SZJA bevallás az egyszeres könyvviteli programban 2024.

A 2024. évi 24SZJA/2453 bevallás határideje 2025. május  az egyéni vállalkozóknak is.

 

24SZJA bevallást a program  csak a tevékenységüket folytató egyéni  vállalkozások részére készíti el.  Megszűnés, egyéni céggé alakulás vagy az egyéni vállalkozó személyének megváltozása esetén a bevallást a specialitások miatt a program nem készíti el.  A mezőgazdasági őstermelők lapjai sem készülnek el. (Részükre viszont egyéni vállalkozói bevallás szerint számítódnak az 53 bevallás sorai, mely adatok felhasználhatóak a bevallás elkészítéséhez.)

Az adózással kapcsolatos beállításokat és azok változásával kapcsolatos beállításokat ellenőrizni kell.

Tehát ellenőrizendő, hogy az évközi és következő évi beállítások helyesek-e. Illetve ha voltak évközi változások , vagy lesz változás a következő év tekintetében, azok mind helyesen lettek-e beállítva.

Nem csak a jövedelemadókkal kapcsolatos adóbeállításokat és  változásokat javasolt ellenőrizni, hanem egyéb adók tekintetében történő változásokat is. Pld. áfa. Következő évben alanyi mentes lesz vagy sem, pénzforgalmi áfát választ vagy sem…stb.

Ha adózással kapcsolatosan változtatott a felhasználó, akkor az “Ellenőrzés” menüpont elindítását sem szabad elfelejtenie. Ezek az adózással  kapcsolatos beállítások a tárgyévi egyéb  bevallásokra is hatással lehetnek. (pld. áfa, kata…stb).

Cégadatok
Cégadatok

A bevallást  a változások függvényében is javasoljuk  ellenőrizni. (A váltáskor nyitott bevételek és kiadások kiértékelése eltérő lehet az általános szabályoktól mind áfa és mind a SZJA szempontjából.)

Az adózási mód változásokkal kapcsolatosan a program NEM  jelöl nyilatkozatokat, azaz nem ad át adatot az ANYK-ba.

Pld. 13-01. lap  D. és E. pont. Ezeket a felhasználónak kell az ANYK-ba jelölnie.

Adózási mód változások
Adózási mód változások

Ha az ANYK-ba jelölte a felhasználó a változásokat, akkor a következő ANYK importnál is jelölnie szükséges, mert a programba nem kerülnek át információk az ANYK-ból. A program nem “tudhatja”, hogy a felhasználó milyen módosításokat végez importálás után.

Javasoljuk ellenőrizni, és rögzíteni az egyéb adatokat (veszteség nyilvántartás,  készletek stb.).

A bevallás elindítása előtt el kell indítani a teljes ellenőrzést. (Szerviz menüpont!)

A listázott hibákat javítani szükséges!

Az adóbevallás a naplófőkönyv, a folyószámla, az eszköz analitika, egyéb analitikák és a bérfeladások adataiból készül.

A bevallás  ellenőrzési listái az évközi eredmény-kimutatás és eredménylevezetés  amelyben az adóköteles bevételek, és költségek összehasonlíthatók a vállalkozói jövedelem levezetés egyes soraival. Ellenőrzésre használható  lista a jogcím analitika, amelyben az egyes bevételek, költségek részletezve is szerepelnek. A jogcímlisták azonban nem tartalmazzák az automatikusan könyvelt tételeket (kerekítés pld.) ezeket a naplófőkönyvből vagy az Eredménykimutatás részletes lekérésével ellenőrizheti a felhasználó. Eszközök és az értékcsökkenés a Kimutatás/Eszközök/Eszköz analitika lekérésével ellenőrizhetőek. Kérjük a kisadózás hatálya alá be- és kilépőket, hogy fokozottan ellenőrizzék az eszközöket és a veszteség nyilvántartást is.

