Számla készítése egyszerűen

Számla rögzítése

Számla, Előlegszámla, Szállítólevél, Proforma számla, Díjbekérő készítése, létrehozása az IPTAX és RAXLA modulokban
WINTAX2020_kezdo

Számla vagy más bizonylat a Számlázó modulban (IPTAX vagy RAXLA) a Számlák, bizonylatok menüben a Számlák, bizonylatok rögzítése menüpontban készíthető.

szamlakbizonylatok

Rögzítési sorrend: Számlafej, majd utána a számlatétel

A számla elkészítése Fej, majd Tétel (más néven Bizonylatfej, majd Bizonylattétel vagy számla esetén Számlafej és Számlatételnek is nevezhető) rögzítési ablak sorrendben történik a rögzítési képernyőkön. Amíg a Fej (felső ablak) adatai nincsenek kitöltve és OK gombbal letárolva, addig az alsó Tétel rész nem látszik a képernyőn.


Számlafej

Kötelező választandó adatok

A Fej ablakban kötelezően megadandó a Típus (Számlatípus), majd következőnek a Partner. Mindkét adatot a sor végén lévő zöld nyíl mutató gombra kattintással kell választani vagy billentyűzetről az F2-es billentyűvel.

FEJ

Típus

A Típus által választható ki, hogy a programban milyen bizonylat készüljön. Ezek  a típusok (virtuális bizonylattömbök) lehetnek Kimenő számla, Bejövő számla, Előlegszámla (Adott- Kapott előleg), Kimenő-Bejövő Szállítólevél, Díjbekérő, Proforma számla, stb… (A típus választási lehetőségek a rendelt modul tudásától függően eltérőek lehetnek.) A Típusok bővíthetők, tehát, ha új kimenő számlatömbre van szükség, akkor azt egyszerűen létrehozhatjuk.

Új számlatömb létrehozása…

Új iktatási számlatömb létrehozása (kézi vagy más gépi számla iktatására)…

Partner

Amennyiben, még nem szerepel a partner adatbázisban a választandó partner, akkor azt a Partner ablakban a [+] gombbal vagy az Insert billentyűvel be kell rögzíteni és ez után lehet választani.

A partner rögzítésénél kötelezően megadandó a név az irányítószám a cím. Magyar adószámmal rendelkező partner az adószám megadása után lekérdezhető az opten adatbázisából.

A berögzített partnerek közül választani kell.


Opcionálisan leggyakrabban használt megadható/változtatható számlafej adatok

Dátumok, fizetési mód

A Fej ablakban opcionálisan választható a Fiz. mód azaz a számla fizetési módja, beállíthatók a Telj. azaz teljesítés, Esed, azaz esedékesség, Sz.telj azaz számviteli teljesítés és Áfa telj. azaz áfa teljesítés dátumok.

Árfolyam

A Fej ablakban a Fő adatok lapon az Árfolyam gombbal lehetséges árfolyamot választani. Az árfolyam választásával válik a számla devizássá. Minden devizás számla készítésekor árfolyamot választani kötelező, mert lehet a számlának áfa vonzata is amit a programnak alapdevizásban (forintban) meg kell tudni állapítania.

Amennyiben nem jelenik meg az Árfolyam gomb a Fej rögzítési képernyőn, akkor a számlázó programon belül az Beállítások / Alapbeállítások / Számlanyomtatás… menüpontban a Deviza adatok lapon a Deviza használata funkcióval aktiválható. Ezen beállítás után a rögzítési képernyő Fej ablakában a Típus és Partner választása után választható az Árfolyam. Ugyanitt beállítható az is, hogy pl. Csak devizás összeg jelenjen meg a számlán, tehát az alapdevizás (általában forint) ne jelenjen meg.

Nem létező számla kiállításkori árfolyam esetén be kell rögzíteni az árfolyamot a devizanem, a váltóhely megadásával, a dátum és az árfolyam összegének beírásával. Lehetőség van árfolyam lekérdezésére is az MNB - Magyar Nemzeti Bank oldaláról, ehhez a főmenüben a Cégbeállítások / Devizaárfolyam ok lekérdezése internetről lehetőséget kell választani.
Bankszámlaszám

Az Alapadatok fülre kattintva pl. a Bank sorban a számlán feltüntetendő számlaszám kiválasztására van lehetőség.

