Bizonylatok beolvasása külső fájlból az egyszeres könyvviteli rendszerbe a feladási modul menüpontban lehetséges.
Nem Novitax számlázó programból történő automatikus bizonylat feladásra is lehetőség van, ha a nem Novitax számlázó fejlesztői elkészítik a specifikáció alapján a beolvasandó csv fájlt. (Feladási modul/Bizonylatok beolvasása külső fájlból.) A feladás egy tetszőleges megnevezésű, a számlákat tartalmazó csv állományból és a hozzá tartozó partner.csv állományból történhet.
Az elérési útvonal helyes kiválasztásával ki kell jelölni a fájl-t, amelyben a beolvasandó bizonylatok szerepelnek. Fontos, hogy egyazon mappában szerepeljen a partner.csv is. Utóbbit nem kell kijelölni, sem külön beolvasni. Viszont szükséges feltétele az importnak, hogy a partner file neve kizárólagosan “partner” lehet, mert ezen a néven fogja keresni és azonosítani a program abban a mappában, amelyből a számla fájlt kijelöltük.
2023. évre vonatkozó változás
A csv fájlban változás nincs. Az előleg beszámításhoz az új jogcímeket kell használni, mivel az előlegek kezelése 2023-tól változott.
Jogcímek:515,520
Ügyfeleink kérdezték, hogy a pénztárgép napi zárásainak rögzítésére van-e csv fájlból lehetőség.
Ha a felhasználó a csv fájlt a napi pénztárgép zárásokból elkészíti, akkor beolvasásra kerülhet.
Az alábbi fájl 1 napi bevételt tartalmaz megbontva kártyás és készpénzes részre.
2022. évi csv fájl letöltése
2021. évi csv fájl letöltése:
Csv fájl új specifikáció, mely az előlegeket és beszámításukat is tartalmazza. (2020. évi 21.02 verziótól.)
Kérjük vegyék figyelembe, hogy tesztes jelleggel működik. Fokozottan ellenőrizzék a beolvasott bizonylatokat.
Csv fájl letölthető specifikációja (régi) :
Bizonylatok beolvasása külső fájlból az egyszeres könyvviteli rendszerbe
2018-tól az alábbi csv fájl használandó!
2019-től az alábbi csv fájl használandó!
Partner.csv
Kötelező a partner kód és a név, de egyéb adatok is szerepelhetnek. Pld. adószám.
A partner.csv és a számla.csv partner kódjainak egyezőnek kell lenniük. De az egyszeres programban a partner kódok nem biztos, hogy azonosak ezekkel a kódokkal. A beolvasáskor lehetőség van partner szinkronizációra.
A szamla.csv lapfülön találhatóak az oszlopok és a hozzájuk tartozó leírások.
A csillaggal jelölt adatok megadása kötelező. A nem kötelező oszlopoknak a csv-ben jelen kell lennie. Nem törölhetőek ki. Hiányos csv nem olvasható be.
A többi beolvasáshoz képest a csv fájl sokkal több könyveléssel kapcsolatos specifikus adatot is tartalmaz. (Pld. xml-ben nincs jogcím, a csv-be ennek a megadása kötelező.)
Az “áfa segédlet” lapfülön találhatóak a helyes áfa megadásához szükséges kódok.
Az oszlopok sorszámát és a megnevezéseket az éles állomány nem tartalmazhatja. Kérjük töröljék!
A módosítások miatt, lehetőség van a feladott bizonylatok törlésére, ezért a metódus mezőben ki kell választani hogy feladást, vagy visszatörlést szeretnénk e végrehajtani.
A program megjegyzi a feladásokat, ezért a korábban indított feladások közül is választhat a felhasználó, hogy melyik feladást szeretnénk visszatörölni. Ha nem választ, akkor abban az esetben minden minden eddigi feladás törlésre kerül.
Meg kell adni továbbá, hogy csak listát szeretnénk a feladásra kerülő bizonylatokról, vagy csak magát a feladást szeretnénk végrehajtani, illetve, hogy a feladás és a lista is elkészüljön.
Ki kell választani a feladandó bizonylatok típusát (kimenő vagy bejövő számlák), ha nem minden bizonylatot adunk fel, akkor a megfelelő időszakot, mely lehet bizonylat kelte, vagy teljesítés dátuma alapján, illetve a feladás történhet darabszám alapján is.
A partner szinkr. mezőben meg kell adni, hogy a partner.csv-ből mi alapján pároztassa össze a partnereket a program. Ez történhet:
- Adószám+Név+helység+cím alapján
- Név+helység+cím alapján
- Kód alapján
Miért van szükség a partner szinkronizációra?
A beolvasásra kerülő partnerek eltérhetnek a könyvviteli program partnereitől . Az eltérés miatt a partnerek összevezetése szükséges, illetve az új partnerek felvitele. (Lentebb bővebben!)