Azoknál az eszközöknél ahol a jogszabály nem engedi az eszköz értékcsökkentését azokat „Nem amortizálható”-ra állítsák.

Pld: szja-sként kezdett saját rezsis beruházás aktiválása katásként.

A bevallást az összes bizonylat könyvelése és a beállítások (köv.évi adózási mód, veszteség nyilvántartás….stb)  után célszerű elindítani, amennyiben a bevallás futtatása után bármilyen okból módosítani kell az éves könyvelést, a bevallást a „Folyamatos” menüponttal, és a korábbi adatok törlésével meg kell ismételni.

Az “Adatok törlése” nem a könyvelési adatokat törli, hanem a program által összegyűjtött bevallás adatait.

Az adóbevallás az „Évvégi bevallás” menüpontból indítható.

Folyamatos üzemmód

A bevallás készítését a „Folyamatos” menüponttal kell kezdeni, az évközi adatokban történő változás esetén a folyamatos üzemmódot az „adatok törlésével” kell indítani. A folyamatos üzemmód végiglépked az összes további menüponton.

Gyűjtés

A gyűjtés a korábban elkészített bevallás program által gyűjtött adatait újra gyűjti.

Egyéb adatoknál megválaszolandó kérdések:

– vállalkozást érte-e elemi kár (nincs ebben az esetben jövedelem minimum szerinti adózás)

– adózó neme ( ha az egyéni vállalkozó adatainál –  cégadatok-  nincs megadva)

– nyereség esetén előző évi veszteségek elszámolása (nincs, jövedelem nyereség minimumig, minimum jövedelemig vállalkozó döntése alapján)

(A Nyitás/Veszteség nyilvántartásba rögzített elhatárolható veszteségeket a program figyelembe veszi a beállításnak megfelelően.)

– kedvezményezett adószáma és technikai száma (1%) (EGYSZA lap kitöltéséhez)

Zárókészlet adatok: megadhatók a nyitás/zárókészlet menüpontban , de itt is megadható, módosítható. (Nyitókészletek megadása/módosítása csak a nyitás/nyitókészlet menüpontban történhet.)

Adózás:

A program először kiszámolja a hasonlítási alapot:

Hasonlítási alap: Bevétel + Növelő tételek – Költségek

Majd kiszámolja a jövedelem (nyereség) minimum szerinti adóalapot.

Ha a vállalkozásnak a jövedelem nyereség minimum szerint kellene adóznia, dönthet úgy, hogy nem választja azért, mert:

Még nem működik két éve

Az adóévben, vagy az azt megelőző évben elemi kár érte

Ha azt választja, hogy nem adózik a jövedelem nyereség minimum után, ebben az esetben ki kell tölteni a SZJA bevallás vonatkozó lapját is az ANYK-ban.  (14-es tábla)

Folyamatos illetve Gyűjtés menüpontnál:

„Az eddig gyűjtött adatok törlődnek” csak a kérdésre adott „I” válasz esetén indul el a gyűjtés, a gyűjtés előtt azonban a program a korábbi adatokat teljes körűen törli a bevallás táblázatból.

Táblák kezelése:

A kitöltött, és jóváhagyott tábla az OK gombbal, vagy az F9-cel hagyható jóvá. Az Esc, vagy a „mégse” gomb a bevallást nem tárolja.

A program a naplófőkönyv, és az analitikák alapján kitölti az eredmény megállapításhoz szükséges sorokat (pl. bevétel, költségek, veszteség stb.). A könyvelési adatokból meg nem állapítható egyéb csökkentő, növelő, kedvezmény stb. sorokat a kezelőnek kézzel kell kitöltenie, az összeg aktuális sorban levő mezőbe való írásával a „Javítás” funkcióban.

Részben a sor sajátos jellegére való tekintettel, részben a kitöltéshez szükséges adatok hiányában az adóbevallást segítő program bizonyos sorokat nem tud kezelni.

