést és módosítást az Amortizációs kulcsok gombra kattintva tudunk elvégezni.

24.00_4

24.00_5

Az Amortizációs kulcsok gombra kattintva látjuk, hogy milyen dátummal, mekkora amortizációs kulcsok kerültek eddig beállításra. Az Amortizációs % mezőben az éppen aktuális kulcsot jelenítjük meg.
Az Amortizációs kulcsok ablakban a már megszokott funkció gombokkal találkoznak:

24.00_6

Fentiek mellett az egérrel dupla kattintással is tudjuk módosítani a kiválasztott kulcsot, illetve a mentésre továbbra is megfelelő az F9-es vagy a + billentyű.

Új kulcs rögzítésekor a megjelenő ablakban meg kell adni az új amortizációs százalékot és a módosítás dátumát. A módosítás dátumától kezdve, a program az itt beállított amortizációs kulccsal számolja az értékcsökkenést.

24.00_7

Alapértelmezetten a program figyeli, hogy ha volt beállítva korábban amortizációs százalék. Ez esetben csak az azt követő naptól lehet új kulcsot berögzíteni. A Dátumot most már bármilyen nappal meg tudjuk adni, és a program annak megfelelően, arányosan számolja el az értékcsökkenéseket.

Új eszköz rögzítésekor a program automatikusan felajánlja az aktiválás dátumát:

 24.00_8

Abban az esetben, ha változik egy eszköz amortizációs kulcsa, de már van rá elszámolva értékcsökkenés a változás idejére, akkor erről figyelmeztető üzenetben tájékoztatjuk a felhasználót:

24.00_9

Ezután, ha az Igen gombra kattintunk, folytathatjuk a rögzítést, de lesz egy hibásan elszámolt értékcsökkenésünk, amelynek a javítása felhasználói feladat. A Nem gombra kattintva a rögzítés megszakad, és új dátumot tudunk megadni, vagy visszatörölhetjük az eszközre elszámolt értékcsökkenést, mielőtt új kulcsot állítanánk be.

Az amortizációs kulcsokat a már megszokott módon nyitjuk az eszközökkel, amelyek nyitás után megjelennek az eszköz adatlapján és az Amortizációs kulcsok gombra kattintva a felugró ablakban. Abban az esetben, ha egy eszköz beszerzése 2022 előtti, és volt második amortizációs kulcsa, akkor mind a két kulcsot megjelenítjük a listában, a megfelelő dátumokkal. Amennyiben egy eszköz beszerzése 2022 vagy azelőtti, de nem volt amortizációs kulcs változás, akkor természetesen csak azt jelenítjük meg.

A Kimutatások/ Eszköz menüpontban lekérhető eszköz analitikában és eszköz kartonon az éppen aktuális amortizációs kulcs kerül megjelenítésre. Amennyiben bepipáljuk a korábbi évek adatainak megjelenítését a lekérdezéskor, akkor a listázásokban látjuk a korábbi amortizációs kulcsokat is. 

Tárgyi eszközök: maradványértékek (idősoros) rögzítése

Az eddigi maradványérték mező szerkeszthetősége megszűnt, az érték megadására létrehoztuk a Maradványértékek elnevezésű gombot a mező mellett. Erre kattintva, az Amortizációs kulcsokhoz hasonlóan egy rögzítő ablak jelenik meg:

24.00_11

24.00_10

Ebben az ablakban, ha volt már korábban beállítva maradványérték, akkor ezeket lelistázzuk érték és dátum alapján. Így visszatekinthető, hogy az adott eszközre korábban állítottunk már be maradványértéket. A Maradványérték mezőben az éppen aktuális értéket jelenítjük meg.

A Maradványértékek ablakban a már megszokott funkció gombokkal találkoznak:

24.00_19

Fentiek mellett az egérrel dupla kattintással is tudjuk módosítani a kiválasztott kulcsot, illetve a mentésre továbbra is megfelelő az F9-es vagy a + billentyű.

Új érték rögzítésekor a megjelenő ablakban meg kell adni az új maradványértéket és a módosítás dátumát. A módosítás dátumától kezdve, a program az itt beállított maradványértéket veszi figyelembe.