Az alapértelmezett bankszámlaszám a főmenüben a Cégbeállítások / Cégadatok menüpontban alul a Számlavezető sorban állítható be előre, hogy ne kelljen mindig azt kiválasztani.

A fej részt kitöltve majd OK gombbal lehet továbblépni a tételekhez, a Mégsem gombbal viszont elvethetjük a megkezdett számla rögzítését.

 


Számlatétel

A Fej ablak OK-val történő lerögzítése/tárolása után a program az alsó ablakokat is megjeleníti. A háttérben egy Tételek ablak lesz inaktívan látható, majd előtte egy Tétel felvitel ablak amiben meg lehet kezdeni a számlára írandó tételek kiválasztását/beírását.

tetelfelvitel2

Kötelezően megadandó/kiválasztandó tételadatok

A tétel választása a cikknév 1 sor végén lévő gombbal lehetséges, illetve a tétel megnevezése szabadon is beírható, nem szükséges cikktörzsből választani. Megadandó továbbá az Egységár is, amennyiben nem cél a nulla egységáron történő értékesítés. Devizás számla esetén (fejben választott árfolyam hatására) egy Deviza egységár mező is megjelenik és abban az idegen deviza megadható.

A cikknév1 sor végén lévő zöld nyíl gomb hatására megnyíló cikktörzsben előre berögzíthetők a cikk adatok, így későbbiekben ugyanennek a terméknek vagy szolgáltatásnak számlázásakor nem kell megadni minden adatot, elegendő csak cikktörzsből választani.

Leggyakrabban használt opcionálisan változtatható/megadható tételadatok

MENNYISÉG ÉS MENNYISÉGI EGYSÉG

Egy egységnél több termék vagy szolgáltatás értékesítése esetén változtatható és választható a hozzá tartozó mennyiségi egység.

BRUTTÓ/NETTÓ

Tétel egységára bruttó vagy nettó

ÁFA TÍPUS ÉS ALÁBONTÁS

Áfa alatt lévő üres mezőre kattintva megjelenő áfa táblában, Belföldi, Közösségi és Külföldi áfák

Besorolás

VTSZ, SZJ, KSH, KN kód


A tétel az OK gombbal vagy az F9-es billentyűvel tárolható, aminek hatására a tétel a Tételek ablakra kerül át és a program egy új kitöltetlen üres Tétel felvitel ablakot jelenít meg.

A Tétel felvitel megszakítható alul a Mégsem gombbal, aminek hatására a Tételek ablak lesz az aktív. A Tételek ablakban lehetőség van a számla tárolására az OK gombbal vagy az F9-es billentyűvel, de a tárolás előtt meg is tekinthető a nyomtatási kép, illetve lehetőség van a Bizonylatok kapcsolásával másik bizonylat kapcsolására vagy az Egyéb műveletek funkción belül további teendőkre (pl. tétel importálás).

tetelek

Új tétel rögzítés a [+] gombbal vagy az Insert billentyűvel kezdeményezhető.

A számlafejbe visszalépés az F5 – Bizonylatfej gombbal történik. Ilyen esetben a fej OK gombjával lehet majd visszalépni a tételekhez.


Számla véglegesítése

Az alsó OK gombbal tárolható a számla aminek hatására megjelenik a Nyomtatási és Elektronikus számlázási ablak, ahol választható a kívánt funkció.

nyomtatas

A rögzített bizonylatok a Számlák, bizonylatok menüben a Megtekintés menüpontban nézhetők meg, illetve akár alul a Nyomtat gombbal nyomtatható, küldhetők újra.


Kapcsolódó bejegyzések:

Számla sztornózása, módosítása

Számla kiegyenlítése bankban vagy pénztárban

Számla kiegyenlítése egyszerű kiegyenlítés használatával