A program által nem kezelt sorokba szintén  a „Javítás” funkcióban a kezelőnek kézzel kell beírnia az összegeket. A program nem tartalmazza az ANYK ellenőrzéseit, tehát a nem számított, kézzel beírt sorokat a felhasználó az ANYK-ban tudja ellenőriztetni. Javasoljuk a “Számított mezők újraszámítása” futtatását is.

 

SZJA Nyomtatás menüpontban a bevallás lapjai nyomtathatóak, illetve a „SZJA részletező analitika” menüpontban a bevallás soraihoz tartozó bizonylatok tételesen listázhatóak a színes sorokra kattintva. A program a “SZJA ANYK export” menüpontot elindítva átimportálja a bevallást a nyomtatványkitöltőbe.

A felhasználó  ellenőrizheti, javíthatja, kiegészítheti és beküldheti a bevallást.

Xml fájl is készíthető a  “SZJA Xml export” menüpontban.

Átalányadózók

13-06. lap 115.sorába került át az átalányadó alapjába beszámító bevétel. Az átalányba megállapított adóköteles jövedelmet (116.sort) az ANYK számolja.

13-01. lap A. részen (2. és 3. ) ha módosít a felhasználó, akkor a “Számított mezők újraszámítása” szükséges az ANYK programban.

Átalányadózók kezeléséről bővebben!

Évzárás

A bevallási programok futtatása utáni évzárásban a program zárja, és egyenlegezi a naplófőkönyvet, és előkészíti a naplófőkönyvi záró sort.

Az eszközök értékcsökkenése rögzítésre kerül.

A főkönyvi záró sorok nyomtatása, és a következő évben a nyitó sor gépi nyitása tehát csak az évzárás lefuttatása után lehetséges.

Eszköz analitika

Az évzárás futtatása rögzíti az eszközök amortizációját.

Az évzárásban lekért eszköz analitikán már a könyvelési évben elszámolt amortizáció is látható.

Ha az eszközök amortizációja már elszámolásra került, az eszköz csak akkor módosítható, ha az “Adatok törlése” menüpontot lefuttatja  a felhasználó.

(Csak a zárás törlődik, a könyvelésből a program semmit nem töröl!)

A fejlesztési tartalék analitika csak egyszer nyitható! Zárás után ezért eszközöket akkor nyisson a felhasználó  ha  a tárgyév végleges.

Főkönyvi záró sorok

Az évzárás lefuttatása után ebben a menüpontban nyomtathatók a főkönyvi záró sorok.

Adatok törlése

A menüpont elindítása után a program az eddig gyűjtött összes bevallási adatot törli a bevallás táblákból, illetve az elszámolt amortizációt is törli az eszközöknél.

(Csak a zárás törlődik, a könyvelésből a program semmit nem töröl!)

Ha a tárgyévben a felhasználó módosít (új bizonylatot könyvel, meglévőt módosít vagy töröl, eszköz aktiválás dátumot módosít…stb), akkor az hatással lehet a záró bevallásra. Tehát ebben az esetben is újra kell a bevallást futtatni, és az évzárást is újra el kell indítani.

Ha már megnyitotta a felhasználó a következő évet, akkor természetesen lehetősége van az újranyitásra is.

Nyitásról/újranyitásról bővebben!

Az alábbi táblázat összefoglalva tartalmazza, hogy mely sorokat gyűjti a program.

2453SZJA

 

Ha kérdés vagy probléma merül fel a bevallással kapcsolatosan akkor az egyszeres könyvviteli programon belülről a “Novitax kapcsolat” használatával küldheti meg a felhasználó, vagy az egyszeres@novitax.hu mail címre. Javasolt a konkrét állomány mentése és beküldése (csatolása.) A “Novitax kapcsolat” menüpontban a konkrét állomány automatikusan nem mentődik és kerül beküldésre.

 

Videó!