24.00_12

Alapértelmezetten a program figyeli, hogy ha volt beállítva korábban maradványérték. Ezesetben csak az azt követő naptól lehet új értéket berögzíteni. A Dátumot most már bármilyen nappal meg tudjuk adni.

Új eszköz rögzítésekor a program automatikusan felajánlja az aktiválás dátumát a Dátum mezőben, de ez szabadon módosítható:

24.00_13

Amennyiben egy eszköznél szeretnénk nullára leírni a maradványértéket, de nem szeretnénk a rögzítési táblából törölni a korábbi időszak adatait, akkor 0 maradványérték is rögzíthető a programban:

24.00_14

24.00_15

Az évnyitás során 2022-ről átnyitjuk az eszköz maradványértékét, az eddig megszokott módon és azt megjelenítjük az eszköz adatlapján, illetve a listákban.

A Kimutatások/ Eszköz menüpontban lekérhető eszköz analitikán és eszköz kartonon is minden esetben a legfrissebb, éppen aktuális maradványértéket tüntetjük fel. A korábbi adatokat az eszköz adatlapján, a Maradványértékek gombra kattintva tekinthetjük meg.

tárgyi eszközök: érvényes amortizációs típusok és megszűnő amortizációs típusok

Az eszközben beállítható amortizációs típusok:

24.00_18

2023-ban megszűnő amortizációs típusok:

– “E”- Számvitel szerinti: az ilyen típussal érintett eszköz a nyitás során Lineáris – Lineáris típusú lesz mindkettő módszer esetén és ugyanakkora az amortizációs kulcs

– “H”-sz.tv. szerint Lineáris, a.tv. szerint egyösszegű: az ilyen típussal érintett eszköz a nyitás során úgy nyílik, hogy Lineáris – Lineáris lesz mindkettő módszer esetén, de az adótörvény szerinti kulcs 100%, ahogy azt automatikusan adta neki a program előző évben (években)

B-API: CIB API elérhető

A B-API program újabb banki eléréssel bővült, ezúttal a CIB banknál vezetett bankszámlák is elérhetők már a bankszámla regisztrációk és szinkron során.

A B-API programmal 2023-ban élesben használható a bankszámla történet gép – gép kapcsolatban való lekérdezése és automatikus feldolgozása.

A működésről bővebben az alábbi bejegyzésekben olvashat:

Tudástár, videótár:

https://tudastar.novitax.hu/bankszamla-szinkronizalasa-b-api-program-hasznalatahoz/

https://novitax.hu/2021/11/ntax-bankkivonat-es-szamlatortenet-importalasi-lehetosegek/

Megrendelés:

https://novitax.hu/bapi-megrendeles/

B-API: Nyitás 2023. évre

Ha az első cégnyitás végén a regisztrálásra vonatkozó kérdésre igenlő választ ad a felhasználó, akkor a program vizsgálja, hogy B-API felhasználóként már van e-mail cím regisztrálva az állományban, akkor egy kérdező ablakot ad:

Érzékeltük, hogy korábban használta a B-API szolgáltatást, idén is szeretné használni?

Igen válasz esetén az Aggreg frissítés funkció automatikusan lefut és a B-API-ra vonatkozó regisztrációs eljárás is.

Áttekintő ablakok szűrése és exportálása

Az áttekintő ablakok (pl. cikkek, partnerek, számlák megtekintése) új szűrési lehetőségekkel egészültek ki. A szűréseknél több szűrés is megadható, az ablakok tartalma exportálható külső fájlokba.

Az alábbi példában egy partner ablak és annak szűrhetősége látható:

ujpartnerablak3

Az ablakban az egér jobb gombjával történő kattintás után a következő lehetőségek találhatók:

szuromenu

Adatmező másolása a vágólapra
A kijelölt adatmező másolása vágólapra

Adatsor másolása a vágólapra
A kijelölt adatsor másolása vágólapra

Adatok exportálása fájlba…
A képen megjelenő adatokat lehetőség van a következőkbe exportálni: Excel munkafüzet (.xlsx), OpenDocument fájl (.ods), CSV fájl (.csv), Tab Separated Values fájl (.tsv)

Egyéni szűrők…
Az alábbiakban írt szűrési lehetőség bekapcsolása

Automatikus oszlopszélesség
Az oszlopok szélességének alaphelyzetbe állítása

Az Egyéni szűrők… lehetőség választása után az ablak alsó részen megjelennek a szűrési lehetőségek az alábbiak szerint:

ablakszurok3

Egyéni szűrő 1
A program által felajánlott első szűrési sor az Egyéni szűrők… menüpontra kattintás után.