Minden feladás után a program automatikusan felkínálja a feladott bizonylatok ellenőrzését, melyet minden esetben le is kell futtatni, ahhoz, hogy a könyvelés teljes körű legyen. Ha az ellenőrzést nem futtatja le a feladás után azonnal, akkor külön is lefuttatható.
Beolvasáskor az ellenőrzés a fájlba szereplő tételeket ellenőrzi és hibaüzenetet ad a hibás bizonylatokra. A hibátlan bizonylatok feladásra kerülnek. A lista alapján a hibás bizonylatokat módosítani szükséges. Hibás bizonylatok kijavítása után a fájl újra feladható. A már feladott bizonylatokat a rendszer felismeri és újra nem olvassa be.
Ellenőrzés
Ügyfeleink kérésére kivettük a kötelező ellenőrzést a feladások esetében, mivel a program fejlesztése után a “Teljes bizonylatállomány ellenőrzése” már nem szükséges.
Ha a felhasználó szeretné , hogy a feladás után az ellenőrzés ablak megjelenjen, akkor a beállításoknál ezt tudja jelölni: Beállítások/Cégbeállítások Feladás fül: “Ellenőrzés ablak feladás után”
Ha nincs újrafeladás, azaz feladott bizonylat törlése és újra feladása nem történik, akkor nem szükséges az ellenőrzés. Ha van újrafeladás, akkor legalább a Feldolgozás részét kell futtatni az ellenőrzésnek, ami rövidebb ideig tart, mint egy Teljes bizonylatállomány ellenőrzése. A program ellenőrzi, hogy szükséges-e a Feldolgozás futtatása, és ha igen, akkor automatikusan elindítja. Ha a beállításoknál az új lehetőséget jelöli a felhasználó, akkor a program megjeleníti az ellenőrzés ablakot és automatikusan beállítja a javasolt pozíciót, ami “Nincs ellenőrzés” vagy “Feldolgozás” lehet, mert a “Teljes bizonylatállomány ellenőrzése” már nem szükséges. Természetesen a felhasználó ezt is választhatja.
Alanyi mentesség kezelése:
2022-től az alanyi mentesség kezelése a programban megváltozott, így a csv fájlban is van változás!
2022-től az egyszeres könyvviteli program nem kezeli az alanyi mentesség átlépését, azaz nem számítja ki az átlépő bizonylatot.
Az átlépő bizonylat meghatározása a vállalkozó feladata, hiszen neki kell meghatároznia, hogy melyik azaz első bizonylat, ami már általános forgalmi adót is tartalmaz.
Természetesen az “Alanyi mentes áttérés analitika” továbbra is segítséget nyújt a könyvelőnek, az “AM”-re könyvelt bizonylatokat listázza teljesítés szemléletben.
Kérjük a rögzítés megkezdése előtt olvassák el az alábbi leírást!
2021.12.31-ig!
Az egyszeres könyvelő program (TAXA) kezeli az áfa alanyi mentes áttérést. Azonban ha a felhasználó külső csv fájból adja fel a bizonylatokat, akkor már a bizonylatok egyszeres könyvelő programba való rögzítése előtt eldől/eldőlt, hogy melyik bizonylat az áttérő bizonylat, azaz, hogy a vállalkozás mikortól áfa alany. (Áttérő bizonylatnak már van áfa tartalma is!)
A TAXA-ban a Beállítások/Cégbeállítások-ban be kell pipálni az Alanyi mentes áttérés kézi beállítással-t, és kézzel kell megadni az áttérő bizonylatot egyezően a számlázó áttérő bizonylatával.
Mind az alanyi mentes és mind a már áfás bizonylatokat azonosan kell kitölteni a csv fájlba, úgy mintha egész évben a vállalkozó áfa alany lett volna.
- J és S oszlop: nettó értékeke
- K oszlop: áfa
- Q oszlop: áfakód
- R oszlop: áfa mértéke
A beolvasások az eszköz analitikába nem rögzítenek adatot, így az eszköz beszerzések bizonylatát kézzel kell rögzíteni.
Partner szinkronizáció
Beolvasás a partner szinkronizációval indul.
Adószám+Név+helység+cím alapján: Sorrend szerint keresi az azonosokat, de általában a felhasználói jóváhagyást vár.
Név+helység+cím alapján: Sorrend szerint keresi az azonosakat.
Kód alapján: Csak a kódok kerülnek figyelésre.
Pároztatások megjegyzése: Következő beolvasásnál nem kell újból partner párokat keresni.
Összepároztatás
- Enter: összepárosítás
- Insert: könyvviteli program partner törzsében új lesz. Pároztatások megjegyzése pipa esetén a partner párost megjegyzi a program. Tehát a továbbiakban nem kell pároztatni.
- Insert minden további esetben: Újakhoz nem kell insertet nyomni.