Őstermelők rögzítésének lehetőségei az egyszeres könyvviteli programban 2021-től
Fontos változás, hogy már nincsenek mezőgazdasági kistermelők , így nincs lehetőség 40% költségátalány elszámolására a tételes költségelszámolás esetén.
Őstermelők 2021-től fő szabály szerint átalányadózók.
Feltételek:
Tevékenységből származó bevétele az adóévben az éves minimálbér tízszeresét nem haladja meg. A bevételből 90 százalék költséghányad levonásával kell megállapítania a jövedelmét.
Ugyanakkor adómentes az átalányadózást alkalmazó őstermelő e tevékenységéből származó jövedelmének az éves minimálbér felét meg nem haladó része.
Ha nem választja az átalányadózást, akkor az átalányadózás helyett tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalék költséghányad alkalmazását választhatja.
A menükezelőben Cégbeállítások/Cégadatok/Könyvvezetés, adózás fülön a “Adózási mód a köv. évtől”- nél új lehetőség az “Őstermelői átalány 10% (2021-től)” választási lehetőség. A következő évre vonatkozó adózási mód állítható itt be.
A tárgyévre vonatkozóan adózási módnál van lehetőség a tárgyévi adózási beállítására, azaz “Őstermelői átalány 10% (2021-től)” választására is.
Ha a kiegészítő tevékenységek aránya az éves bevétel negyedét meghaladja, akkor az összes kiegészítő tevékenység bevételére az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Így javasoljuk a kiegészítő tevékenységhez kapcsolódó tételeket és az őstermelői tevékenységhez kapcsolódó tételek külön gyűjteni. (Munkaszám vagy költséghely használatával pld. Munkaszámnál lehetőség van az 53 bevallásból kihagy állítására is. 2024-től az elnevezés változott: “Adóalapot nem képez”-re.)
Adómentes a mezőgazdasági őstermelő méhészeti termékek előállításából származó, az éves minimálbér felét meg nem haladó jövedelme. (Nem bevétel , hanem jövedelem.) Program nem kezeli.
Ennek megállapításához és a többi őstermelői és kiegészítő tevékenység jövedelmének megállapításához szintén javasolt az elkülönített könyvelés. (Munkaszám vagy költséghely.)
Ha az átalányadózásra jogosító értékhatárt átlépte az őstermelő, kérjük állítsák át az adózási módot VSZJA jövedelem utánira és a szervízben az ellenőrzés futtatása szükséges.
Családi gazdaság tagjainak adózása
A családi gazdaság is választhat átalányadózást.
Feltétele, hogy az őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagok (ideértve a képviselőt is) adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét. (Támogatásokat nem kell beleszámítani.)
Ha az átalányadózást nem választhatják, akkor tételes költségelszámolásra van lehetőség.
Az „Őstermelői átalány 10% (2021-től) adózási mód beállítását az őstermelők-nél javasoljuk.
A családi gazdaságoknál a „Jövedelem utáni” beállítás javasolt.
A családi őstermelői tevékenységet folytató tagok külön-külön tesznek eleget adókötelezettségüknek.
Így javasoljuk tagonként külön munkaszám vagy költséghely használatát.
Illetve ebben az esetben is javasoljuk a kiegészítő tevékenységhez kapcsolódó tételeket és az őstermelői tevékenységhez kapcsolódó tételek külön gyűjteni.
A támogatások külön (munkaszámon vagy költséghelyen) gyűjtése és listázása is hasznos.
Kimutatásoknál lekérhető a jogcímlista, ahol a pénzforgalmilag is rendezett tételek fognak szerepelni.
A jogcímanalitikán szerepelni fognak a nem kiegyenlített bizonylatok (szla összeg oszlopban) és a kiegyenlített rész külön (Fiz.összeg) oszlopban.
Az eredménykimutatásban értelem szerűen csak a kiegyenlített részek fognak szerepelni.