Adatmező neve
Az a mező, amely az ablakban látható és szűrni szeretnénk rá.

Művelet
Az adatmenő és a beírt érték közötti logikai kapcsolat megadása.

Keresett érték
Beírható az az érték, amivel az adatmezőt meg kell feleltetni

Bezár
A szűrési sor bezárása soronként.

Szűrők bekapcsolása
A szűrési feltételek érvényesítése

Szűrők kikapcsolása
A szűrési feltételek visszavonása

Szűrő hozzáadása
Új szűrő hozzáadása választható ÉS illetve VAGY kapcsolattal. Az új szűrő Egyéni szűrő 2, Egyéni szűrő 3, stb… sorban fog megjelenni.

Szűrők alaphelyzetbe
A szűrések kikapcsolása és alaphelyzetbe állítása

kiva kisbenzinkutas kedvezmény megszűnése

A 2023. évre vonatkozóan a mentességgel kapcsolatos jelzéseket töröltük a bevallás előkészítésében és a KIVA SZJK és kedvezmények ablakban is.

Könyvelési év választása számlák esetében (IPTAX, RAXLA)

Az IPTAX, RAXLA modulokban a számla alapértelmezett kettős könyvviteli rendszerbe a teljesítés (bizonylat) dátuma alapján kerül. Ebbe szólhat bele a felhasználó oly módon, hogy beállítja a kívánt könyvelési évet a számlázó programban. Ezzel kiküszöbölhető az is, hogy egyazon bizonylat két könyvelési év állományába is bekerüljön.

– kimenő és bejövő ágon is módosítható a könyvelési év

– rögzítés során a teljesítéshez igazodik a könyvelési év, bejövő ágon dátum módosítást is figyeli és aktualizálja a könyvelési évet (áfa teljesítést, számviteli teljesítést nem figyeli

– bejövő számla esetén a könyvelési év mező a bizonylatfejben található (F5 funkcióbillentyű):

24.00_20

– Kimenő számla esetén az F6- Biz. fej adatok gomb segítségével módosítható a könyvelési év

24.00_21

– utólagos könyvelési év módosítás esetén a feladás igazodik

Fordított adózású termékek pénztárbizonylatának rögzítése

A mezőgazdasági és a vas-acélipari termékek fordított adózású pénztár bizonylatainak rögzítésekor a bizonylatfejben is meg kellett adni a partner adatait és az eredeti bizonylatszámot, ahhoz a partner megjelenhessen a fordított adózású termékek analitikáján.

2023-tól a fordított adózású pénztári tételek esetében, elegendő a tétel partner és a tétel eredeti bizonylatszám kitöltése a helyes adatszolgáltatás automatikus előállításához.

Tárgyi eszköz értékesítés realizált eredményének automatikus elszámolása

A tárgyi eszköz könyvekből való kikerülése esetén a keletkezett eredményt nettó módon kell elszámolni. Ehhez nyújt segítséget a Nyitás/Eszköz/Eszköz adatok menüpontban az eszközbe belépve az Egyéb adatok/Számlaszám változás fülön elérhető új funkció, az Eredménybe vezetés, illetve ennek visszavonására szolgáló Eredménybe vezetés törlés:

24.00_17

24.00_16

Az eszközt a szokásos módon kivezetjük a könyvekből. (Feladás, Eszköz kivezetése) egy technikai átvezető segítségével. Az értékesítés bizonylatát ugyanerre a technikai átvezető főkönyvi számra kell könyvelni.
Az eszközben az Értékesítés bizonylat tételének kiválasztása után kezdeményezhető az Eredménybe vezetés. Ekkor napló, dátum és a nyereség vagy veszteség számlaszám megadása után a program az egyenleget kiszámolja és könyveli. Információs ablakban megjelenik a keletkezett bizonylat.

A funkció részleges kivezetés esetén nem működik.

feladások mappaszerkezete

A 2023. évi program különböző bizonylatfeladásai (szinkronizálása, letöltése) egységesen az adott feladási ág nevét viselő mappát használják. A mappák automatikusan keletkeznek meg az első beolvasással és ide kerülnek a fájlok, és ha van kapcsolódó pdf számlakép, akkor az is. (pl: *.xml, *.json)

A feladás lefutása esetén a mappában keletkezett “archív” almappába kerülnek a feladott bizonylatok fájljai.

szerkeszthető összesítő nyilatkozat (m-es lap)

Az összesítő nyilatkozat program által automatikusan gyűjtött adatai módosíthatók. A módosítás feltételeiről, működéséről bővebben:

összesítő nyilatkozat szerkesztése

Partner.csv adattartalom bővítése: e-mail cím és mobil telefonszám

A külső állományokból történő (csv) feladás a partner.csv-t illetően bővült két elemmel: a partner e-mail címe (Z oszlop) és a partner mobil telefonszáma (Y oszlop).

A frissített specifikáció:

szamla-csv-importalas

FELADÁS: köztes feladási ablakban árrés és használt cikk áfa kódok mellett speciális működés

A Kimenő oldali áfa kódok közül az alábbiak:

14: Árrés szerinti adózás
15: Használt cikk értékesítés

használatakor (érkező vagy a köztes feladási ablak tételében beállított adat) a tétel tárolása után a program megjeleníti a beszerzésre vonatkozó ablakot, melyen megadhatjuk az árrés információt illetve a beszerzési értéket.

Feladáskor a program a könyvelésre kerülő áfát a megadott beszerzési ár (Ft adat) vagy árrés ( Ft vagy %-os adat) alapján kiszámolja, és könyveli.

osztott képernyős működés

A kettős könyvviteli program osztott képernyős működéssel is használható. A beállításról bővebben:
Osztott képernyős működés

Munkaszám és költséghely törzsadat csv-k bővítése

A külső állományokból történő (csv) feladás a mksz.csv-t és a ktghely.csv-t illetően bővült egy új elemmel: Jelleg (D oszlop)

Az új struktúrában a Jelleg kódját kell megadni, ami maximum 2 karakter hosszú lehet.

Az új mező nem rögzít adatokat, ezért magát a jelleget (jellegkód és jelleg név) rögzíteni kell a programban a Törzsadatok/ Költséghelyek vagy a Törzsadatok/ Munkaszámok menüponton belül.

A frissített specifikáció:

szamla-csv-importalas

Metrum Referencia tárgyi eszköz export

A 2023-as programban is elérhető a könyvvizsgálói adatexport tárgyi eszközzel kapcsolatos elemzésének részeként készíthető export. Az export készítésről bővebben:

Metrum tárgyi eszköz export

Feladási ablak áttekintőjében választható sorrend

A köztes feladási ablakban lehetőség van olyan sorrendbe rendezni a bizonylatokat, ahogy azokra a naplókból a sorszám kiosztásra kerül.

Az eddigi Dátum rendezés a Dátum, azonosító választással érhető el:

24.00_22

Míg az új rendezési lehetőséget Dátum, eredeti bizonylatszám névvel találjuk a lenyíló mezőben:

24.00_23

Dátum és eredeti bizonylatszám szerinti rendezéskor ugyanabban a sorrendben látjuk a feladásra váró bizonylatokat, mint a feladást követően a Feladási bizonylatlistán, azaz, ahogy a napló sorszám kiosztása megtörténik.

Eszközt érintő fejlesztésekhez kapcsolódó lista módosítások

Az amortizációs kulcsok idősoros rögzítése miatt az alábbi változások történtek az eszköz kartonban és az eszköz analitikában:

  • az eszköz kartonról lekerült az Amo % aktiválástól mező
  • excel exportból is kikerült az Amo % aktiválástól oszlop
  • az eszköz kartonon és az eszközanalitikán mindig csak az aktuális amortizációs kulcs és az aktuális maradványérték jelenik meg
  • ha a korábbi évek adataival kérjük le a listákat, akkor látjuk a korábbi kulcsokat is
Hibabejelentő és kapcsolatfelvétel a felhasználóinknak

https://tudastar.novitax.hu/novitax-kapcsolat-kapcsolatfelvetel-novitax-kft-vel/