Az eredménykimutatás is lekérhető munkaszámra vagy költséghelyre, így az alapján megállapítható az összes bevétel, illetve a kiegészítő tevékenység bevétele.
Ha a kiegészítő tevékenység bevétele meghaladja az összes bevétel negyedét, akkor ha munkaszámot használtak elkülönítésére, 53-as bevallásból kimaradóra pipálható (2024-től az elnevezés: Adóalapot nem képez.) (Utána ellenőrzés szükséges!)
Az őstermelő alanyi mentes és áfás időszaka ugyan úgy kezelendő, mint az egyéni vállalkozót könyvelne a felhasználó.
2022-től az alanyi mentesség kezelése megváltozott az egyszeres programban!
Az őstermelőknek a SZJA (53) bevallás nem készíti el a program. De elkészül nekik a sima egyéni vállalkozós bevallás az alábbiak szerint:
Az őstermelői bevallás rész a fentebb vázolt analitikákból és az egyéni vállalkozói 53 bevallás gyűjtésből tölthetőek.
Mivel az áfa bevallást egy adószámra kell beadni, így egy állományban történhet a könyvelés.
A tagokhoz tartozó tételeket javasoljuk külön munkaszámra, költséghelyre rögzíteni és a tagok eredményeit ezek alapján megállapítani.
Az “Őstermelői átalány 10% (2021-től) adózási mód” számítása csak 1 személyre történik, tehát ha egy állományban több személy/tagot rögzítenek, akkor az adóelőleget és adót a fentiek alapján számolják.
Az adóelőleg listán számítódik az adóelőleg az őstermelőknél, de az adószámlára nem kerül át.
Ha nem őstermelőként van beállítva a könyvelt állomány, akkor a munkaszámoknál ha jelölve van, hogy az “53 bevallásból kihagy” (2024-től az elnevezés “Adóalapot nem képez”), akkor ezekre a munkaszámokra könyvelt tételek sem kerülnek rá az adóelőleg listára.
Támogatások
A jogszabály vagy nemzetközi szerződés alapján az őstermelői tevékenységével összefüggésben folyósított támogatások nem minősülnek bevételnek, azaz adómentessé válnak, így azokat sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számítása során nem kell figyelembe venni. Javasoljuk nem beszámító jogcímre rögzíteni. (Pld. 155,157. Alábontható a jogcím, akár támogatásonként is.)
2022-től 155 jogcím törlésre került. Használható, mint nem adóköteles bevétel jogcím a 168 helyette.
Illetve 2022-tól a támogatás jogcímek megváltoztak. Javasoljuk az új jogcímek használatát.
Támogatásból fedezett kiadások a költségek között nem számolhatók el.
Ezeket javasoljuk 460,462 jogcímre rögzíteni.
2022-től a 462 jogcím törlésre került. 463 jogcím használata javasolt helyette!
Menükezelővel kapcsolatos beállítások
Példák:
Cégforma és vállalkozási forma őstermelő:
Javasolt “Adózási mód”: Őstermelői átalány 10% vagy Vállalkozói személyi jövedelemadó. Első esetben a bevételből 10%-kal számolja a program az adóalapot második esetben az egyéni vállalkozókra vonatkozóan számol. (Bevétel-költségek, ráfordítások=adóalap)
Adóelőleg listán adóelőleg számítása történik mindkét esetben, de nem kerül rá az adószámlára.
Cégforma őstermelő, vállalkozási forma egyéni vállalkozó:
Javasolt “Adózási mód”: Őstermelői átalány 10% vagy Vállalkozói személyi jövedelemadó. Adóelőleg listáról az adó átkerül az adószámlára minden esetben.
Cégforma normál, vállalkozási forma őstermelő:
Javasolt “Adózási mód”: Őstermelői átalány 10% vagy Vállalkozói személyi jövedelemadó. Adóelőleg listáról az adó nem kerül át az adószámlára minden esetben.
Kérjük minden esetben a bérrel kapcsolatos kérdéseket a bér ügyfélszolgálatával egyeztetni szíveskedjenek ha szükséges.